Mutterkreuz - nacistické vyznamenání pro matky plodící děti árijské rasy
Adolf Hitler zřídil v roce 1938 vyznamenání zvané Čestný kříž německé matky. Ve středu se nachází velký hákový kříž ve věnci z paprsků. Po obvodě je nápis "Der Deutschen Mutter". Vyznamenání se udělovalo na bílé stuze s jedním širším a dvěma užšími modrými pruhy. Stuha dosahovala délky 40 cm, ale nositelky si jí mohly upravit podle výšky postavy. Spolu s křížem se předával i udílecí dekret se jménem a datem udělení. Kříž byl předáván obvykle na Den matek.
Foto: Čestný kříž německé matky tzv. Mutterkreuz společně s darovacím dekretem | Wikimedia Commons
Das Ehrenkreuz der deutschen Mutter (zkráceně Mutterkreuz, česky přibližně Čestný kříž německé matky) bylo vyznamenání udělované za doby Třetí říše árijským matkám s více dětmi. Nacisté krátce po převzetí moci oficiálně zavedli Den matek, od roku 1923 v Německu protlačovaný zpočátku květináři a posléze organizací Arbeitsgemeinschaft für Volksgesundung. První pompy se německé matky dočkaly třetí květnové neděle roku 1934 — nacisté do svátku zakomponovali i myšlenku panské rasy a ocenění žen, které porodily velký počet dětí; tedy v nacistickém systému „dobře plnících“ svou úlohu matky. Mimo ztělesnění propagandistického hesla „Svatá by nám měla být každá matka německé krve“ (Heilig soll uns sein jede Mutter deutschen Blutes) nacisté doufali, že tím také zvýší porodnost (a tedy i počet „árijců“).
Foto: Oficiální předání Čestného kříže německé matky | Bundesarchiv
Za čtyři nebo pět dětí se propůjčoval ve variantě z bronzu, ve stříbře za šest nebo sedm a ve zlatě za osm nebo více potomků.
Foto: Zprava bronzová, stříbrná a zlatá verze Mateřského kříže
Existují i nepotvrzené zprávy o verzi zlatého kříže s brilianty, který byl údajně udělen jen několika matkám, které přivedly na svět dvanáct až čtrnáct dětí. Do roku 1939, tedy pouhý rok po založení, byly uděleny 3 000 000 exemplářů. K 30. září 1941 se toto číslo zvýšilo na 4,7 milionu.
Foto: Německá rodina čítající 12 dětí. Matka má na hrudi Mutterkreuz | Wikimedia Commons
Podle směrnic pro jeho udělení jej mohly nabýt jen "dědičně zdravé matky německé krve." Odepření nebo dokonce odebrání kříže za mateřství ( Mutterkreuz ), přestala - li ho být taková matka "hodna", se obecně chápalo jako velký společenský handicap. Zajímavé je, že držitelky Mutterkreuzu, měly jisté výhody, například na úřadech byly odbavovány přednostně a lidé měli povinnost uvolnit jim místa v dopravních prostředcích.
Kromě německých (říšských) matek byla udělitelnost vyznamenání později rozšířena na tzv. Volksdeutsche matky, tedy matky např. z Rakouska nebo Sudet, které byly přičleněny k Německé Říši.
Foto: Mutterkreuz nalezený po letech v zemi pomocí detektoru kovů | wwdigging
Ještě dnes lze různé varianty tohoto kříže nalézt pomocí detektoru kovů v zemi, a to u nás v České republice i v zahraničí.
Komentáře
Altmann
05. 02. 2019, 16:04Dobře zpracovaný faleristický článek.