Hans-Ulrich Rudel: Nejdekorovanější německý příslušník Luftwaffe
Nejdekorovanějším německým příslušníkem Luftwaffe nebyl stíhač, jak by se mohlo na první pohled zdát vzhledem k obrovským počtům sestřelených nepřátelských letounů, ale bitevní letec. Jakmile se však podíváme na jeho celkové úspěchy, není tento fakt tak překvapující.
Hans-Ulrich Rudel, syn protestantského faráře, narozený 2. července 1916 v Konradswaldau, dnes polský Kondratów, odlétal za 2. světové války více než 2 500 operačních letů. Drtivou většinu z nich za řízením střemhlavého bombardéru Junkersu Ju 87, na konci války pak i v kokpitu Focke-Wulfu Fw 190.
Foto: Rudelův oblíbený letoun Ju 87 G-1 se dvěma 37mm protitankovými kanóny. | Bundesarchiv, Bild 101I-655-5976-04 / Grosse / CC-BY-SA 3.0
K mnoha a mnoha jeho úspěchům patří stovky zničených sovětských vozidel (800), na 70 plavidel, včetně bitevní lodě Marat potopené v září 1941 v Krondštatu, nákladní a vojenské vlaky, 9 sestřelených letounů ve vzdušných soubojích, dělostřelecká postavení (150) a opevněné pozice. Zvláště úspěšným byl ovšem v boji proti tankům. Většinou se uvádí oficiální číslo 519 zničených obrněnců nepřítele.
Na začátku roku 1943 byl odvelen do Německa, kde se podílel na vzniku speciální verze Stuky. V letounu Junkers Ju 87G-1 a G-2, vyzbrojeném dvojicí kanonů BK 3,7 cm bitevní eskadry Luftwaffe získaly sice pomalou a neohrabanou zbraň, ale současně také vysoce účinného vzdušného lovce tanků. To ostatně Rudel dokazoval již od dubna 1943, když se svou protitankovou Stukou ničil jeden sovětský tank za druhým. I proto byl dekorován Rytířským křížem s Dubovou ratolestí. Doslova žně pak pro něj a několik dalších protitankových Ju 87 zařazených v rámci bitevní eskadry 2 Immelmann byla bitva v kurském oblouku.
Foto: Hans-Ulrich Rudel po svém zajetí v roce 1945 (v pozadí je vidět další letecké eso Adolf Galland). | Wikimedia Commons / Public domain
Ačkoliv disponoval každý z dvojice 37 mm kanonů jen 12 projektily, Rudel a jeho spolubojovníci útočili na zranitelné boky, záď a především stropní patrie sovětských tanků a tak neměli větší potíže nepřátelské stroje ničit. Na snímcích právě velitel předvádí na modelech sovětských tanků T-34/76, KV-2 a KV-1, kam nejlépe vést palbu vedoucí ke zničení tanku. Hans-Ulrich Rudel si jen během prvního dne právě zahájené operace Citadela u Kurska připsal na své konto 12 obrněnců nepřítele, přičemž v listopadu 1943 již překonal hranici 100 zničených tanků. Zdaleka ne všechny samozřejmě zlikvidoval 37 mm kanony, nýbrž i podvěšenými pumami.
V březnu 1944 byl dekorován Rytířským křížem s brilianty. Současně mu však také Adolf Hitler vyslovil zákaz provádět další bojové lety. Rudel však svému Füherovi oponoval a doslova řekl, že v tom případě vyznamenání nepřijme. Hitler tedy ustoupil a Rudel mohl dále operačně létat. Na konci 44. roku překonal hranici 2 400 letů a jeho skóre zničených tanků se vyšplhalo na 460. Takový počet představoval tabulkový stav hned tří sovětských tankových sborů!
1. ledna 1945 si v Berlíně převzal speciálně pro něj vzniklé vyznamenání – Rytířský kříž se zlatými dubovými ratolestmi, meči a brilianty. O měsíc později, 8. února, byl nad Odrou těžce zraněn při zásahu jeho Stuky sovětským protiletadlovým kanonem a přišel o nohu. I přesto se nedlouho poté opět zapojil do bojů. Do letadel ho pak příslušníci pozemního personálu doslova nesli.
