Robert Capa – neohrožený válečný fotograf, který pořídil nejvýznamnější fotografie minulého století
Robert Capa byl válečný fotograf, který absolvoval pět různých válek za jediným účelem – vytvořit autentické fotografie, které lidem ukážou osudy různých vojáků. Pod nepřátelskou palbou na pláži Omaha dal život jedinečným fotografiím.
Foto: Rober Capa vlastním jménem Endre Friedmann | Wikimedia Common
Osobnost Robert Capa se zrodila v roce 1935 v Paříži jako pseudonym. Skutečnou osobou byl však Endre Friedmann, který se narodil v Budapešti v roce 1913. V roce 1933 se Endre odstěhoval do Paříže, kde se pokoušel prosadit jako fotograf, leč marně. V Paříží potkal svou budoucí manželku, se kterou společně vymysleli fiktivní jméno Robert Capa a pod tímto pseudonymem se ve Francii vydával za věhlasného amerického fotografa. Finta zabrala a o jeho fotografie začal být zájem. Stejný trik použil následně ve Spojených státech, kde pro změnu tvrdil, že je známý evropský fotograf.
Foto: Patrně nejznámější Robertova fotografie – zasažený republikánský voják | Wikimedia Common
Jeho pravděpodobně nejznámější fotografie vznikla 5. září 1936. Jedná se o fotografii vojáka, který by v momentu vyfocení zasažen a padá k zemi. Fotografie byla pořízena během španělské občanské války. Capa pak byl po několika letech od pořízení výše zmiňovaného snímku nařčen, že fotografie byla naaranžována. Robert však takové tvrzení naprosto odmítal.
Jeho další a nejnebezpečnější mise ho čekala při vylodění v Normandii, 6. června 1944. Jako jediný byl na pláži bez zbraně a patrně byl také jediný, kdo byl na pláži dobrovolně. Tvrdil, že jako fotoreportér si nemůže nechat invazi ujít. Během vylodění stihl vyfotit přes 100 snímků. Pod palbou kulometů se neváhal otočit k nepříteli zády a zmáčknou film na svém fotoaparátu. Po invazi řekl, že nikdy v životě neměl takový strach.
Foto: Jeho další a nejnebezpečnější mise ho čekala při vylodění v Normandii, 6. června 1944 | printscreen z YouTube
Fotografie ihned po vylodění putovaly do Londýna pro časopis Life. Bohužel kvůli chybě asistenta při vyvolání fotografií došlo k nenávratnému poškození tří ze čtyř filmů. Dohromady se tedy dochovalo pouze 11 snímků. I přes to těchto pár fotografií dokázalo obletět svět. Jedná se patrně o nejvýznamnější fotografie minulého století. Robert nefotil snímky plné krve a násilí. Zaměřoval se spíše na výrazy vojáků, které mluvily za vše.
Foto: Robert nefotil snímky plné krve a násilí. Zaměřoval se spíše na výrazy vojáků, které mluvily za vše. | printscreen z YouTube
V roce 1947 Robert Capa založil elitní fotografickou agenturu Magnum Photos. Jeho odvaha a vášeň pro pořizování snímků na bojišti se mu stala osudnou, když se v roce 1954 vydal pořídit další fotografie do francouzsko-vietnamské války. Domů už se nikdy nevrátil. Během konfliktu šlápl na minu a na místě zemřel. Bylo mu pouhých 40 let.
Foto: Hrob Roberta Capy | Wikimedia Common
Na závěr si dovolíme jeden Robertův citát, který v podstatě naprosto přesně vystihuje jeho výjimečnou práci fotografa:
"Nejsou-li vaše fotografie dobré, nebyli jste dost blízko."
— Robert Capa
Komentáře