Velká Británie úspěšně testuje DragonFire – laserovou zbraň na obrněném vozidle Wolfhound
Britské ministerstvo obrany a Laboratoř obranné vědy a techniky (DSTL, Defence Science and Technology Laboratory) úspěšně otestovaly první vysoce výkonnou laserovou zbraň DragonFire, což představuje významný milník v oblasti obranných schopností. Tento špičkový zbraňový systém, namontovaný na robustním obrněném vozidle Wolfhound 6x6, se zaměřil na vzdušné hrozby a demonstroval svou přesnost a výkon.
Iniciativu známou jako program DragonFire Laser Directed Energy Weapon (LDEW) vede společnost DSTL jménem britského ministerstva obrany ve spolupráci s několika průmyslovými giganty. Tento program využívá vysoce koncentrovaný světelný paprsek k neutralizaci hrozeb a představuje nákladově efektivní a účinnou alternativu ke konvenční munici. S ohledem na budoucnost je tato technologie slibná v boji proti nepřátelským bezpilotním letounům (UAV) a nabízí udržitelné řešení pro obranné operace.
Foto: Test systému DragonFire v lednu 2024 | Britské ministerstvo obrany / OGL 3
Klíčovým přispěvatelem projektu je společnost Raytheon, která do Británie dodala svůj vysokoenergetický laserový zbraňový systém. Ve spolupráci s konsorciem britských dodavatelů, mezi něž patří Fraser Nash, NP Aerospace, LumOptica, Blighter Surveillance Systems a Cambridge Pixel, se 15kilowattový laserový systém společnosti Raytheon integruje do programu Land Demonstrator ministerstva obrany. V současné době je systém instalován na britském obrněném vozidle Wolfhound, které je určeno pro období uživatelského experimentování ze strany MO.
Systém je umístěn v Coventry ve společnosti NP Aerospace a jeho integrace zahrnuje radar od společnosti Blighter Surveillance Systems a řídicí a kontrolní systém vyvinutý společností Raytheon UK v Harlow. Po zkouškách sledování dronů bude systém převezen do DSTL Porton Down, kde proběhne přejímací zkouška systému s ostrou střelbou, a poté bude v září nasazen v britské armádě k dalším experimentům.
Obrněné vozidlo Wolfhound 6x6 je těžké logistické vozidlo používané britskou armádou, které je navrženo tak, aby na bojišti poskytovalo ochranu i všestrannost. Vozidlo Wolfhound, které je součástí programu taktických podpůrných vozidel (TSV), je zkonstruováno tak, aby poskytovalo logistickou podporu frontovým jednotkám a bylo schopno pod ochranou svého obrněného podvozku přepravovat širokou škálu nákladu. Vyznačuje se vysokou úrovní ochrany proti výbuchu min a improvizovaných výbušných zařízení (IED), což z něj činí klíčový prostředek pro udržování zásobovacích linek a podporu operací v nepřátelském prostředí. Vozidlo Wolfhound je vybaveno pohonem kol 6x6 a dokáže se pohybovat v náročném terénu, čímž zajišťuje, že vojáci dostanou potřebné vybavení a zásoby bez ohledu na místo.
Kromě svých logistických schopností byl Wolfhound v rámci britské armády přizpůsoben pro různé role, včetně toho, že slouží jako platforma pro pokročilé technologické systémy, jako jsou nedávno testované vysoce výkonné laserové zbraně. Jeho robustní konstrukce umožňuje integraci sofistikovaného vybavení, což z něj činí ideálního kandidáta pro experimentální obranné projekty a zvyšuje jeho využitelnost na moderním bojišti. Přizpůsobivost vozidla v kombinaci s jeho osvědčenou spolehlivostí a ochranou podtrhuje jeho hodnotu pro britskou armádu jako multifunkčního prostředku schopného plnit širokou škálu operačních požadavků.
Laserový systém společnosti Raytheon UK se může pochlubit univerzálností a přenosností, lze jej namontovat na různé platformy a propojit s dalšími systémy protivzdušné obrany podle operačních potřeb. K dnešnímu dni bylo americké armádě dodáno osm vysokoenergetických laserových zbraní, které prokázaly účinnost proti více než 400 cílům v průběhu 25 000 operačních hodin.
Úspěšná integrace v Coventry a testy ostré střelby programu DragonFire podtrhují praktičnost a účinnost laserové technologie v moderních obranných strategiích. Tento úspěch představuje vyvrcholení desetiletí trvajících snah obranného průmyslu o využití laserem řízených energetických zbraní. Spolupráce mezi průmyslem a ministerstvem obrany připravuje půdu pro přechod této revoluční technologie z laboratorního prostředí do reálných vojenských aplikací, což signalizuje novou éru v obranných technologiích a strategických schopnostech.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře
Czertik
02. 03. 2024, 13:29tak britum jde pratt hodne uspechu, hlavne v tom, aby se jim tam nenamontovalo zelene silenstvi a nepozadovaly aby ty vozidla jzdily jen na elektriku misto nafty. protoze to by pak rychle prisly na to, zee by meli energii na par vystrelu a nepohyblive vozidlo.