Foto: Rytířský kříž se zlatými dubovými ratolestmi, meči a brilianty (na snímku) byl udělený pouze Rudelovi. | Wikimedia Commons / Public domain
Hans-Ulrich Rudel byl nesporně vynikajícím a statečným bojovým pilotem, což mnohokrát dokázal například při záchraně svých sestřelených podřízených, ale také příznivcem Adolfa Hitlera a nacistického režimu. Po svém návratu z Argentiny na počátku 50. let se zapojil do několika neonastických spolků a organizací a až do své smrti obhajoval činy režimu a mnohých jeho vedoucích představitelů. Zemřel 18. prosince 1982 v Rosenheimu ve věku 66 let.
Zdroj: britannica
Komentáře
Monarchista
22. 09. 2024, 21:11Proč nejsme schopní se věnovat tématu: Máme v sobě hodně bolesti nebo zloboby, nebo jen prostě chceme něco napsat?
JanČejka
22. 09. 2024, 10:23Od článku jsem měl tedy větší očekávání, než to, že autor prakticky vyluxuje Britannicu a zmíní to, co je už dávno známo. Článek je v zásadě jen clickbait.
Jak může někdo napsat článek o pilotovi o kterém četl jen na wiki...
Co tahle nějakou knihu? https://www.deutsche-biographie.de/ppn118603655.html
Co takhle shrnout i jeho život po válce? Alespoň to, co se ví? Vazby s Mengelem v Jižní Americe apod.? Ví vůbec autor na co zemřel? (krvácení do mozku).
Příště poprosím pana Klokočníka, naučte se alespoň uvádět zdroje tak aby lidé viděli odkud jste čerpal. Máte tam jeden jediný, takže s tím takovou práci mít nebudete. Snad Vám psaní clickbaitu nezabralo mnoho času.
Pepík Knedlík
22. 09. 2024, 16:17Jan Čejka
Stávají se různý veci i zde. Flek porovnaval Rudela s Maresjevem a pty jsme neznali j8noho kfo mel protézy. Samozřejmě znam Badera i jak mu kamarád s RAF shodil s letadla velice nutný berle. Ovšem právě s Baderem nekolik měsíců po válce setkal a popijeli spolu whisky. Bader mu sehnal novou protéz. Zajetí se vyhnul a hurá do Jižní Ameriky ...
Vaclav Flek
22. 09. 2024, 20:42Jan Čejka
Souhlasim s vami, jen bych jeste doplnil: Dobrym klicem k poznani Rudelova zivot aje jeho autobiografie, v originale nazvana "Trotzdem". V ceskem jazyce se jeji preklad objevil hned pod dvema nazvy, jako "Navzdory" (odpovida nemeckemu originalu) a pote"Pilot stuky", nebo tak nejak. Jinak se domnivam, ze oba preklady jsou asi identicke. Co je vsak podstatne, v ceskych prekladech vysla pouze prvni caast Rudelovy autobiograie,tedy jeho valecne zazitky. Druha cast, ktera byla v ceskem prekladu vypustena,. pojednava o jeho povalecnem zivote, predevsim v Jizni Americe. Myslim, ze pokud chce nejakyautor napsat clanek o Rudelovi,mel by zminene pameti, nejlepe v plnem zneni (tedy dle nemeckeho originalu) znat.
Monarchista
21. 09. 2024, 23:16Já bych zde to netahal ty politické systémy v kterých jsme žili a v kterých žijeme. Jak si myslíte, že za 40 let budou naši potomci psát o nás??? Já mám např. za kritiku Falovic vlády doživotně zakázán vstup do diskuze všude, i u receptu na guláš
Šebesta
22. 09. 2024, 08:22Pro monarchista. Tomu věřím. DEMOKRACIE v praxi.Je to nejhorší vláda od listopadu 89.
