Stanislav Hlučka, stíhací pilot z Blažovic
Takový titul nese nová kniha blažovické rodačky Kristýny Vodičkové, ve které vzpomíná na pilota RAF a 1. čs. stíhacího leteckého pluku v SSSR, pozdějšího generála Stanislava Hlučku.
Foto: gen. Stanislav Hlučka byl bezesporu hrdinou
Foto: Kristýna Vodičková, autorka knihy Stanislav Hlučka, stíhací pilot z Blažovic a celé vzpomínkové akce
Tuto knihu můžete získat od 2. 10., kdy právě Kristýna Vodičková díky spolupráci starosty obce a místních obyvatel uspořádala v místním kulturním domě vzpomínku na „Malýho", jak zněla přezdívka Stanislava Hlučky z let, kdy ještě nebyl generálem.
Foto: Pohled na výstavu o životě Stanislava Hlučky a československých letcích v RAF
Cca před týdnem mohlo několik stovek příchozích vidět pečlivě zpracovanou výstavu zachycující všechny životní etapy Stanislava Hlučky, jejíž součástí byla nejen zmíněná kniha, ale i obecní kronika se zápisem o jmenování Stanislava Hlučky čestným občanem, a to v nepříliš radostných 80. letech, která sice našim RAFákům začínala trochu přát, ale rozhodně ne tak, jak by si zasloužili, k vidění byla i stavebnice Poprvé doma firmy Eduard, obsahující právě model letounu Stanislava Hlučky z dob Slovenského národního povstání.
Foto: Nová kniha – Stanislav Hlučka stíhací pilot z Blažovic (vlevo)
Kromě toho příchozí viděli výstavu k výročí blažovických dobrovolných hasičů, ale také originální vybavení příslušníků RAF prezentované KVH Pětačtyřicítka Brno a KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF, včetně její výstavy o čs. letcích v RAF.
Foto: Zápis v blažovické kronice – Stanislav Hlučka, bývalý stíhací pilot a vězeň komunistického režimu čestným občanem Blažovic
V rámci slavnostního úvodu zazněla mimo jiné slova autorky celé akce, poté starosty Blažovic, kterému patří dík, že se vzpomínku na generála Hlučku podpořil a písnička „Zapomenutí muži" Jaroslava Alberta Kronka.
Foto: Program zahájil Jaroslav Albert Kronek, zpěvák kapely Kern, s písničkou Zapomenutí muži
Foto: Blažovický kulturní dům, pohled na část expozic prezentovaných v rámci vzpomínky na Stanislava Hlučku
Samotná kniha zachycuje osud pozdějšího generála Stanislava Hlučky od jeho narození v dnes již neexistujícím domě čp. 74, přes krátkou informaci o jeho dětství, mnohem více informací v ní naleznete o jeho prezenční službě, zapojení do odboje a života letce a vojáka. Kristýna Vodičková ale vzpomíná nejen na něj, ale i na Josefa Putnu, strýce Stanislava Hlučky, také pozdějšího příslušníka RAF.
Foto: Detail na jeden z panelů o životě Stanislava Hlučky
Informace o něm nejsou pochopitelně tak obsáhlé, jako o jeho synovci, ale i tak jsou více než zajímavé, protože Josef Putna byl mechanik. Jeden z těch, o kterých se málo píše. Kniha nepomíjí ani Hlučkovu poválečnou komunistickou perzekuci, která čekala i jeho a rovněž ani jeho boj za rehabilitaci svých spolubojovníků v RAF a svou vlastní v 90. letech.
Foto: Detail na jeden z panelů o životě Stanislava Hlučky
V knize si přečtete mnoho vzpomínek, jak Stanislava Hlučky, tak jeho spolubojovníků, ale hlavně velké spektrum fotografií ilustrujících celý život Stanislava Hlučky, přes jeho život v RAF, v SSSR, po válce doma i v dalších letech. Budete-li si chtít knihu objednat, což vám doporučuji, obraťte se na obecní úřad Blažovice.
Filip Procházka
KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF
Komentáře