SS Ski-Jäger-Bataillon "Norwegen"/"Norge"
Vzhledem k tomu, že velmi dobré zkušenosti s lyžaři a lyžařskými jednotkami byly už v Zimní válce Finska a SSSR a také v průběhu Východního tažení, bylo rozhodnuto vytvořit několik lyžařských jednotek v rámci Waffen-SS. Pro tento účel byly vhodné především severské národy.
Foto: Znak SS Ski-Jäger-Bataillon"Norge"
Vznik jednotky
V říjnu roku 1942, kdy v Norsku vrcholila náborová kampaň Němců a zároveň i náborová kampaň Quislinga, se do služby Waffen-SS přihlásilo zhruba 200 mužů, kteří byli výborní lyžaři. Z těchto mužů byl vytvořen SS Ski-Jäger-Bataillon " Norwegen", popř. také "Norge". I přestože počet mužů absolutně neodpovídal německému Bataillon, tedy prapor, bylo rozhodnuto o vytvoření praporu. Velitelem jednotky byl bývalý důstojník norského Rikshirdu SS-Obersturmführer Gust Jonassen.
Foto: SS-Obersturmführer Gust Jonassen
První rekruti byli posláni do Sennheimu k výcviku. Ten byl ukončen kolem Vánoc a byli přesunuti do výcvikového prostoru Ordnungspolizei u Dražďan pro lyžařský výcvik instruktory od Waffen-SS. Ten nebyl příliš úspěšný, protože v okolí Drážďan bylo tuto zimu jen málo sněhu. V únoru 1943 byli odvezeni do Gdaňsku, kde se setkali se svými norskými veliteli, včetně SS-Obersturmführer Gusty Jonassena, po jejich ukončení důstojnické školy SS.
Krátce poté byli přepraveni do Finska a přiděleni do sektoru 6. SS-Gebirgs-Division Nord. Jejich služba byla omezena na lehké hlídky, ale přesto byl velitel Jonassen zabit v boji před jejich návratem domů v červenci. Protože se při svém křtu ohněm osvědčili, byl vydán rozkaz k rozšíření na prapor. Muži přišli z SS-Panzergrenadier-Regiment Norge z Nordland Division a výcvik začal v Oulu, Finsko na podzim.
Battalion se skládal ze tří lyžařských rot a štábní roty. Do konce roku byl připraven k boji a přesunut na frontu v lednu 1944. Byl umístěn na severním křídle Armee Gruppe Nord, kde se veškerá iniciativa do konce března skládala z vysílání sovětských hlídek do země nikoho. Dvě roty Norge byly přiděleny ke Kampfgruppe určené ke zničení vetřelců. Úkol nebyl úspěšný, ale Sověti opustili své pozice.
Klid pokračoval do zahájení sovětské letní ofenzívy 25.6.1944. Jejich primárním cílem v sektoru Norge byl obranný bod Kaprolat. Sověti obklíčili dvě roty Norge první den ofenzívy jednotkami v síle střeleckého pluku, ale roty byly vyproštěny vojáky z SS-Gebirgsjäger-Regiment 11 Reinhard Heydrich následující den. Bitva stála Norge 135 mužů z původních 300, nejkrvavější den války pro norské jednotky Waffen-SS.
Foto: Členové SS Ski-Jäger-Bataillon "Norwegen"
Norge byl stažen z fronty koncem června. Obdržel 50 nových vojáků v srpnu. Poté byl určen ke krytí ústupu Armee Gruppe Nord k Narviku přes Finsko. Finsko uzavřelo příměří se Sověty a mělo vytlačit německé jednotky ze svého území. Počátek ústupu byl klidný a byl rušen jen několika postaveními finských vojáků. Nord dosáhla Rovaniemi a v té chvíli začali Finové stále obtěžovat ustupující Němce. Narvik byl dosažen v prosinci a pak byli převezeni loďmi do Mysenu u Oslo. Zde byli konvertováni do motorizovaného zajišťovacího praporu s 6 rotami, včetně protitankových děl a flaku. Byli přejmenováni na SS-Polizei-Battalion 506. Ačkoliv byl posílen novými dobrovolníky(!), posílený prapor obdržel jen málo výzbroje do své kapitulace 8.5.1945.
Foto: Radisté jednotky "Norge"
Úzce spjaty s Norge byly 2. a 3. norská policejní rota. 2. přijela na frontu v říjnu 1943 na 6 měsíců služby. Byla přidělena k zajištění týlu severního křídla Nord, ale nezúčastnila se z počátku žádných bojů. Odrazila silný útok na svůj obranný bod Šapk-Ozero na počátku roku 1944 a byla přidělena k Norge v březnu a dubnu k posílení těžce postiženého praporu. Vrátila se do Norska v dubnu 1944. Její náhrada, 3. policejní rota, přijela až v srpnu se 150 muži, kteří byli velmi vítáni k nahrazení těžkých ztrát Norge z léta. Sloužila pod Norge dalších 6 měsíců na frontě. Byla rozpuštěna na počátku roku 1945, ale několik mužů, kteří se dobrovolně přihlásili do její následnice, 4. policejní roty, bylo zajato v květnu 1945 po dobytí Berlína!
Uniformy jednotky
V rámci 6.divize se nosili standardní hodnosti SS, popř. Polizei-SS a tak tomu také bylo mezi příslušníky lyžařského praporu. Standardní uniforma SS byla nošena, k tomu páska s nápisem "Norge", popř. "Frw. Legion Norwegen". Dále jako přidělená jednotka k horské divizi byli příslušníci jednotky oprávněni na pravé horní části rukávu nosit nášivku se znakem Edelweiss - později došlo ke smíšení a nosil se kovový odznak Edelweiss z Heer, popř. stále nášivka SS.
Komentáře