Náboj v komoře – ano, či ne?
Nosit, či nenosit náboj v komoře? Věčné téma, na kterou vám nikdo nedá jednoznačnou odpověď.
Většina lidí, která si pořídí zbraň k osobní ochraně, ji také u sebe plánuje nosit. Řeč je samozřejmě o pistolích, těžko totiž budeme skrytě nosit SA58. Ale ani to není nemožné. Otázku, kterou řeší patrně většina střelců je, zda zbraň u sebe nosit s nábojem v komoře, či nikoliv. Existuje mnoho argumentů, proč ano, i proč ne.
Proč nenosit?
Každý majitel zbraně se musí podle sebe rozhodnout, zda zbraň s nábojem v komoře nosit. Není to totiž pro každého. Někteří střelci, nebo střelkyně, si nejsou jisti, zda nosit „nadrcnuto" především kvůli své bezpečnosti. Konkrétně se nejčastěji obávají neúmyslného výstřelu vlastním zaviněním.
K tomu by ovšem nemělo docházet, protože pokud si střelec není jistý sám sebou, a tím, jak správně a bezpečně zacházet se zbraní, měl by ji raději nechat v bezpečí v trezoru. Navíc kvalitní pouzdra, díky své konstrukci, neumožní neúmyslně vystřelit při vytahování zbraně.
Dalším faktorem, proč nenosit zbraň s nábojem v komoře je strach ze selhání zbraně a samovolného výstřelu. Taková situace je ovšem krajně nepravděpodobná, protože moderní zbraně mají tolik bezpečnostních prvků, že samovolný výstřel téměř není možný.
Existují ovšem i lidé, kteří nemají s nábojem v komoře jednoduše dobrý pocit. Častým argumentem také bývá, že případného útočníka je možné zastavit natažením závěru, a tím ho zastrašit. Tento argument považuji za nejpádnější.
Proč nosit?
A jako existují odpůrci, tak jsou i zastánci náboje v komoře, při běžném nošení. Zde jsou argumenty poměrně jednodušší – pohotovější výstřel v případě nutné obrany.
Zastánci tvrdí, že se můžeme dostat do situací, kdy nebudeme mít možnost rychle nebo účinně natáhnout závěr. Taková situace může nastat v případě našeho zranění, například v případě autonehody, nebo obrany blízkých během trvajícího útoku a podobně. Odpadá ovšem možnost o zastrašení útočníka pomocí natáhnutí závěru. Vyhození náboje z komory útočníkovi příliš strach nejspíš nenažene.
Znám mnoho příslušníků ozbrojených složek, kteří zbraň nosí bez náboje v komoře. A zároveň jich znám mnoho, kteří zbraň nosí připravenou okamžitě vystřelit. A oba tábory mají opodstatněné argumenty. Nelze tedy říci, která z těchto možností je vyloženě správně, nebo špatně.
A jak to řeším já? Kombinuji obě metody. Většinu času nosím zbraň bez náboje v komoře. Pokud ale vím, že se budu pohybovat v místech, kde je větší pravděpodobnost přepadení, pro vší jistotu zbraň připravím.
A v jakém stavu zbraň nosíte vy? Můžete se s námi podělit o vaše zkušeností v komentářích.
Komentáře
Václav
02. 06. 2022, 17:33V případě nošení malé zbraně je ještě jeden důvod : nosím Kevina a šest nebo sedm nábojů je rozdíl . U pětasedmy ( sedmnáct nebo osmnáct ) už takový rozdíl není .
Jan Vintr
05. 01. 2020, 01:10Tady nejde o majitele zbraně, ale o to, že se nikdy nedá stoprocentně vyloučit možnost, že se ke zbrani dostane někdo nepovolaný, kdo "z legrace" stiskne spoušť. Ze by takový člověk předtim z legrace zbraň jestě natáhl, je už velice nepravděpodobné.