Pepík Knedlík
22. 09. 2024, 08:39Šebesta
Demokracie v podstatě neexistije.
Priklady, valka ve Vietnamu, okupace Grenady, valka s Irakem - okupace, valka s Afghanu -okupace. A to vse pod pláštěm "demokracie"
JanČejka
22. 09. 2024, 10:02Šebesta
Vy máte hodně krátkou paměť co? Další nenávistná ovce, která svádí své životní neúspěchy na ,,neschopnou" vládu?
Chcete i na web o historii tahat politické diskuze a Vaše osobní mindráky? Mohu Vás poprosit, abyste si svou nenávist vyléval na diskuzích Seznamu, kde ty Vaše nesmyslné, nic neříkající výkřiky spousta Vám podobných jistě ocení?
JanČejka
22. 09. 2024, 10:48Pepík Knedlík
Tak jako neexistuje a nikdy neexistoval komunismus.
Žádný režim není ve své podstatě ryze čistý a dokonalý, vždy se tomu lze jen do určité míry přiblížit. Jak je patrné z indexu demokracie, tak nejlépe jsou na tom seveřani. https://en.wikipedia.org/wiki/The_Economist_Democracy_Index
Žádný režim tedy v ryzí čistotě neexistuje a zrovna v ČR je demokracie jedna z těch lepších.
Mimochodem na diskuzích seznamu zablokovali i mě, čistě proto, že jsem neměl ověřený účet, takže kvůli tomu bych tady nebrečel. Váš problém je, že nedodržujete pravidla a pak brečíte. Pokud diskutujete pod určitou značkou, musíte holt dodržovat její pravidla. Případně si můžete jít diskutovat pod weby, kde Vás nezablokují, protože buď Vaší demagogii kontrolovat nikdo nebude (např. Hrot 24, tam je nenávisti, vulgarity a lží v diskuzích, že je z toho člověku fyzicky špatně) a nebo Facebooku, kde takoví jako Vy taktéž dávají průchod své agresivitě, zcela bez trestu.
Jinak, když se někdy podívám do politických článků na Novinkách, co tam je v diskuzích za havěť, tak je to tak 80% protivládních komentářů (patrno z hodnocení a jednotlivých komentářů a agresivity ostatních k těm, co se snaží vlády v nějakém ohledu zastat). Stačí nahlédnout třeba do této.
https://www.novinky.cz/diskuze/volby-fiala-neni-to-fatalni-neuspech-40489890
Tak jako se dříve jel antibabiš, se dnes jede antifiala. Řekněte mi jediného premiéra, který byl od 89 u většiny veřejnosti populární, ani jeden. Každý, do jednoho vzbuzoval silnou nevoli u většiny veřejnosti už po pár letech ve funkci.
Lidé jsou nenažrané stádo kobylek, nejtěžší je vždy nasytit bohaté. Výrok Cyrila Höschela, který si o Češích vypůjčil Zeman je v tomto kontextu zcela trefný (citovat ho nebudu, jistě ho každý zná), protože zase přecházíme od ,,Udělám si to sám" k nárokové společnosti socialismu - čekat s nataženou rukou co dostanu a případně se rozčilovat, že nějaké skupině lidí vláda dává a mně se to nelíbí (Ukrajinci).
To je přesně to, čemu zabránila Tchatcherová v Británii... Nárokové společnosti. Vracíme se zpět do socialismu a nejen my, ale celá Evropa... Většina evropských zemích se kvůli svému rozežranému sociálnímu systému zadlužuje v mírových dobách! Natož, kdyby zde byla válka.
Buďte rád, že žijete tam kde žijete v drtivé části světa to není lepší.
Ohledně válek, které jste zde uvedl, je vidět jen to, že vůbec nechápete co znamená demokracie...
JanČejka
22. 09. 2024, 10:56Monarchista
Omlouvám se, komentář měl být samozřejmě zasvědcen Vám (nelze editovat). Pro Knedlíka je v podstatě jen poslední věta.
