Terminátor oblečený do chemického obleku
Testování bojových a chemických obleků humanoidními roboty? Ano, proč ne! Dokázali bychom si sice představit užitečnější aplikace pro „lidské roboty", ale věříme, že vědci z Boston Dynamics ví, co dělají. Ano, jde o stejnou firmu, která před několika lety představila světu jedinečného robo-psa BigDog.
Foto: Opravdu, pod chemickým oblekem se skrývá humanoidní robot / Boston Dynamics
Základem testovacího mechanického humanoida je robot PETMAN (Protection Ensemble Test Mannequin). Jde o mechanického robota, jenž přesně napodobuje stavbu a pohyby lidského těla. Robot dokáže běhat, skákat, kleknout si, dělat kliky, plazit se a další koordinované pohyby.
PETMAN bude v blízké době odeslán do speciálního zařízení, kde bude testovat chemické obleky proti skutečným bojovým látkám, jako sarin nebo yperit. Díky věrné podobě s tělem člověka může simulovat veškeré činnosti, co člověk a zjišťovat, zda chemický oblek i při namáhání plní svou funkci.
Robot nejen, že simuluje lidské pohyby, ale jeho senzory na mechanické „kůži" dokáží zaznamenat netěsnost obleku. PETAMAN se dokáže také „potit", tedy zahřívat se a vylučovat tekutinu podobnou lidskému potu. Cílem je navodit co nejreálnější podmínky, kterým bude vystaven budoucí lidský nositel.
Video: Trochu děsivé, viďte? / YouTube
Pokud již někdo vidí podobného robota vyzbrojeného karabinou M4, jak běhá po bitevním poli, musíme ho zklamat. Hlavním a dlouho nepřekonatelným problémem je kompaktní zdroj energie neboli výkonné baterie. Vždyť i současná verze PETMANA musí být napojena doslova do zásuvky přes elektrický kabel.
Kromě humanoida PETMANa vyvíjí firma Boston Dynamics i většího kolegu, robota Atlas. Jde o mnohem větší stroj, který je určen pro operace ve venkovním prostředí. Atlas nejen, že dokáže pomocí svých silných nohou a rukou překonávat extrémně komplikované překážky (sutiny), ale dokáže manipulovat s předměty a nástroji, odstraňovat překážky nebo dokonce vykonávat jednoduché mechanické práce.
Bohužel jako v případě PETMANA, k jeho provozu je třeba napájecí kabel s externím zdrojem elektrické energie...
Zdroj: Gizmag
Komentáře