Speciální bojové vybavení pro vojákyně
Ženy v armádě již dávno neslouží jen ve zdravotnictví, ale jsou zastoupený prakticky na všech pozicích v armádě. Ženy se mimo jiné dostávají po boku svých mužských kolegů čím dál více do přímých střetů s nepřítelem. Americký Kongres v souvislosti s rostoucí úlohou žen v armádě nařídil Pentagonu, aby začal vyvíjet speciální vojenskou výstroj určenou přímo pro ženy.
Foto: Ženy mají v americké armádě od roku 2016 sloužit také u bojových jednotek / US Army
Připomeňme, že jen v naší armádě slouží okolo 14 % žen, což je mimochodem stejná hodnota jako v americké armádě. Právě Američané se v posledních letech nejvíce potýkali s nasazením žen v přední bojové linii.
Od roku 2001 bylo v Iráku a Afghánistánu nasazeno 299 548 vojákyň. Z toho počtu bylo 800 vojákyň zraněno a 130 vojákyň padlo. V současné době slouží v zahraničí, především v Afghánistánu, 16 407 amerických vojákyň.
Zvýšený zájem o speciální vojenské vybavení pro ženy přichází po tom, co v lednu americký ministr obrany Leon Panetta zrušil zákaz zakazujícím ženám sloužit u bojových jednotek a u speciálních sil. Armádní inženýři se musí zaměřit především na nejpalčivější problémy – neprůstřelnou vestu pro ženy a batohy. Problém je však komplikovanější. Ženy mají například jiné nároky na osobní hygienu a exkreci.
Video: Ženy v armádě. Kdo se pak ale má soustředit na boj? :) / YouTube
Ve skutečnosti americká armáda již standardní neprůstřelnou vestu IOTV má pro potřeby žen upravenou. Vesta je samozřejmě jinak tvarovaná, s ohledem na odlišnou fyziologii ženského těla (užší ramena a pás, širší boky). První vesty mají být do Afghánistánu poslány letos v létě.
Bohužel vše má své proti, šikmo uložena balistická deska na upravené vestě ztrácí něco ze svých balistických schopností. Navíc složitě tvarovaná vesta není příliš ideální pro vkládání měkké (ale ne příliš poddajné) kevlarové tkaniny, jenž je nedílnou součásti každé neprůstřelné vesty. Vše snad změní, až zavedení tekutého pancíře.
Spolu s vývojem vojenské výstroje a nástup žen k bojovým jednotkám však vyvstávají důležité otázky. Jak budou muži reagovat na zraněné kolegyně? Nebudou mezi sebou soupeřit o náklonost ženy? Nestanou se více sentimentální? Uvidíme, první ženy k bojovým jednotkám mají nastoupit již v průběhu roku 2016.
Zdtoj: KitUP!
Komentáře