Pepík Knedlík
22. 09. 2024, 13:49Jan Čejka
Co je demokracie skvěle zhodnotil Sokrates a Platon. Uplynuly stovky let a stále maji. pravdu.
Jediná vlada, která se zastavala Čechů byla ta Proktoratni s Emilem Josefem Hachou
Šebesta
21. 09. 2024, 09:21Knedlík. Zarytý nacista nebo zarytý komunista (stalinista) vyjde to na stejno . Jak ten tak ten sloužil zločinnému systému.
vankr
21. 09. 2024, 08:31Neoslavujte někoho, jenž přispíval svým konáním k prodloužení činnosti kremačních pecí a vraždění ve vyhlazovacích táborech.
Monarchista
20. 09. 2024, 22:23Tato vzácná úprava Rytířského kříže byla použita a udělena pouze v jediném případě, a to dne 1. ledna 1945 Hansi-Ulrychu Rudelovi, (Oberst Hans-Ulrich Rudel, Kommandeur des Schlacht-Geschwaders 2, ) pro muzea bylo však vyrobeno několik dalších kusů. Ratolesti jsou klenotnicky vyrobeny ze zlata a čistých pravých briliantů. Vlastní udělovací dekret je osobně a vlastnoručně podepsaný říšským kancléřem a vůdcem Adolfem Hitlerem. Dekret byl vyrobený l z pergamenu, umístěn ve velké nádherně zdobené zdobené etuji či kazetě s orlicí na přední desce této etuje.
Vaclav Flek
20. 09. 2024, 21:16Hans-Ulrich Rudel byl nejenom fenomenalni pilot, ale i nesmirne odvazny muz.Staci si v jeho pametech precist pasaz, jak naletal primo do protiletadlove paldy krizniku Marat, aby jej pak tunovou pumou poslal ke dnu. Jako deti nas krmili pohadkami o Meresjevovi, "opravdovem cloveku", ktery letal s amputovanymi nohami. V te dobe jsme nevedeli, ze takovych pilotu byla rada i jinych armadach, pritom Rudeluv priklad je velmi vymluvny. Zajimave je, ze byl po cely zivot aktivnim sportovcem a i s amputovanou nohou slezal vrcholky And.
Monarchista
20. 09. 2024, 22:26Pochopitelně máte pravdu, jen bych sem zbytečně netahal Meresjev, který přežil v lese. Já bych přidal jednoho Angličana, ano byli první a otevřeli cestu dalším statečným lidem.
Pepík Knedlík
21. 09. 2024, 08:08Mon
Máte pravdu byl to Angličan Bader kdo mel protézy i Maresjev, ale proč sem V. Flek tohle píše k Rudelovi je mi záhadou.
No? Nevěděli? Blbost, ale proc i dnes nefabulovat.
Vaclav Flek
21. 09. 2024, 20:39Pepik Knedlik
Ja jsem prece uvedl, jakou to ma souvislot s Maresjevem. Ten take letal s protezou. Za totality se to vydavalo za velke hrdinstvi, ktereho je schopen jen sovetsky clovek. O Rudelovi pochopitene ani zminka.
Pepík Knedlík
05. 10. 2024, 00:11Flek
Ano a zase jste napsal zaujatost vůči Sovětům.
Doporučuji k přečtení knihu od Augustina von Kageneck.
Vaclav Flek
12. 10. 2024, 02:28Pepik Knedlik
Nevim, co mi chcete sdelit. Ja jsem psal o svem mladi v dobach totality, kterou vy jste zrejme jiz neprozil. Tehdy existoval pouze jediny vyklad historie, dramaticky zkresleny a velmi oklesteny,
Pepík Knedlík
20. 09. 2024, 14:00Rudel byl zaryty nacista a vlastně i šílenec. Obvinil vsechny dustojniky Wehrmachtu, ze jsou zodpovědní za porazku a za zrádce.
Na Fw 190 sestřelil 11 letadel.