Naše pohraniční opevnění opět ožije - připomínka 80. výročí mobilizace
Pohnutou historii si tuto sobotu 22. září 2018 připomenou stovky nadšenců a dobrovolníků po celé bývalé Československé republice. Na toto datum právě připadá 80. výročí všeobecné mobilizace čs. branné moci v roce 1938. V naší moderní historii se jedná o největší vzepětí celého národa, který byl odhodlaný čelit agresi ze strany tehdy převážně nacistického Německa.
Foto: Pěchotní srub CE Jordán | autor: Lukáš Hebeda
Za vznik této akce vděčíme především Tomáši Vroblovi, který při prohlížení fotek z víkendového výletu po opevnění vyřkl svou strohou myšlenku: „Kdybychom na sebe zablikali, tak bychom se museli vidět... A kdyby byl na každém bunkru „blikač", byla by vidět celá linie..." Pak už stačil malinkatý krůček, zmínit se správným lidem a slova přešla v činy. Nikdo z lidí stojících na samotném zrodu této akce nepočítal s takovýmto ohlasem. Nultý ročník proběhl v květnu 2016, během dnů, kdy si připomínáme osvobození v roce 1945. Ovšem celá tato akce si zasloužila patřičnější datum. A to právě vyhlášení všeobecné mobilizace čs. branné moci, tj. 23. září 1938.
Foto: Nasvícený pěchotní srub | autor: Libor Hranický
Vlastnímu vyhlášení mobilizace předcházela řada mimořádných vojenských opatření. Již 13. září 1938 došlo k povolání vybraných záložníků na zvláštní cvičení v míru a o čtyři dny později, tj. 17. září nastoupil celý nejmladší ročník zálohy. Jednalo se o stejná opatření, která byla vyhlášena v květnu 1938, jež vešla do dějin pod názvem jako částečná mobilizace. Stále se zvyšující vojenské ohrožení státu si vynutilo 22. září vyhlášení ostrahy hranic a krátce na to také nařízení úplné bojové pohotovosti na hlavním obranném postavení, takže ještě před mobilizací byla hranice republiky vojensky chráněna.
Foto: Akce Světla nad bunkry je opravdu krásná podívaná | autor: Libor Hranický
Po souhlasu Francie a Velké Británie došlo v noci 23. září 1938 k vyhlášení všeobecné mobilizace československé branné moci, kterou se velení armády snažilo neúspěšně prosadit již v předchozích dnech. Nástup povolaných záložníků byl okamžitý, první z nich se hlásili u svých útvarů již za hodinu, čímž překonali veškeré odhady. Objevili se dokonce i dobrovolníci. Do 24 hodin už bylo nastoupeno 80% mužů prvních ročníků záloh, tedy všichni muži do 40 let včetně. To znamenalo celkem 1 250 000 mužů s velkým odhodláním bránit svou vlast. Armáda měla navíc silnou podporu civilního obyvatelstva.
Samotná pietní vzpomínková akce, jak již napovídá její název, proběhne letos v sobotu 23. září od 21:00 do 21:30, kdy budou nasvíceny jednotlivé objekty opevnění. Samotné bunkry budou nasvětlovat dobrovolníci z řad pevnostních muzeí, klubů vojenské historie, ale i jednotlivci z řad široké veřejnosti. Jedná se už o druhý ročník této akce. Během prvního ročníku se podařilo nasvítit více než 170 bunkrů v České i Slovenské republice. Sešlo se během této akce přes 730 lidí, kteří si tak připomněli události roku 1938. Akce se střetla s velkým ohlasem u lidí, kteří se bunkrům věnují, ale i mezi laickou veřejností. Na mnohých bunkrech byl pro veřejnost připraven doprovodný program, jinde se sešly celé rodiny.
Foto: Mapa osvětlených bunkrů v roce 2016
V případě zájmu nasvítit bunkr se lze pomocí tabulky zaregistrovat k jednotlivým objektům. Stále je spousta objektů neobsazena. Do budoucna se plánuje vytvoření interaktivní mapy s objekty. Dobrovolníci se organizují na facebookových stránkách Světla nad bunkry- MOBILIZACE. Podrobnější informace naleznete také přímo na www.svetlanadbunkry.cz
Přidej se i Ty a ucti tak odhodlanost bránit naši vlast společně s námi. Velké poděkování při přípravě tohoto článku patří koordinátorce akce Světla nad bunkry Radce Plačkové.
Komentáře