Nové balistické vesty SPM Liberec: Test na akci „PROTECTOR X“
Nové balistické vesty SPM Liberec: Test na akci „PROTECTOR X"
Na základě dlouhodobé spolupráce jednotek military-airsoft Bojového uskupení AČR s firmou SPM Liberec bylo ze strany SPM Liberec zapůjčeno na akci „PROTECTOR X", pořádanou sdružením AIRSOFTWARS, několik prototypů nových balistických nosičů. Ty byly zapůjčeny ve velikostech L a XL i s kompletní balistickou ochranou. Ta je tvořena z měkké balistiky standardu IIIA, antišokové vložky a balistických panelů třídy IV. odolnosti. Prototypy nosičů mají oproti NPP i zvýšenou balistickou ochranu boků na Side ESAPI pláty. Na nosičích byla našita nová vazba US 2013.
„PROTECTOR X" je známá Mil-Sim akce, kde došlo k šedesátihodinovému nasazení jednotek BU-AČR v rámci hlavního kontingentu ISAF při plnění bojových úkolů. Například: Pěší patroly v operační oblasti, činnost na vstupní bráně do základny a činnost v obraně základny.
Foto: Pouštní provedení nosiče se sumkami ALP a AFAKem
Letošní „PROTECTOR X" se konal v bývalém VPP Ralsko ve velmi horkém červencovém počasí, kdy denní teploty dosahovaly až 35° Celsia a v noci teplota neklesla pod 20° Celsia, navíc díky suchému počasí ve velmi prašných podmínkách základny ISAF. Účastníci strávili v rámci plnění bojových úkolů v průměru 40 hodin v plné taktické výstroji, ať již mimo základnu anebo v jejím perimetru. Během pěších patrol v operační oblasti bylo nachozeno okolo dvaceti kilometrů a dalších několik kilometrů v perimetru základny.
Foto: Pohled na zádovou část nového nosiče vedle ALP TBV
Foto: Briefing s příslušníkem ANP
Nosiče rozdělné mezi členy BU-AČR si každý nastavoval a osazoval sám svými sumkami, ať již NPP-2006 anebo sumkami ALP s UV vazbou, popřípadě sumkami s MOLLE vazbou. S nastavením a nasazením sumek podle vlastního výběru neměl nikdo problém, šlo jen o to se s novým způsobem vazby seznámit a předem si důkladně rozmyslet rozvrhnutí sumek na nosiči.
Foto: Střelec v nosiči se sumkami ALP
Foto: Bližší pohled na nosič se sumkami ALP
Největší předností nových nosičů oproti NPP – 2006, které je u BU-AČR nejpoužívanějším nosičem plátů, je zapínání vpředu, takže odpadly problémy s nasazováním a rozepínáním nosiče. Což bylo po návratu z bojových misí velmi ceněno, že rychlým a dostupným rozepnutím nosiče se mohli uživatelé ihned zchladit vodou, anebo se ihned převléci do suchého oblečení.
Nosiče vybraní uživatelé nosili buď jen v kombinaci se samotnými hydratačními vaky, anebo i v kombinaci s klasickými patrol packy. Příkladem je třeba PREDATOR od WAS. Nikdo z uživatelů neměl s kombinací nosiče a batohu problém, šlo jen o to si vše vhodně nastavit v závislosti na nosiči a vložené balistice. Nosiče umožňují zapnutí bederních pásů u batohů a při dobrém nastavení i zapnutí prsních popruhů batohů.
Pohyb v nových nosičích nikoho neomezoval ani při zvýšené bojové činnosti. Velice kladně bylo hodnoceno uložení plátů v nosiči, protože nebyl zaznamenán jediný jejich nežádoucí pohyb při zvýšené aktivitě uživatelů.
Jednou výtek k nosiči byly ramenní popruhy, které byly u zapůjčených prototypů blízko u sebe a některé z uživatelů více dřely do krku a samotné nasazování nosiče přes hlavu nebylo dvakrát příjemné.
Další kritika směřovala k zapínání nosičů. Ačkoliv je zapínání vpředu hodnoceno kladně, jeho způsob, kdy jsou spony také variabilní a uchycují se do vazby, není nejvhodnější. Ubírají tím místo na další sumky, a tudíž sumky musí být posunuty až za spony více do boků.
Po dokončení vývoje a přihlédnutí k připomínkám zainteresovaných složek ve zkoušení nových nosičů dostane tento nosič označení BALISTICKÝ NOSIČ 2013.
Z celkového pohledu jsou nové nosiče krok vpřed a jistě si tyto nosiče najdou svoje místo nejen u členů jednotek BU–AČR.
Pro zajímavost přikládáme celou fotogalerii z PROTECTOR X
Vypracovali:
Beagless, Hanz a kolektiv + (Radek Sieber - Fotky)
Komentáře