Německé U-Booty - jedny z nejobávanějších a nejnenáviděnějších zbraní Třetí říše
Německé ponorky 2. světové války platí za takřka legendární zbraně. Útoky německých ponorek zvaných U-Booty byly skutečně devastující, potopily a zničily mnoho spojeneckých lodí. U-Boot je označení používané pro válečné ponorky německého námořnictva, ať už se jednalo o Kaiserliche Marine za první světové války či Kriegsmarine za druhé světové války, a K. u. k. Kriegsmarine. Jedná se o zkratku z německého Unterseeboot (= podmořský člun).
V roce 1981 vznikl v tehdejším Západním Německu jeden z nejpovedenějších válečných filmů popisující život jedněch z nejnenáviděnějších a zároveň nejodvážnějších vojáků 2. světové války - námořníků sloužících na ponorkách. Ponorky byly součástí německého válečného loďstva Kriegsmarine v letech 1935–1945 a patřily k jedněm z nejobávanějších zbraní Třetí říše.
Foto: Umělecké foto německé ponorky U-Boot a její věže
Předchůdcem Kriegsmarine bylo válečné námořnictvo Výmarské republiky (Reichsmarine), ideově však navazovalo spíše na námořnictvo Německého císařství (Kaiserliche Marine). Zpočátku jeho budování podléhalo omezením podle Anglicko-německé námořní smlouvy z roku 1935, v roce 1938 však na tato omezení přestal být brán zřetel. Kriegsmarine hrálo ve druhé světové válce významnou úlohu, zejména pokud šlo o omezování přepravních kapacit nepřátelských loďstev.
Foto: U-Booty byly doslova postrachem moří a oceánů
Původně se plánovalo vybudování obrovského hladinového loďstva, ale na takový projekt nebyly prostředky a Německo nakonec upustilo od budování velkých hladinových lodí a jejich nasazování v akci a přeorientovalo se na ponorkovou válku, s níž v letech 1941–1942 dosáhlo obrovských úspěchů. Nakonec však i na tomto poli podlehlo zdrcující materiální i technické převaze Spojenců.
Das Boot - Filmové ztvárnění
Válečný film z roku 1981 pojednává o mladých mužích, často ještě chlapcích hladových po dobrodružství, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000.
Video: Oficiální trailer k filmu Das Boot / YouTube
Tento film se stal téměř legendou a není tak divu, že současní scénáristé často otvírají staré témata aby natočili jejich remake nebo volné pokračování, což je i případ stejnojmenného seriálu Das boot, který vznikal z podstatné části v České republice. Kromě studia na Barrandově (kde se točily záběry z vnitřku ponorky a na jejich výrobě se podíleli čeští modeláři) se natáčelo na Slapech (Slapský zámeček), ve Vojně u Příbrami a po Praze (Pragovka, Smíchov, Hybernská). Dále se natáčelo v německém Mnichově, francouzském La Rochelle a na Maltě. Natáčelo se 106 dní.
Das Boot - Seriálové ztvárnění
Seriál se odehrává na podzim roku 1942 na území okupované Francie, kde je německá ponorka U-612 připravena na svou první plavbu. Na palubě s mladou posádkou a novým kapitánem Klausem Hoffmannem má vyrazit do čím dál brutálnější války. Čtyřicet mladých mužů vyráží na první misi. Snaží se vypořádat se stísněnými a klaustrofobickými podmínkami života pod vodou. Jejich síly jsou napínány do krajnosti. Napětí se stupňuje a v oddanosti se začínají objevovat trhliny. V přístavu La Rochelle se Simone Strasserové vymkne život z rukou, neboť podlehla nebezpečnému vztahu a nedovolené lásce, díky nimž je rozpolcena mezi svou loajalitu k Německu a hnutím odporu. Začne pochybovat o svém přesvědčení. Je možné, aby všechno, co považovala za pravdu, bylo ve skutečnosti lež? Jedná se o příběh o volbách a přežití, který zkoumá psychickou trýzeň za 2. světové války a krutou realitu života v nesmyslném válečném konfliktu.
Video: Oficiální trailer k seriálu Das Boot / YouTube
Komentáře
Rammon
11. 06. 2019, 15:12Miluji nemecke ponorky..
V roce 2011 jsem mel tu cest poklonit se pamatce vsech padlych v arealu ponorkove skoly ve crvrti Mürwik mesta Flensburg a prede dvema lety jsem se jejich pamatce poklonil znovu a sice u pamatniku v obci Möltenort pobliz Laboe a Kiel..
Cest a Slava vsem padlym Kameraden.. Samotar Grey