Operace Monopoly byla pro USA trpkým selháním. Tunel pod sovětskou ambasádou vyzradil uplacený agent FBI
USA a SSSR si nepřekvapivě při vzájemném špehování nebraly žádné servítky. Koncem 70. let měly také zkušenosti, protože špionážní hru na kočku a myš spolu hrály od začátku studené války. Operace Monopoly, při níž se USA pokusily doslova podkopat sovětské velvyslanectví, byla jedním z nejodvážnějších pokusů na americké straně.
Foto: Hlavní budova ruské (dříve sovětské) ambasády ve Washingtonu | dbking / Wikimedia Commons / CC BY 2.0
Od dvacátých let 20. století měli Sověti své špiony integrované v mnoha složkách amerických ozbrojených sil i mezi politiky. Druhá světová válka byla pro sovětské zpravodajské služby obzvláště rušným obdobím, protože měly přímý příkaz z Moskvy shromažďovat co nejvíce informací o amerických a britských válečných plánech i o veškerém technologickém pokroku. Ve skutečnosti byli sovětští špioni tak hluboko v americkém systému, že věděli o nejtajnějších plánech USA, jako byl projekt Manhattan, který vedl k sovětskému vývoji atomové bomby a vyvolal studenou válku. Neznali podrobnosti, ale i jen obecnější povědomí o projektu bylo úspěchem.
Studená válka vypukla v podstatě bezprostředně po druhé světové válce. Obě supervelmoci byly záhy schopny vzájemného zničení, což je nutilo používat vynalézavější způsoby, jak nad sebou získat převahu. Jedním z nejkritičtějších bodů pozornosti byla jejich velvyslanectví. Jednalo se o místo, kde se na vlastní půdě odehrávaly důležité a přísně tajné rozhovory. Odposlouchávání ambasád se přirozeně stalo prioritou jak pro Sověty, tak pro USA.
Jednou z prvních známých forem byla "Věc" z roku 1945. Věc bylo odposlouchávací zařízení umístěné v dřevěné desce s velkou pečetí USA, kterou Sovětský svaz věnoval tehdejšímu americkému velvyslanci jako gesto přátelství, které národy navázaly během druhé světové války. Velvyslanec si ji pověsil na zeď své kanceláře, aniž by věděl, že je prostřednictvím ukrytého zařízení odposloucháván. Zařízení bylo dálkově napájeno elektromagnetickou energií z vnějšího zdroje. O šest let později, v roce 1951, jej náhodou objevil radista na britském velvyslanectví. V roce 1964 objevily Spojené státy na svém velvyslanectví 40 štěnic a v roce 1984 zjistily, že jejich psací stroje tajně přenášejí to, co píší, Sovětům.
V 70. letech si Sověti plánovali postavit nové velvyslanectví ve Washingtonu na pozemku vybraném ministerstvem zahraničí. Ke zděšení amerických zpravodajských služeb, jako jsou FBI, CIA a NSA, se vybraný pozemek nacházel na druhém nejvyšším bodě Washingtonu, což sovětskému velvyslanectví poskytovalo výhodnou polohu pro špehování Bílého domu. S tímto vědomím americké tajné služby plánovaly odposlouchávat nové velvyslanectví, aby zjistily, zda je Sověti nešpehují, a odposlouchávaly důležité informace.
Před příjezdem sovětských architektů nařídila FBI, aby byly stromy v okolí staveniště vykáceny a veškeré důkazy, jako jsou piliny a pařezy, odstraněny. To mělo zajistit nerušený výhled na místo. Dále FBI tajně zakoupila dům se třemi ložnicemi, který se nacházel doslova přes silnici, aby mohla velvyslanectví nepřetržitě pozorovat. Hlavní událostí však byla operace Monopoly, plán vykopat tunel přímo pod sovětským velvyslanectvím. Tento tunel by americkým zpravodajským službám umožnil snáze a velmi efektivně odposlouchávat sovětskou komunikaci a hovory.