Jarda
21. 12. 2018, 16:29Nosím revolver a mám vyřešeno.
tom2224
23. 10. 2018, 07:48Náboj v komoře, takové názory aby nedošlo k nechtěnému výstřelu - u moderní zbraně k tomu nemůže dojít, ani při pádu zbraně, a pokud svou zbraň neumím ovládat, neumím ji bezpečně vybít tak mi nepatří do ruky. A hlavně pravidelný trénink, dryli s manipulací zbraně. Aby mi ležela v šuplíku a dvakrát do roka ji vytáhnu, tak takový majitel zbraně je nebezpečný sobě a svému okolí!!!!
Roman
16. 10. 2018, 19:19Myslím, že mezi důvody proč nenosit náboj v komoře je bezpečnost před samovolným výstřelem, ale nejen z důvodu selhání zbraně či špatnou manipulací, ale náboj může být inicializován i jinak než úderem kohoutu do zápalníku. Kdysi mi někdo vyprávěl, jak měl bouračku v autě a jak mu hrozně lepilo, protože tam byl nějak skřípnutý, nemohl ven ani se moc hýbat, z auta se dýmilo nebo možná rovnou hořelo a on měl v přihrádce spolujezdce pistoli s nábojem v komoře a netušil, kterým směrem může mířit. Kdyby se oheň dostal k přihrádce a pistoli, tak by mohl inicializovat náboje, ty v zásobníku by asi maximálně jen poškodili nebo zničili zbraň, ale ten jeden naboj v komoře by mohl regulérně vystřelit. Prý od té doby naboj v komoře nenosí.
Eclipse
12. 07. 2018, 12:1610 let sluzby u ACR a to stejne co se tyce drzeni ZP. Nosim zasadne a vzdy zbran ve stejnem stavu a to jak v praci tak v civilu a to je v mem pripade stav zbrane pripravena ( naboj v komore ). Nikdy nemenim stav zbrane abych jednou sel se zbrani pripravenou a jednou zase pouze nabitou ( pouze zasobnik ve zbrani bez naboje v nabojove komore ). Duvod je takovy, ze naprosto presne a za jakekoliv situace vim v jakem stavu se ma zbran nachazi. Ve stresove situaci si nemuze clovek dovolit premyslet zda ma nebo nema v komore. Je hezke ze nekdo argumentuje tim ze nabiti je otazka vteriny ALE pri nabijeni zbrane muze vzniknout jakakoliv zavada na zbrani napr: zasobnik nepoda naboj = NEDOJDE K VYSTRELU! nedorazeny zaver = NEDOJDE K VYSTRELU! atd. a to v situaci kdy potrebujete rychle eliminovat protivnika a jeste pod stresem rozhodne neni fajn. Tohle je muj nazor, nikomu ho nevnucuji jen predavam sve poznatky a zkusenosti.
Vočko
16. 03. 2018, 16:42Lidé, kteří nosí zbraň denně a používají ji (sport, služba) si časem vybudují cit a odhadnou, kdy je třeba mít v komoře a kdy ne. Nicméně jsou tady taky revolvery, kde je tato otázka zbytečná... :)
Zdenal
16. 03. 2018, 14:07Ja absolvoval kurs u pana Malanika, a tam nas ucili natahnout pri taseni a zapichnuti zbrane. Pokud dojde k nejakemu zdrzeni zde, tak to bude v desetinach vteriny.
Pri LOS drillech nepozoruji u sebe s touto terchnikou zpozdeni prvniho vystrelu oproti tem, co maji naboj v komore.
Jedine, kde by opravdu asi byl problem, je kdybych mel zranenou nebo blokovanou slabou ruku. I na to jsou techniky, ale tam uz ke zdrzeni rozhodne dojde..
Nakonec to asi opravdu zalezi na vkusu kazdeho soudruha :)
Tench
16. 03. 2018, 10:0920 let sloužím v přímém výkonu u PČR a když nejdu přímo do zákroku, nosím zbraň nenabitou. Natahuji jen když předem vím, že by mohl být průšvih. Nabití je otázka vteřiny, v podstatě zároveň s vytažením z pouzdra, ale rozhodně někdy i ta vteřina rozhoduje. Takže podle mě jde vždy jen o tom, jak se kdo cítí a jak je mu zbraň při nošení příjemnější.