Projekt Eurotank: Velká Británie požádala o status pozorovatele
Projekt vývoje nového evropského hlavního bojového tanku může získat ještě dalšího účastníka. Podle magazínu Popular Mechanics Velká Británie nedávno požádala o status pozorovatele programu Main Ground Combat System (MGCS).
Foto: European Main Battle Tank (EMBT) resp. Main Ground Combat System (MGCS) na výstavě Eurosatory 2018 | Wikimedia Commons
Program MGCS se neoficiálně označuje jako Eurotank. Jeho zakladateli jsou Francie a Německo a hledání nových přínosných členů pokračuje. Pro Velkou Británii se status pozorovatele může stát fází před plnou účastí v programu.
Průmyslová skupina zahrnující společnosti Krauss-Maffei Wegmann, Nexter a Rheinmetall je v raných fázích koncepčního návrhu projektu tanku, který kolem roku 2035 nahradí německý Leopard 2 a francouzský Leclerc. Britové nemají program na vývoj perspektivního tanku, který by nahradil jejich Challenger 2, a proto se podrobně zabývají o projekty spojenců. Existuje také možnost společného vývoje nového tanku s Itálií a některými dalšími členy NATO, ale ta dosud nedostala jasnější obrysy.
Smlouva o vývoji nového hlavního bojového tanku MGCS byla podepsána francouzským a německým ministerstvem obrany již v roce 2012, avšak informace o této události se do médií dostaly až v květnu 2016. Od té doby se o výše uvedený program informativně zajímají i některé další země, jako např. Polsko, ale hlavní účastníci tento zájem zatím přehlížejí.
První funkční demonstrátor eurotanku byl představen v roce 2018. Firma KNDS (joint venture německé KMW a francouzské Nexter) tehdy představila na výstavě Eurosatory v Paříži projekt nového evropského hlavního bojového tanku EMBT (Euro Main Battle Tank), který kombinuje podvozek německého tanku Leopard 2A7 s věží z francouzského tanku Leclerc.
Koncept EMBT má potvrdit a otestovat možnost spolupráce německých a francouzských firem při vývoji a výrobě společných hlavních bojových tanků. V budoucnu KNDS vyvine zcela nový německo-francouzský tank MGCS (Main Ground Combat System). V tomto projektu, stejně jako v případě EMBT, Francie vyvine a vyrobí věž a Německo podvozek. Tank MGCS by měl být zařazen do výzbroje mezi roky 2030 - 2035.
Komentáře
bombero
22. 01. 2021, 14:56supermamlas omny- opět dokazujete, že ten titul vám patří právem
vojenské vynálezy
kompas
konzerva
rozpustná káva
krevní banka
radar
lepící páska
mikrovlnka
internet
počítač
proudové letadlo
a tak by se dalo pokračovat mnohem dál
A ty vaše vlhké sny o modelářské výrobě-jak jinak to okecat, než že tak, že to přece nepotřebují....dost ohraná písnička
PS -F35 500Ks
F22 200Ks
F16 4500Ks..........
A že jsou před státy v dalším tvrdí jen putin, nikdo to ještě nedokázal. že to tak je
PPS- a nevíte, co vlastně dělá vojenský X37, kdy bezpilotní lety trvají pomalu 2,5n roku?
bombero
20. 01. 2021, 13:07Martin23- no je pravda, že s tím zdokonalováním u těch pár kousků se mioc nepředřou a mohli by to zvládnout
Martin23
20. 01. 2021, 12:26A o tom to je.
Rusové již mají Armatu, kterou teď mohou 15 let zdokonalovat a postupně zavádět.
Evropa teprve takový tank maluje.
Tím nechci Evropu shazovat, protože tyhle závody ve zbrojení absolutně neuznávám.
Pouze to vysvětluje fakt, proč armáda RF v této chvíli Armatu nepotřebuje pořizovat.