FBI vybrala dodavatele a práce začaly v době, kdy se velvyslanectví stavělo. FBI musela postupovat velmi opatrně, aby tunel zůstal utajen, a to tak, že opatrně odstraňovala hlínu a průběžně přidávala špičkové monitorovací zařízení. Kde tunel začínal? O tom se stále vedou debaty, mnozí lidé tvrdí, že to vědí, a naznačují, že je to v místech, jako je dům ve vlastnictví FBI naproti přes silnici, zatímco jiní se domnívají, že začíná v ještě bližším domě na Fulton Street.
Pracovníci zapojení do operace Monopoly museli neúnavně pracovat, mj. proto, aby odčerpávali vodu, která bez ustání do tunelu přitékala. Stejně tak si, přestože měli k dispozici podrobné plány uspořádání ambasády, nebyli jisti, kde se tunel vzhledem k budově nachází. Sověti byli v kontrašpionáži velmi zkušení, v předchozích desetiletích ji dovedli k dokonalosti. Proto bylo pro Američany neuvěřitelně obtížné velvyslanectví úspěšně špehovat. Sověti použili na stěny místo běžné metody mramor-epoxid-mramor silné mramorové desky, aby tím zabránili umístění štěnic do lepidla. Rovněž kontrolovali každý okenní rám a plech, zda neobsahují štěnice, než byly do budovy umístěny. Kromě toho kolem stavby vyvrtali asi 10 m hluboké díry, aby zkontrolovali, zda kolem nejsou tunely.
Výstavba ambasády až do jejího užívání trvala od roku 1977 do roku 1994 a za tu dobu opakované a nesmírně nákladné pokusy USA o prokopání tunelů pod ambasádou a její monitorování selhávaly. Díky této zjevné neúspěšnosti pojali počátkem 90. let podezření, že v projektu mohl být zrádce, a zahájili vyšetřování. V roce 2001 se zjistilo, že v řadách velvyslanectví skutečně byla krysa, agent FBI jménem Robert Hanssen, který výměnou za peníze posílal Sovětům přísně tajné informace. Prozradil KGB americké dvojité agenty, z nichž někteří byli nakonec popraveni, a také odhalil plány o mnohamilionovém a desítky let trvajícím projektu tunelu pod sovětskou ambasádou.
Hanssen odhalil existenci tunelu v roce 1989, tedy dlouho před rokem 1994, kdy teprve bylo velvyslanectví plně obsazeno, což znamenalo, že Sovětům nikdy nehrozilo vážné riziko, že budou jejich důležité informace tajně zaznamenávány. To také znamená, že Spojené státy pokračovaly v ražbě tunelu po celá léta, aniž by věděly, že plán byl odhalen, což z něj činí naprostou ztrátu času a zdrojů. Když se o tunelu v roce 2001 "oficiálně" dozvěděla veřejnost, ruská vláda předstírala, že je šokována incidentem, o kterém ve skutečnosti věděla více než 10 let.
Operace Monopoly byla jednoznačně naprostým selháním a ukazuje, jak velký byl nedostatek důvěry mezi USA a SSSR během studené války a jak tato nedůvěra pokračovala ještě dlouho po konci studené války na počátku 90. let, kdy padla Berlínská zeď. Výsledkem je, že někde ve Washingtonu dodnes leží podzemní tunel s neznámým začátkem či koncem.
Zdroj: warhistoryonline.com
Komentáře
Šebesta
28. 11. 2023, 08:24Pěkný článek nejen o tunelu ale sití špiónů . Nedůvěra mezi oběma zeměmi zůstala i po konci studené války i po rozpadu SSSR a VS.Je otázkou proč ? Přitom jak se ukazuje někteří naši politici třeba rovnou president Havel v roce 1990 propagoval rozpad VS i NATO viz. bývalý čs.diplomat Belica. Havel a zřejmě u nás nejen on se domníval velmi naivně že špionománie skončí po konci studené války, neskončila a je otázkou kdo tu nedůvěru nyní už mezi Ruskem a USA více zavinil ?
Czertik
28. 11. 2023, 15:16kdyz to v manzelstvi nefunguje, je vina na obou stranach, jak manzelky, tak i tchyne.
Šebesta
28. 11. 2023, 17:37Souhlas.