Starý mariňák dostal po 73 letech zpět svojí pušku M1 Garand z 2. světové války
Když tehdy mladík Dick Cowell ve svých 18 letech nastoupil službu v armádě, byla 2. světová válka v plném proudu. Jako miliony jiných v této válce, vyfasoval i on vše potřebné, aby mohl porazit nepřítele. Dostal uniformu, boty, přilbu, bojovou výstroj a také moderní zbraň (té doby) pušku M1 Garand se sériovým číslem 3594593.
Foto: Dick Cowell byl fenomenální střelec!
Zbraň měla být nyní Dickovým nejlepším přítelem, protože mu mohla kdykoliv zachránit život a zároveň i jeho ženou, protože s takovou láskou a péčí se o ní měl starat. Přesně jak mu to ve výstrojním skladu řekl jeho seržant. A platilo železné pravidlo! Všichni museli dát zbrani jméno a jménem ji pak oslovovat, aby si k ní vybudovali patřičný vztah. V opačném případě, kdyby zbraň nazvali jen ,,zbraní", byl dotyčný potrestán tím, že musel nastoupit nahý před celou jednotkou. Z vyprávění víme, že tuto chybu udělal Dick jen jednou.
Pan Cowell pocházel z rodiny vojáků. Jeho otec bojoval v 1. světové válce a jeho praděd bojoval v Americké občanské válce. Jen jeho synovi Richardovi se služba vyhnula, pracuje totiž jako historik podporující válečné veterány.
Richardovým primárním impulsem k hledání otcovi zbraně byl nález ručně psaného textu na starém papíře, který Richard nalezl v pracovním stole svého otce. Na papíře bylo poznamenáno jen číslo 3594593. Richard pochopil, že se nejspíše jedná o číslo otcovi válečné pušky a dal se do jejího hledání. A uznejte, hledat takovou zbraň více jak 70 let po válce je jako hledat jehlu v obrovské hoře sena. Vždyť pušek M1 Garand bylo vyrobeno za více jak 20 let přes 6 000 000ks!
Naděje byla mizivá, protože po skončení 2. světová války Spojené státy prodávaly pušky do celého světa. Mnoho jich zmizelo třeba do Dánska, Vietnamu, Itálie, Guatemaly a mnoha dalších destinací. Šance, že bude mít Richard štěstí a pušku najde (navíc na území USA ), byla přibližně taková, jako že vyhraje hlavní cenu v loterii. Richard Cowell nakonec strávil 6 měsíců hledáním pušky svého otce.
Foto: Ty pocity musí být naprosto neuvěřitelné
Neuvěřitelné se stalo ale skutečným a Richard pušku nakonec našel díky webové stránce GunBroker.com v New Jersey. Ze všech možných míst, kde pušku hledal, ji našel právě na internetové aukci, kde však musel velice tvrdě přihazovat, aby ji před druhým zájemcem v aukci vyhrál. Motivace však byla obrovská, a tak mu puška M1 Garand se sériovým číslem 3594593 nakonec "řekla pane".
V následujícím videu se můžete podívat, jak probíhalo předání pušky Dickovi jeho 11 letým vnukem Tommym.
Komentáře
Tom
31. 12. 2018, 00:12A starý mariňák prohlásil: "Ale to číslo na papírku v mém stole, bylo jen číslo účtu v bance..."
jaro
27. 12. 2018, 13:16Boháčková patrně je srandistka.Proč by měl mít Alzheimra. Je jenom starý a Vy budete taky , možná i s tím Alzheimrem