Nukemap3D – nukleární apokalypsa u vás v počítači
Nukleární exploze je strašlivá, ale také, přiznejme si to, fascinující podívána. Především, pokud sedíme u sebe v bezpečí domova. Pokud máte zájem vidět, jak dopadne vaše městečko po dopadu několika megatunové vodíkové bomby, zkuste si na webu naladit program Nukemap3D.
Foto: Na monitoru to je legrace, v reálu oživla noční můra / Nukemap3D
Nukemap3D je produktem historika Dr. Alexe Wellersteina. Program využívá 3D mapy Google Maps a na nich trojrozměrně simuluje nukleární explozi, včetně tlakových a teplených účinků a následného radioaktivního spadu.
Wellerstein je docent historie v Centru historie fyziky na Americkém institutu fyziky ve městě College Park, Maryland. Wellerstein se specializuje především na dějiny jaderných zbraní a na zatajované informace kolem zkoušek a používání jaderných zbraní.
Oproti obdobnému programu Ground Zero, je Nukemap3D mnohem propracovanější. Nejen, že pracujete s detailními 3D mapami, ale můžete i precizně určit sílu exploze, případně si vybrat z celé škály známých jaderných či vodíkových bomb. Výbuch si lze prohlédnout z povrchu země, z leteckého pohledu nebo orbity. Navíc růst atomového hřibu sledujete v reálném čase.
Video: Ukázka ovládání programu / YouTube
Jak pracovat v programu Nukemap3D? Jednoduše, stačí si vybrat nenáviděné místo a navolit sílu exploze, případně si vybrat nějakou jadernou bombu. Poté zmáčknete kouzelné červené tlačítko... haleluja, rakety už letí!
Kromě efektního 3D modelu atomového hřibu a simulace všech účinků bomby (tlak, teplo, radiace) získáte i další zajímavé údaje. Program podle místa dopadu odhadne počet obětí (statisíce, milióny) a načrtne směr a rozsah radioaktivního spadu.
Chcete například poznat, jak bude probíhat výbuch největší známé nukleární bomby, ruské 50 Mt Car bomby, nad Prahou? Není problém! Výsledkem exploze bude kompletně zničená země až do vzdálenosti 55 kilometrů od epicentra výbuchu. Atomový hřib pak zakryje většinu území České republiky.
Chcete hodit někde atomovku? Just do it! Nukemap3D
Zdroj: Gizmag
Komentáře