Vesmírné technologie v armádních službách
Létají nad našimi hlavami ve kosmických výškách. Řeč je o vesmírných technologiích a programech, které posunuly moderní válečnictví na úplně nový level. Co tedy armády využívají a nebo vyvíjejí s vesmírem to úzce souvisí.
1. Navigační satelity
Jinak taky nesou označení GPS. Skládají se z 32 satelitů, kroužících po oběžné dráze. Díky nim může armáda zaměřit jakýkoliv cíl s přesností na centimetry. Určení polohy nepřítele je totiž pro moderní vedení boje naprosto klíčové. GPS. Provoz této satelitní sítě ročně stojí až 900 milionů dolarů. Tenhle systém byl vyvinut v 70. letech Spojenými státy a dnes se využívá například k navádění podzvukových střel Tomahawk a nebo k ovládání bezpilotních dronů. Cestu si našla i do civilního využití a používáme ji dnes a denně. Například jako dopravní navigaci.
Foto: GPS - navigační satelity díky nimž může armáda zaměřit jakýkoliv cíl s přesností na centimetry
2. Komunikační satelity
Psal se rok 2013 a v pracovně v Bílem domě zasedly vojenské a politické špičky včetně amerického prezidenta Baraca Obamy. To vše kvůli tomu, aby zde na dálku sledovaly tajnou operaci s jediným cílem – zneškodnění nejhledanějšího teroristy Usámy bin Ládina. To by nebylo možné bez komunikačních satelitů, které dokáží přenášet data s vysokou rychlostí všude po světě. Záběry z kamer, které měli vojáci speciálních jednotek, v době operace na sobě, se tak v reálném čase dostávaly z Pakistánu až do Washingtonu. Pomocí těchto satelitů se dají na dálku udávat rozkazy a nebo přivolávat palebná podpora a podobně.
Foto: Komunikační satelity dokáží přenášet data s vysokou rychlostí všude po světě
3. Průzkumné satelity a satelity včasné výstrahy
Nad našimi hlavami krouží družice, bez kterých si moderní armády nedokážeme představit. Jejich úloha je různá to podle dělení a výbavy. Známe tak družice fotografické, radarové, včasné výstrahy (sloužící k varování pro případ odpálení balistické rakety), družice monitorující jaderné exploze nebo družice sledující rádiovou či jinou komunikaci. Špionážní satelity dokáží rozpoznat ponorku v hloubce 400 metrů nebo odhalit úkryt nepřátelského palebného postavení. Dokonce ho i vyfotit ve vysokém rozlišení. To samé platí i o satelitech včasné výstrahy, které monitorují a případně upozorňují na aktivitu potencionálně nebezpečných raket. Dokáží na ni nejen upozornit, ale zároveň jsou napojeny na raketové deštníky, které umí raketu včas zneškodnit.
Foto: Dnes se ve vesmíru běžně pohybují družice fotografické, radarové nebo včasné výstrahy (sloužící k varování pro případ odpálení balistické rakety)
4. X-37B
Tenhle bezpilotní raketoplán vyvinula americká společnost Boeing k dopravě astronautů na oběžnou dráhu. V roce 2004 ho ale od NASA převzalo americké ministerstvo obrany. Co konkrétně zamýšlí s projektem udělat, je zatím tajné. Ministerstvo tvrdí, že raketoplán má sloužit k testování vesmírných technologií a technologií schopných návratu na Zem. Co přesně se pod tím ale skrývá se asi jen tak nedozvíme. Ani proč projekt zaštiťuje americké vojenské letectvo. Odborníci se ale domnívají, že jde fakticky o vojenský stroj, který by v budoucnu měl plnit nejrůznější mise včetně zneškodňování nepřátelských družic.
Foto: Jaká budoucnost čeká bezpilotní raketoplán X-37B?
5. Nosiče zbraní
Umístění nosičů zbraní do vesmíru, je současné době zakázáno pomocí mezinárodních dohod. Úlohu satelitů ve vedení války si však uvědomují všichni, a proto je téměř jasné, že každá z armád vyvíjí vlastní zbraně určené k „oslepování" protivníka ničením jeho družic. Takový systém už mají například Číňané. Ostatně dnes víme, že už v 70. letech měli Sověti na vesmírné stanici Saljut 3 údajně kanón ráže 23 mm, použitý na testování ničení satelitů střelbou. O budoucích projektech „vesmírných zbraní" zatím mnoho nevíme. Jediné zbraně, které jsou v současné době na oběžné dráze jsou osobní zbraně astronautů. Ti si je můžou vzít na palubu pro případ, že by přistáli na nepřátelském území.
6. Laserové zbraně
Americká armáda v současné době hojně testuje využití laseru jako zbraně. Lze předpokládat, že nejen pro potřeby pozemní armády, ale v pro budoucí nasazení právě k ochraně svých satelitů. Zatím se to tedy zdá jako sci-fi, ale první testy laserů ukazují, že vesmírné nasazení zkrátka není písní vzdálené budoucnosti. A to především díky tomu, že Čína (jako hlavní vesmírný soupeř USA) už testuje technologie právě pro ničení satelitů.
Foto: Čína (jako hlavní vesmírný soupeř USA) už testuje technologie právě pro ničení satelitů
Komentáře