Ukrajina urychluje modernizaci tanků T-64
Ukrajina urychluje modernizaci tanků T-64, které má ještě z dob Sovětského svazu. Tiskový servis státního koncernu UkrOboronProm oznámil, že závod ve Lvově zahájil sériovou modernizaci tanků T-64 na verzi s označením BV model 2017.
Modernizace zahrnuje především instalaci termokamer, digitálních rádiových stanic, pomocných navigačních zařízení a nové dynamické ochrany.
Foto: Tank T-64BV model 2017 | UkrOboronProm
Nový zaměřovací systém střelce od společnosti Trimen-Ukrajina s integrovanou termokamerou umožňuje detekci cílů a jejich rozpoznání na výrazně větší vzdálenost (asi 4000 metrů) než tomu bylo se starším zařízením. V popisu modernizace se uvádí, že ostatní členové posádky dostávají nové systémy pro noční vidění s elektronickým optickým převodníkem třetí generace, která mají vysokou odolnost vůči světelnému rušení.
Modernizaci tanků T-64 provádí také závod v Charkově, který již předal ukrajinské armádě údajně kolem 150 modernizovaných tanků T-64BV model 2017.
Foto: Ukrajinské tanky T-64B1M v akci / YouTube
Všechny použité modernizační prvky T-64BV model 2017 jsou ukrajinské výroby a nevyžadují podstatnějších změn v konstrukci vozidla, což pochopitelně snižuje náklady.
T-64 je sovětský hlavní bojový tank druhé generace. Byl vyvíjen současně s typem T-72. Vyvinut byl v 60. letech 20. století a sériově se vyráběl od roku 1969 nadále s spolu s tanky T-55 a T-62. Konstrukce typu T-64 je oproti T-72 složitější. Ve své době představoval novou revoluční konstrukci (automatický nabíječ, laserový dálkoměr, kompozitní pancíř, rakety odpalované skrz hlaveň kanónu apod).
Foto: Sovětský tank T-64AK | Wikimedia Commons
Tank T-64 byl vyvinut v Charkově v konstrukční kanceláři vedené Alexandrem Morozovem. Nikdy nebyl Sovětským svazem vyvážen, a proto ho dnes můžeme najít pouze ve výzbroji armád následnických států.
Do výzbroje sovětských ozbrojených sil byl oficiálně zařazen 20. května 1968. Přestože nikdy nebyly spolehlivě vyřešeny problémy s novým motorem (pětiválcový dvoudobý vícepalivový boxer), samonabíjecím systémem a zavěšením podvozku, bylo jich vyrobeno přes 10 tisíc. Vyzbrojeny jím byly nejdůležitější divize (např. skupiny v NDR). Výroba T-64 byla ukončena v roce 1987.
Foto: Tank Т-64BV | Wikimedia Commons
Poslední modernizace byla vyvinuta v 90. letech pro tanky T-64 B/BV a B1/B1V. Jedná se o použití PTŘS 9M119 Reflex a vylepšený systém palby u modernizace označené T-64BM2. Druhá modernizace, označená T-64U, používá Reflexy a systém palby z T-80UD a T-84.
Komentáře
Meli
27. 08. 2019, 13:23To bude tím že Ukrajina nemá peníze pač Německo by prodalo Leopardy bez problémů.
Sice by spíš bylo potřeba tanky Challenger 2 díky přednímu pancíři,který rusové nedokáží prorazit ani v dnešní době je to bez pochyb nejlepší tank na světě ohledně ochrany.
MildaS
18. 08. 2019, 14:19T-64 měl pohonou jednotku skutečný boxer. Dva písty v jednom válci( boxovaly proti sobě) a dvě klikové hřídele. Naftový dvotakt byl tak trochu okopírovaný od britského tanku. Byl to první sovětský tank s automatem nabíjení ( karusel). Stejný systém se později objevil např u T-80 a 85.
Tank byl velice nízký a když jel, byl velmi pohyblivý. Samozžejmě, že pohonná jednotka měla své mouchy. Na Ukrajině zkoušeli i turbíny ( asi jako v T-80). Na tanku byl v SSSR poprvé použit aktivní pancíř