Switchblade 300: kamikaze drony se osvědčily v Afghánistánu. Dnes pomáhají Ukrajině odrazit ruskou invazi
Switchblade 300 je malý bezpilotní letoun (UAV) používaný mnoha složkami amerických ozbrojených sil. Je klasifikován spíše jako munice pro přímou palbu než jako bezpilotní letoun a díky svým kompaktním rozměrům je ideální pro použití menšími jednotkami. Bezpilotní letoun se dostal na titulní stránky novin poté, co americká vláda oznámila, že 1000 kusů této vyčkávací munice posílá na Ukrajinu.
Koncept nového bezpilotního letounu vymyslelo Velitelství speciálních operací amerického letectva a vyvinula jej americká armáda se záměrem posílit americké jednotky při přepadení nepřítelem v Afghánistánu. V červenci 2011 uzavřela armáda se společností AeroVironment smlouvu v hodnotě 4,9 milionu dolarů na "rychlé zavedení do provozu" blíže neurčeného počtu letounů Switchblade 300. Následující rok bylo přidáno dalších 5,1 milionu dolarů, takže celková hodnota kontraktu dosáhla 10 milionů dolarů. Switchblade 300 je bezpilotní letoun vyvinutý pro pěší jednotky velikosti čety, který má být dostatečně malý, aby se vešel do batohu ALICE námořní pěchoty. Váží pouhých 2,5 kg, vypouští se z trubice, letí směrem k cíli a naráží do něj, přičemž odpálí svou bojovou hlavici.
Foto: Switchblade 300 během letu | U.S. Marine Corps/Lance Cpl. Tyler Forti / Wikimedia Commons / Public domain
K identifikaci, sledování a zasažení stacionárních i pohyblivých cílů využívá GPS, denní a infračervené kamery a "pomocný sledovač cílů". Má operační dosah 10 km (10 až 15 minut provozu) a může se pohybovat rychlostí 100 až 160 km/h. To jej sice činí nepraktickým pro průzkumné mise, ale je ideální pro zasahování cílů na velkou vzdálenost a uvolňování jednotek pod nepřátelskou palbou. Switchblade je poháněn elektrickým motorem a je tichý, takže je obtížné jej odhalit nebo zachytit. Jeho činnost je podobná jako u bezdrátové trubicové střely s optickým sledováním a naváděním po drátě (TOW), s jediným rozdílem, že TOW nemůže nad svým cílem vyčkávat.
Za zmínku stojí bojová hlavice. S výbušnou náplní odpovídající 40mm granátu je schopna ničit lehká obrněná vozidla. Toho je dosaženo pomocí dopředu mířícího soustředěného výbuchu, který vrhá granát ve stejném vektoru, v jakém se pohybuje samotná střela. Lze ji naprogramovat tak, aby vybuchla v předem stanovené výšce a upravit ji během letu, pokud se cíl změní. Střelu Switchblade lze také odpálit nebo její misi přerušit, pokud se za letu něco změní. To nejen umožňuje zasáhnout sekundární cíl, ale také snižuje rizika vedlejší škody.
První variantou Switchblade je neozbrojený Blackwing, vyvinutý především pro použití americkým námořnictvem. Byl uveden v roce 2015 a poskytuje rychlé zpravodajství, sledování a průzkum (ISR). Má podobnou hmotnost a rozměry jako Switchblade 300 a osvědčil se při velitelských a spojovacích operacích z ponorek, hladinových lodí a bezpilotních plavidel.
Foto: Switchblade 300 | AeroVironment
Dalším modelem je přenosný Switchblade 600. Byl navržen jako součást armádního programu vývoje víceúčelové útočné střely a je mnohem výkonnější než model 300. Toho dosahuje díky své modernizované protipancéřové hlavici Javelin, která má schopnost pronikat obrněnými vozidly. Má také zvýšenou rychlost a operační dosah. Pohybuje se rychlostí mezi 110 a 185 km/h dokáže uletět 40 km za pouhých 20 minut, poté může dalších 20 minut vyčkávat.
Switchblade 300 byl poprvé představen v roce 2011, zatímco varianta 600 byla představena v roce 2020. Americká námořní pěchota vydala první objednávku v květnu 2012 s cílem poskytnout mariňákům možnost zaměřit se na týmy umisťující improvizovaná výbušná zařízení (IED) a podobné cíle.
V témže roce bylo 75 kusů Switchblades dodáno vojákům sloužícím v Afghánistánu, kde si získaly pověst jak mezi vojáky, tak mezi těmi, na které byly namířeny. Od jejich zavedení až do ukončení operace Trvalá svoboda jich bylo v Afghánistánu nasazeno odhadem více než 4000.
V průběhu roku 2013 získala společnost AeroVironment řadu amerických armádních zakázek na dodávku dalších systémů Switchblade. O dva roky později provedla námořní pěchota test, při němž odpálili jednoho z letounu MV-22 Osprey. Neozbrojené zařízení úspěšně zamířilo na cíl, což ukázalo, že systém Switchblades lze odpálit ze vzduchu.
V druhé polovině roku 2010 byly provedeny další modernizace systému Switchblade. V roce 2016 společnost AeroVironment vylepšila systém dronu a oznámila zavedení odpalovacího zařízení MPL (Multi-Pack Launcher), které je určeno k nesení i dálkovému odpálení několika Switchbladů. Poslední aktualizace přišla v říjnu 2020, kdy byla oznámena spolupráce se společností Kratos Defense & Security Solutions na vývoji mateřské lodi určené k vypuštění velkého počtu Switchblades najednou, čímž by došlo k ohromení nepřátelských cílů.
V současné době jsou hlavními uživateli Switchblade 300 americká armáda a britské ozbrojené síly. V březnu 2022, po ruské invazi na Ukrajinu, Bílý dům oznámil dodání "100 taktických bezpilotních systémů" ukrajinským silám v rámci balíčku vojenské pomoci ve výši 800 milionů dolarů. Každý systém obsahuje 10 letounů Switchblade.
Zdroj: warhistoryonline
Komentáře
Marty
29. 08. 2022, 12:09jeroným
reklama? myslíte že armády nakupují na základě článků na tomto webu? :-)
a přirozeně že na každou zbran se dříve či později najde odpověď, říká se tomu vývoj :-)
jeroným
29. 08. 2022, 08:24článek mi přijde jako další reklama.
Je to zajímavý, ale na každou zbran se dříve nebo později najde protizbran nebo jiný opatření.
Ldx
27. 08. 2022, 17:18Na Ukrajině to z mnoha důvodů neni dost efektivní
Myslím, že nové taiwanské drony Revolver budou mnohem úspěšnější - opakovaně použitelné, náklad 8 granátů, kde se dá opravit zásah atp.
Mark
27. 08. 2022, 07:45Velmi užitečná a kvalitní zbraň.
Video se Switchbladem, kde i tady má smysl ho použít.
https://twitter.com/RALee85/status/1529095437256380416?t=R9DKJw-eury5R00WT54pAA&s=19