Saab obdržel objednávku na modernizaci švédských letounů Gripen C/D
Společnost Saab a švédská Správa obranného materiálu (FMV) nedávno podepsaly smlouvu, kdy Saab obdržel objednávku na zajištění další provozuschopnosti a vylepšení schopností stíhacích letounů JAS 39 Gripen C/D. Hodnota zakázky činí přibližně 3,5 miliardy švédských korun a smluvní období je 2023–2029. Součástí kontraktu jsou také opce, které umožňují FMV zadat další objednávky na vylepšení schopností v průběhu roku 2023.
Foto: Švédský JAS-39 Gripen C | Wikimedia Commons / Public Domain
Daná vylepšení poskytnou Švédsku efektivnější a výkonnější schopnosti provozovaných stíhacích letounů. Gripeny C/D budou např. vybaveny novou verzí motoru, která zvýší letové výkony. Zaveden bude také účinnější systém elektronického boje a modernizace dále vytvoří podmínky pro zvýšení útočných schopností s novým užitečným zatížením.
Zakázka zahrnuje modernizaci nejnovějšího stíhacího radaru od společnosti Saab, který poskytuje vyšší výkon s důrazem na zvýšení stíhacích schopností a prodloužení dosahu detekce a sledování. Zahrnuje také modernizovaný avionický systém, který se vyznačuje potenciálem dalšího vývoje, který mimo jiné umožňuje rychlou aktualizaci softwaru senzorových funkcí.
„Tato modernizace poskytne švédskému letectvu výrazně silnější stíhací schopnosti. Zakázka představuje velký skok vpřed, pokud jde o výkon a funkčnost radaru, a to jak v případě hardwaru, tak softwaru, a zajistí operační schopnosti Gripenů C/D do budoucna,“ řekl Jonas Hjelm, vedoucí obchodní oblasti Saab Aeronautics. Rozšíření schopností umožní lepší interoperabilitu mezi letouny Gripen C/D a Gripen E, například díky modernizaci podpůrných systémů a datových spojů. Interoperabilita je nezbytným předpokladem, protože platformy budou po mnoho let používány souběžně.
Objednávka navazuje na smlouvu z letošního jara. Tehdy Jonas Hjelm řekl: "Gripen C/D je dnes páteří švédských ozbrojených sil a bude jí i v příštích letech, takže se jedná o důležitou zakázku, kde zajistíme další provoz a operační význam Gripenů C/D." Cílem zakázek je zahájit realizaci modernizace, aby švédské ozbrojené síly splnily potřebu udržet vysoké schopnosti a dostupnost letounů Gripen C/D až do roku 2035.
Švédské letectvo v současnosti diponuje 71 Gripeny v jednomístné verzi C a 23 dvoumístnými letouny ve verzi D. Nejnovějších Gripenů E bylo objednáno 60 kusů. Dalšími uživateli je české a maďarské letectvo (po 14 kusech), 12 letounů má ve výzbroji Thajské královské letectvo, Jižní Afrika provozuje 26 letounů. Brazílie vybrala Gripeny E/F v roce 2013 v programu modernizace vlastního letectva a plánuje 40 letouny nahradit stávající stroje Dassault Mirage 2000C a Northrop F-5EM. Letos v srpnu byl navýšen počet původně objednaných 40 Gripenů na celkových 66, v budoucnu by mohla země pořídit až 120 kusů. První brazilský Gripen E byl dodán 20. září 2020.
Zdroj: saab.com, alert5.com, flightglobal.com
Komentáře
Martin F.
22. 12. 2022, 08:19Tak upgrade na E/F to rozhodně není, protože E/F má větší drak pro zvýšení doletu a nosnosti, co se týče ostatních schopností upgradu, nevím, ale obávám se, že Gripen E/F stojí za kus srovnatelně, jak F 35 a to se fakt vyplatí, přitom E Gripen je stále jen F 16 s jinou aerodynamikou. F 35 není jen o stealth a výkonech s nesenou výzbroji (3 x podtrženo výkony s nesenou výzbrojí), ale i avionické systémy jsou o generaci dál, než Gripen E. Namátkou Gripen E spoléhá na systém IRIS T od Leonarda (to je ta známá boule před kokpitem známá už z MIG 29A), srovnejte ten systém s EATS u F35. F35, i když letí rovně, střílí AA raketu na vše a ve všech směrech, což mění podmínky leteckého boje bez ohledu na vlastnosti Stealth. Srovnávat by se dalo dále, ale doporučuju přečíct letošní čísla ATM nebo L+K, kde se věnují těmto věcem dlouhodobě.
Radek
22. 12. 2022, 08:06Jde tedy o upgrade Gripenu C/D na úroveň E/F bez přestavby draku letounu. Kdyby se Česko, Rakousko a Maďarsko dohodlo na společném nákupu Gripenů E/F, bylo by to dobré řešení, cenově výhodné a dostatečně efektivní. F-35 jsou sice lepší ale obávám se, že příliš drahé. A část ušetřených peněz poslat Ukrajině, ta nás brání líp než naše armáda.