Okřídlený lev odhalen
První památník Britů československým letcům v RAF byl odhalen v úterý 17. 6. v 16:55 na pražském Klárově.
Foto: Památník, stále ještě zahalený
Má podobu okřídleného lva, která odkazuje k již zmíněnému účelu. Ten dokreslují i další jeho prvky – nýtovaný plech po obvodu podstavce, evokující trup letadel, znak československého letectva, která je na podstavci patrný z pohledu z hora.
Píšu-li, že se jedná o první památník od Britů, cituji jeho iniciátora, Euana Edworthyho, který říká: „...obdivovali jsme neuvěřitelné nasazení československých pilotů...byli skutečně velmi dobří...
Uvědomili jsme si, že v České republice není žádný památník, který by ukázal, jak moc jsou Britové vděční těmto mužům, kteří v boji nasadili své vlastní životy a rozhodli jsme se to napravit..."
Tento památník vznikl nejen díky jeho entusiasmu, ale i díky částce 3,3 milionu korun, kterou shromáždila britská komunita za jeden měsíc. I přes to, že seznam sponzorů obsahuje i česká jména, finance mají být pouze od Britů, aby se jednalo skutečně od britský dar. Byť realizace památníku přitáhla média i kvůli jistým administrativním problémům, vhodně je okomentoval plukovník Andrew Shepherd, britský přidělenec obrany v České republice, když řekl: „dnešek nemá být o tahanicích a úřednicích, ale o veteránech."
Foto: Na odhalení se přišlo podívat skutečně mnoho lidí
Věřím, že stejný názor jsme měli my všichni, kteří jsme na pražském Klárově poslouchali nejprve vystoupení pochodové hudby Royal Air Force College Band a sboru královských bubeníků a dudáků Queen's Royal Hussars a následně i projevy poslance britského parlamentu Sira Nicholase Soamese, vnuka Winstona Churchilla a předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jana Hamáčka a rovněž slova vzpomínky na padlé.
Foto: Milí hosté na tiskové konferenci, zleva: Ing. Bohuslav Dvořák, náměstek ministra obrany, Tomáš Lom, plk. Bohumil Dubec, gen. Emil Boček, váleční veteráni, Sir Nicholas Soames, gen. Ing. Libor Štefánek, velitel vzdušných sil, Petr Arton, Tomáš Gibian, váleční veteráni a plk. Andrew Shepherd, britský přidělenec obrany v České republice
Poté byl památník odhalen Tomášem Gibianem, bývalým pilotem 312. stíhací perutě, za přítomnosti válečných veteránů gen. Emila Bočka, plk. Imricha Gablecha, plk. Bohumila Dubce, plk. Pavla Vranského, plk. Jaroslava Hofrichtera, Petra Artona a Tomáše Loma.
Foto: Místopředseda Československé obce legionářské a válečný veterán gen. Emil Boček a válečný veterán plk. Bohumil Dubec
Slavnostnímu aktu byli rovněž přítomni zástupci Velké Británie, České republiky a Armády České republiky a v neposlední řadě i realizátoři a partneři projektu.
Foto: Spitfire na startu k prvnímu přeletu nad Prahou. Pilotem je Stephen Stead
Rád bych napsal, že dle mého názoru je památník na tom nejvhodnějším místě. Je v navštěvovaném centru, nedaleko velvyslanectví Velké Británie a Severního Irska, ale hlavně nedaleko domu, kde žil gen. Karel Janoušek, KCB, vrchní velitel Čechoslováků v RAF. Za to patří dík městské části Praha 1, respektive jejímu starostovi Ing. Oldřichu Lomeckému, který toto místo organizátorům nabídl. Mohu jen doufat, že můj názor budou sdílet zodpovědné instituce, a že památník zůstane tam, kde je a kam patří.
Foto: Spitfire nad Prahou. Pilotem je Stephen Stead
Pietní akt uzavřel další neopakovatelný zážitek – průlet letounu spitfire nad Prahou.
Památník doprovodí následující aktivity: kniha novináře Nicholase Watsona Když lvi řvou, o letcích RAF pronásledovaných komunisty a dokumentární film o projektu okřídlený lev.
Foto: Spitfire, marking Otto Smik
Na závěr článku několik čísel:
V RAF a WAAF (Ženských dobrovolných vzdušných sil) sloužilo cca 2 500 žen a mužů. Padlo jich cca 500. Nejmladšímu bylo v době zahájení druhé světové války 11 let, nejstaršímu 53.
Komentáře