Vánoce v SSSR aneb s dědou Mrázem na věčné časy
Vánoce jsou pravděpodobně nejoslavovanějším svátkem na světě. Pojďme se podívat, jak se k důležitým křesťanským svátkům historicky stavěl ateistický Sovětský svaz.
Foto: Vánoční pohlednice ze SSSR | autor: Gunnars Masulis / realmofhistory.com
V pravoslavném Ruském impériu byly Vánoce jedním z Dvanáctera velkých svátků. Oslavy narození Páně se tedy slavily už od konce 10. století. Velmi populární zdobení stromku překvapivě zakázala samotná pravoslavná církev ještě za 1. světové války. Během bojů s Němci to bylo považováno za nevlastenecké, zřejmě kvůli německým kořenům zvyku. Bolševici tuto tradici po říjnové revoluci a vyhrané následné občanské válce neobnovili, a navíc zrušili Vánoce jako občanský svátek. Nejvyššímu Sovětu se do 30. let 20 století podařilo v podstatě zlikvidovat všechny náboženské i nenáboženské svátky. Také se zrušily víkendy a zavedl se šestidenní pracovní týden. Při absenci neděle si lidé prostě museli pamatovat, že šestého, dvanáctého, osmnáctého, dvacátého čtvrtého a třicátého v měsíci se nejde do práce.
Foto: Vánoční pohlednice ze SSSR | autor: Gunnars Masulis / realmofhistory.com
Nový rok byl samozřejmě pracovní den jako každý jiný. Ve dnech, kdy se dříve slavily svátky, pak bolševická garnitura posílala tajné agenty do domů lidí, aby kontrolovali, zda-li se zde náhodou nelegálně neslaví. Většina popů a dalších pravoslavných církevních hodnostářů pak skončila na popravišti nebo v gulagu jako rukojmí systému. Ten mohl kdykoliv pohotově vyhrožovat jejich smrtí v případě nějakých nepokojů. Změna nastala až když Stalinovi začalo během "Velké vlastenecké války" takzvaně téct do bot. Přeživší kněží byli urychleně povoláni, aby pomohli zdecimované Rudé armádě zvednout morálku a duchovně se postavit na nohy. Když pak hrozba pominula, vrátili se zas do svých vazebních věznic nebo nápravně-pracovních táborů na Sibiři.
Oslava Vánoc, jakož i všechny křesťanské vánoční tradice, byly v Sovětském svazu zakázány politikou státního ateismu až do roku 1935 respektive 1936. V tomto roce byla část vánočních tradic přejata do nových sekulárních oslav Nového roku. V této době se podařilo zrušit přídělový systém a do obchodů se podařilo dodat jídlo i konzumní zboží (pro mnohé možná překvapivě americké provenience). Když nejvyšší sovět vydal směrnice jak slavit Nový rok, tak lidé si mohli konečně pořídit novoroční smrček. Vyzdobovala se celá města a pokud to bylo možné, scházeli se rodinní příslušníci. Koncem 30. let 20. století se Stalinovo vedení SSSR snažilo postavou Dědy Mráze nahradit Ježíška a vánoční oslavy přesunout na Nový rok.
Komentáře
Šebesta
10. 08. 2022, 09:20Tento článek je velmi dobrý a i mi který se zajímám o dějiny otevřel v mnohém nové obzory pokud jde o slavení Vánoc v SSSR. Komunisté by nejraději Vánoce zrušili kdyby mohli což dokazuje třeba komunista Castro který Vánoce na Kubě zrušil.U nás počátkem 50 let zase chtěli soudruzi po vzoru SSSR zrušit Ježíška zavést u nás dědu mráze. To se jim ale nepovedlo Vánoce byly u nás silně zakořeněné a žádný komunistický idiot s tím nic neudělal ač se snažil sebevíc. Zápotocký o tom básnil ty nesmysly že Ježíšek vyrostl a zestárl a je z něho dědá mráz ale nic nezmohl. Vánoce nám naštěstí zůstaly i s Ježíškem.To co dělal Stalin v SSSR s Vánoci jsem nevěděl ale koresponduje to s tím co o komunistech víme. Byli to zločinci a vrazi a naivní blázni poručíme větru dešti a vybudujeme KOMUNISMUS.Oni těm nesmyslům opravdu věřili. Vždyť Chruščov ještě počátkem 60.let tvrdil že v SSSR bude v 80.letech už komunismus. Jen skromný dotaz kde je ?
Slovenský ježíšek
12. 11. 2021, 21:32Dobrý den, moc pěkný článek. Jakožto mladší generace jsem si myslel, že zkratka SSSR má něco společného se Slovenskem :D :-O Myslel jsem že se tu totiž ujistím jak to vlastně u našich sousedů s oslavou Vánoc je. Jiný článek https://www.casinoarena.sk/rubriky/casina-online/vianocna-loteria-a-zreby-recenzie-skusenosti-a-vyhry_8100.html mě tak trochu navedl na to, že místo šupin si na slovensku dávají pod talíř losy nebo jiné loterie. Tak jsem si to chtěl jen ověřit. Docela se mi to líbí a asi to také zavedeme :-)
Jura
18. 12. 2020, 11:44Karle3 musím vás zklamat, odstěhovat do Ruska by pro případného zájemce bylo extrémně těžké, musel by zemi něco nabídnout, nejlépe schopnosti a vzdělání (rozhodně ne v nějakém sociálně gender pseudooboru) pro cizince je obecně těžké tam být protože prostě nezapadnete, oni nejsou ani lepší ani horsí, jsou jiní. Naprosto nepřichází v úvahu byt tam "na černo" jako třeba v USA nebo většině Evropy, to by mělo rychlý konec. Samozřejmě tam neni svoboda jako u nás, oni můžou nadávat vpodstatě na cokoli mimo prezidenta, oproti nám kde se toleruje už jen nadávání na prezidenta.