Turecko chce urychlit vývoj svého letounu TF-X, který připomíná americkou stíhačku F-22A Raptor
Turecko má v úmyslu urychlit vývoj vlastního víceúčelového bojového letounu páté generace, který v Turecku probíhá v rámci programu nazvaného TF-X. Rozhodnutí o urychlení vývoje má být reakcí na americký záměr nedodat do Turecka letouny F-35 Lightning II. První s touto zprávou pravděpodobně přišel britský The Guardian, který se odvolává na vyjádření tureckého ministra obrany k turecké snaze obnovit a urychlit spolupráci s britskou firmou Rolls-Royce na vývoji proudového motoru pro bojové letouny nové generace, v tureckém případě tedy pro TF-X.
Foto: Maketa letounu TF-X vystavená v roce 2019 v Le Bourget | JohnNewton8 / CC BY-SA 4.0
V roce 2017 byla podepsána dohoda v hodnotě 100 milionů liber na vytvoření společného turecko-britského podniku, který by měl zajistit vývoj a následnou výrobu motoru pro nový turecký bojový letoun. V březnu roku 2019 byl však projekt zastaven, údajně kvůli neshodám v oblasti právní ochrany duševního vlastnictví, a také z důvodu britské nelibosti k turecké snaze hledání alternativních dodavatelů a ruské nabídce technologií.
V případě obnovení společného turecko-britského vývoje motoru pro letoun TF-X s firmou Rolls-Royce, chce Turecko ukázat americkému Kongresu, že má alternativní způsoby, jak si opatřit nová moderní letadla v případě, kdy mu nebudou dodány americké F-35. Turecké spoléhání se na Brity je však dosti ošemetnou záležitostí, protože Britové jsou pod tlakem Američanů a jejich postoj nemusí být v souvislosti s dalším vývojem turecko amerických vztahů dostatečně pevný.
Perspektivní turecký víceúčelový bojový letoun TF-X vyvíjí společnost Turkish Aerospace Industries (TAI) ve spolupráci s britskou společností BAE Systems. První let prvního prototypu TF-X byl původně naplánován na rok 2023, v létě letošního roku však výrobce připouštěl rok 2025. Letoun TF-X tvarově připomíná americkou stíhačku F-22A Raptor, velikostí je však někde mezi F-22 a F-35.
Společnost TAI hodlá při stavbě TF-X využít poznatků získaných z účasti v programu amerického letounu F-35 i úplných vlastních novinek. Ambicí tureckého výrobce je postavit stroj, který bude F-35 v mnoha směrech překonávat.
Turecký stroj má mít dva motory s maximálním tahem kolem 118 kN (F-35A disponuje jedním motorem s maximálním tahem 191 kN) zajišťující nadzvukový cestovní režim supercruise.
Foto: Letoun TF-X tvarově připomíná americkou stíhačku F-22A Raptor, velikostí je však někde mezi F-22 a F-35 | Wikimedia Commons
U TF-X se předpokládá délka 21 metrů, rozpětí křídel 14 metrů a maximální vzletová hmotnost 27215 kg. Maximální rychlost by neměla být menší než Mach 1,8. V přídi letounu by si měl najít místo vysoce moderní AESA radar IRFS i opto-elektronický lokátor IRST IEOS. Výzbroj letounu vzduch-vzduch i vzduch-povrch by měla být tvořena především tureckými leteckými zbraněmi, ale měla by obsahovat např. i evropské protiletadlové řízené střely Meteor.
Turecké vojenské letectvo plánuje stroji TF-X nahradit většinu stíhaček řady F-16. První sériové kusy by rádo převzalo v roce 2028.
Komentáře
Radek
20. 12. 2019, 14:35Turecko na to nemá. Vyvinout systém plus drak plus motor je mimo jejich možnosti. Jedinou šancí je spolupráce, buď s Evropou (málo pravděpodobné), nebo s Ruskem, Čínou, snad by to šlo i s Indií nebo Ukrajinou.