Jak vznikla tradice uctívání hrobu neznámého vojína
Tradice uctívání hrobu neznámého vojína vznikla po skončení bojů první světové války. Britská Komise pro válečné hroby byla tehdy vyslána na bývalá bojiště západní fronty s úkolem exhumovat, identifikovat a řádně pohřbít padlé britské vojáky. Protože však identifikace byla u téměř poloviny těl nemožná, členové komise - sir Fabian Ware a podplukovník Henry Williams - se rozhodli převézt ostatky jednoho z neidentifikovatelných vojáků do Británie. Jeho hrob pak měl sloužit jako poutní místo pro pozůstalé až 517 773 padlých, kteří nevěděli, kde leží hrob jejich blízkého.
Záměr se na Ministerstvu války podařilo prosadit na podzim 1920. Záhy byly torpédoborcem HMS Verdun do Británie převezeny vybrané ostatky. Ty pak byly uloženy do rakve vyrobené z dubu ze zahrad královského paláce v Hampton Court. Ke slavnostnímu uložení do hrobky došlo 11. listopadu 1920, přesně na hodinu a den 2 roky po skončení války. Hrob se symbolicky nachází ve Westminsterském opatství, kde jsou pohřbeny významné osobnosti britských dějin. Souběžně proběhl stejný obřad v Paříži. Tam se hrob nachází pod Vítězným obloukem.
Foto: Rakev neznámého vojína v hlavní lodi Westminsterského opatství. Na víku je položen králem vybraný křižácký meč a štít s nápisem "Britský voják, který padl ve Velké válce 1914-1918 za krále a zem". Londýn, listopad 1920. | Imperial War Museum
V Československu byla tato tradice založena v roce 1922, když byly na Staroměstské radnici uloženy ostatky padlého legionáře od Zborova. Místo se časem stalo jedním ze symbolů československé státnosti a zřejmě proto byly v období Protektorátu na rozkaz K. H. Franka ostatky odvezeny do trezoru v Petschkově paláci. V samém závěru války měly být pak převezeny z Prahy do Terezínské pevnosti, kde se však další stopy ztrácí.
Po válce došlo k obnovení pietního místa na Vítkově. Pátrání po původních ostatcích skončilo neúspěchem a novému režimu se stejně hrob legionáře zdál poněkud problematický - vždyť legionáři bojovali proti ruským bolševikům - komunistům. Proto bylo rozhodnuto exhumovat ostatky padlého "svobodovce" od Dukly. Rehabilitace se hrob Neznámého vojína dočkal až po roce 1989. Dnes se v něm nachází ostatky představitelů prvního i druhého odboje. Celé místo tak reprezentuje československou vojenskou historii i tradici.
Zdroj: britannica.com
Komentáře
Czert
18. 01. 2022, 13:22Neznami vojini maji i jinou tradici, a to kdyz se tatka pta kdo je otcem tehotne dcery.