Polsko nakupuje pro armádu 672 jihokorejských samohybných houfnic K9A1 Thunder
Polsko oznámilo uzavření přelomové dohody s jihokorejskou společností Hanwha Defense o nákupu 672 samohybných houfnic K9A1 ráže 155 mm, která podtrhuje polské odhodlání posílit obranu země a modernizovat ozbrojené síly. Tato akvizice má významně posílit dělostřelecké schopnosti polských ozbrojených sil a odráží strategický záměr země tváří v tvář vyvíjejícím se geopolitickým výzvám.
Foto: Polská houfnice K9 Thunder manévruje na střelnici při ukázce ostré střelby v polském Bemowo Piskie 31. března 2023 | Wikimedia Commons / Public domain
Dne 26. srpna 2022 jihokorejská společnost Hanwha Defense a představitelé polské obrany formalizovali své partnerství a podepsali prováděcí smlouvu na dodávku 155mm samohybných houfnic K9 Thunder (SPH) do Polska. Tento kontrakt v hodnotě přibližně 2,4 miliardy dolarů je první fází širší rámcové dohody, která byla uzavřena koncem července. Hlavním cílem této spolupráce je posílit obranné schopnosti polských ozbrojených sil a zajistit, aby zůstaly na špici moderních válečných schopností.
K9 Thunder, produkt pečlivého jihokorejského inženýrství, je celosvětově proslulý svými pokročilými technickými vlastnostmi a bojovými schopnostmi. Houfnice ráže 155 mm se může pochlubit palebným dosahem až 30 km pro standardní munici. Tento dostřel lze prodloužit až na 40 km při použití k tomu určených střel. Pozoruhodnou bojovou funkcí je režim rychlého výstřelu, který umožňuje dělostřeleckému kusu vypálit tři rány v rychlém sledu za sebou, což nabízí výraznou výhodu v intenzivních bojových scénářích.
Další polská monumentální zakázka postavila K9 SPH do centra pozornosti; jde o největší kontrakt z hlediska celosvětového vývozu tohoto dělostřeleckého systému. Od svého debutu v roce 2001 se systému K9 dostalo mezinárodního uznání, přičemž objednávky se nyní týkají devíti zemí, včetně Jižní Koreje, Turecka, Indie, Finska, Norska, Estonska, Austrálie, Egypta a Polska, které jsou nejnovějšími přírůstky.
Houfnice K9A1 společnosti Hanwha Defense je důkazem odhodlání společnosti v oblasti inovací, mobility a přesnosti obranných řešení. Vzhledem k tomu, že Polsko a Jižní Korea nadále posilují svou vojenskou spolupráci, symbolizuje tato akvizice odhodlání Polska modernizovat svou obrannou infrastrukturu. Vzhledem k rostoucímu geopolitickému napětí jsou taková strategická partnerství klíčová pro zajištění toho, aby byly státy dobře vybaveny pro orientaci ve složitém prostředí globální bezpečnosti.
K9 Thunder samohybná houfnice vyvinutá společností Samsung Techwin a nyní vyráběná společností Hanwha Land Systems. Vývojový program této samohybné houfnice ráže 155 mm/52 probíhá od roku 1989. V roce 1996 byl testován první prototyp. Zakázku na nový dělostřelecký systém K9 zadala korejská vláda společnosti Samsung Aerospace Industries (SSA) 22. prosince 1998.
Armáda Korejské republiky obdržela od hlavního dodavatele, společnosti SSA, první výrobní sérii systému K9 v roce 1999. Turecko získalo licenci na konstrukci systému K9 a použilo ji při vývoji své domácí samohybné houfnice T-155 Firtina. Finské ministerstvo obrany 17. února 2017 potvrdilo nákup 155mm samohybných houfnic K9 Thunder z Jižní Koreje. Finsko zakoupilo celkem 48 použitých samohybných houfnic K9 jihokorejské armády za 146 milionů eur.
Dne 20. prosince 2017 oznámilo norské ministerstvo obrany nákup dělostřeleckých samohybných houfnic K9 155. Estonsko podepsalo s Jižní Koreou 6. února 2017 memorandum o porozumění, na jehož základě byla zahájena jednání o nákupu houfnic – estonská armáda jich provozuje 18, a dalších 18 kusů objednala. V červenci 2017 podepsaly indická společnost Larsen & Toubro a jihokorejská Hanwha Techwin smlouvu na výrobu houfnice K9 pro indickou armádu pod názvem Vajra-T, což je vylepšená verze K9 Thunder, vyráběná podle specifických požadavků indické armády včetně operací v poušti. Pásový podvozek K9 se vyváží také do Polska, kde se vyrábějí samohybné houfnice Krab ráže 155 mm polské výroby.
Zdroj: Army Recognition, Hanwha
Komentáře
Czertik
14. 09. 2023, 16:26Kdyby je kupovala acr< tak se za naproto totozne houfnice za naproto totoznych podminek jako u polaku , tak by cesi zaplatili aspon 2x tolik.