Rozhovor: O šití medvědů v Brně
S Honzou Bartíkem z FROGGEAR jsme si povídali o tom, jak se v Brně šije mikina do extrémních podmínek - Tac-Bear - která nadchne hlavně příznivce military často se pohybující v přírodě.
Pro začátek, můžeš uvést, co to vlastně Tac-Bear je, a komu je určen?
Je to mikina do chladného až extrémního počasí. Ocení ji každý, kdo se často pohybuje v přírodě s batohem či taktickou vestou. Především tedy vojáci, hráči airsoftu a paintballu, ale třeba i turisté.
Foto: Honza Bartík v mikině Tac-Bear
Tac-Bear vychází z oblíbené mikiny Shag Master. Nakolik zůstal medvěd věrný své předloze?
Popravdě moc ne. Alespoň ne té, co se jako Shag Master prodávala v ČR. To totiž nebyl americký originál, o jehož existenci jsme se dozvěděli až později, ale jeho čínská napodobenina.
Zákazníci si ji sice oblíbili, a to celosvětově, ale co se zpracování týká, byla na tom spíš podprůměrně. Byla levná, to ano. Jenže zipy na ní se často kazily. Materiál brzy žmolkovatěl. Velikosti různých sérií se lišily. A našlo by se toho mnohem víc. V Číně je obecně problém ohlídat stálost kvality výrobků.
Přesto jste se rozhodli na takové mikině stavět, proč?
I přes tyto nedostatky byl zájem o ni obrovský, a dokonce jsme ji sami rádi používali. Když ji výrobce z nějakého důvodu přestal vyrábět a obchody ve světě vyprodávaly poslední kusy, na Frogman.cz jsme jich ještě několik skladem měli. Volali nám lidé z USA, Francie a dalších států a ptali se, zda si mikinu mohou objednat. To se nám u jiného produktu zatím nestalo.
Proto jsme si řekli, že zkusíme navrhnout a vyrobit vlastní, o několik řádů kvalitnější verzi této mikiny, a to hlavně pro české zákazníky.
Foto: Vlevo čínská mikina Shag Master, vpravo český Tac-Bear
Na co jste se tedy při výrobě Tac-Beara zaměřili?
Díky tomu, že jsem čínský Shag Master často používal já i řada mých přátel, dobře jsme věděli, co mu chybělo, a co jde udělat lépe.
Měl několik zásadních slabin, které jsme ve spolupráci s naší šikovnou konstruktérkou vyřešili po svém:
- našli jsme lepší materiál - to byla největší bolest Shag Masteru. Používal nějaký no name materiál, který si sice chvíli udržel svou hebkost a vlastnosti, ale brzy začal žmolkovatět. Pro Tac-Bear jsme po pečlivém výběru z desítek materiálů zvolili Coral Fleece 265g/m2 s vysokým chlupem. Je 2x teplejší než fleece stejné gramáže. A oproti jiným materiálům je také prodyšnější, což se hodí při zvýšené fyzické aktivitě - méně se potíte a přehříváte.
- osadili jsme nekompromisní YKK zipy - Shag Master používal nekvalitní čínské zipy, které se rychle poroučely na věčnost. Pro Tac-Bear proto používáme legendární japonské zipy firmy YKK, které si necháváme vyrábět na zakázku. Sice jsou o 700 % dražší než ty čínské, ale stojí za to.
- zabránili jsme podfouknutí - původní čínský Shag Master byl volný v pase a na rukávech, a tak snadno podfoukl. To není vlastnost, kterou čekáte od mikiny do chladného počasí :-) U naší mikiny proto podfouknutí brání gumový stahovací lem v pase a manžety s průvlekem na palec v rukávech.
- vyztužili jsme namáhaná místa - původní mikina jakoby nepočítala s tím, že na ní někdo bude nosit batoh či taktickou vestu, nebo s ní nedejbože někde zalehne. Neměla vyztužená ramena, a předloktí měla vyztužena neznámým materiálem. Tac-Bear má ramena a předloktí vyztužena oděruvzdorným a voděodolným softshellem, který tak prodlužuje životnost mikiny.
- vylepšili jsme celkový střih a zvýšili tak pohyblivost a tepelný komfort - Shag Master měl volný pytlovitý střih s běžně šitými rukávy. Na různých místech plandal, krabatil se pod batohem či vestou a znepříjemňoval jejich nošení. Tac-Beara jsme proto ušili víc na tělo. Je přiléhavější a těsnější, díky čemuž lépe drží teplo. Zároveň ale neomezuje v pohybu. Namísto běžných rukávů používáme raglány neboli klínové rukávy, jejichž šití je sice poměrně náročné, ale když vzpažíte, nehrozí, že se vám mikina vytáhne po prsa a zůstane vám holé břicho a záda.
To jsou hlavní věci, které jsme řešili. Pak tam byly ještě další drobnosti. Zákazníci si třeba chválí integrovaný vyztužený kšilt kapuce, ten původní mikina také neměla.
Foto: Detail manžety rukávu s otvorem na palec. Lze jej pohodlně používat i v rukavicích
Vyrábíte mikinu v České republice, konkrétně v Brně, vyplatí se to?
Ano, vyplatí. Stojí nás to samozřejmě víc než kdybychom vyráběli v Asii. Na druhou stranu ale máme jistotu, že použité materiály mají požadovanou kvalitu, že střih a velikost sedí, a že je vše přesně podle našich představ. To je pro nás důležitější než cena. S firmou Nanospol, která pro nás v Brně mikiny a další produkty vyrábí, je radost spolupracovat.
Ostatně tohle je to, za čím chceme s FROGGEAR jako značkou jít. Vyrábět v ČR poctivé oblečení, které budeme sami nosit a na které se lze spolehnout.
Tac-Bear děláte zatím v olivové, hnědé a tmavě zelené (ranger green). Plánujete i další provedení?
Tahle barevná provedení jsme zvolili proto, že mikinu vyrábíme především jako součást vojenské výstroje.
Ale co se dalších provedení týká, nasloucháme zákazníkům. Hodně se jich ptá na Tac-Bear černém provedení. Uvažujeme, že ho začneme vyrábět.
Stejně tak máme hodně dotazů na mikinu bez kapuce. Tu jsme zatím schopni vyrobit za stejnou cenu na zakázku, ale uvažujeme o zavedení do sériové výroby.
Díky za rozhovor, nějaká slova na závěr?
Taky díky. Na závěr bych snad jen rád zmínil, že pokud se čtenářům Tac-Bear líbí, více o něm najdou na našem e-shopu Frogman.cz, kde si ho mohou i koupit, zatím v olivové, hnědé nebo tmavě zelené barvě. Díky za přečtení a zájem a mějte se fajn.
Komentáře