Vojenské hodinky PRIM ORLÍK jsou tahounem kolekce firmy ELTON hodinářská
Holding Czechoslovak Group (CSG) patří mezi lídry českého obranného průmyslu. Hlavními pilíři podnikání CSG je nejen obranný a bezpečnostní průmysl, automotive, letecký a železniční průmysl, ale skupina podporuje také zajímavé příběhy formou své divize Business projects, kam patří např. společnost ELTON hodinářská z Nového Města nad Metují. Právě tuto společnost naše redakce nedávno navštívila.
Foto: Pohled do dílmy na hodináře při kompletaci hodinek | Jan Zilvar / ARMYWEB
Společnost ELTON hodinářská vyrábí známé hodinky Prim. Jde o silnou značku s tradicí postavenou na unikátní ruční výrobě hodinek.Vzhledem k tomu, že jde o jednotlivé unikáty – ten, kdo některý z modelů těchto hodinek vlastní, je zároveň majitelem velmi cenného a často sběratelsky zajímavého předmětu. Návštěvníka při prohlídce továrny zaujme zejména přesnost, s jakou ke každému kusu hodinek přistupují, a již zmíněná ruční výroba. Pokud máte doma třeba po rodičích nebo prarodičích staré primky z roku 1949, v Eltonu vám je opraví, seřídí a vrátí do života. Mimochodem právě v roce 1949 firma Prim vznikla.
Foto: Mechanické strojky | Jan Zilvar / ARMYWEB
Jedna z legendárních edic hodinek pak souvisí s armádou. Jde o hodinky ORLÍK, které byly poprvé vyrobeny v roce 1965. Jak nám prozradil obchodní ředitel ELTON hodinářská Aleš Vernar, tyto hodinky byly určeny pro tehdejší československou armádu. „Hodinky měly splňovat základní kritéria. Měly být vidět v tmavé bahnité vodě, měly být vodotěsné a vydržet tlak 10 atmosfér. Měly zvládnout přetížení 10 G a vydržet velké teplotní rozdíly,“ řekl Vernar a doplnil, že původní hodinky byly poprvé vyrobeny z nerezové oceli.
Foto: Pohled přes lupu na výrobu miniaturních součástek hodinek Prim | Jan Zilvar / ARMYWEB
Hodinky měly plastové sklo, avšak ze speciálního materiálu a speciální konstrukce, aby vydržely náraz a pád. Kalibr s mimostřednou vteřinovou ručkou byl opatřený incablocem (nárazuodolné uložení setrvačky v hodinovém strojku) a tlumičem nárazu, aby se po nárazu hodinky nerozpadly. Hodinky byly na zadní straně číslované a obsahovaly plné těsnění přes zadní víčko, aby nedošlo ke vniknutí vody. Hodinky byly vybaveny pryžovým páskem, který vydržel ve vodě. „Datuje se, že se vyrobilo okolo 300 kusů a 9 ověřovacích prototypů. Těch 300 kusů se rozdalo do československé armády,“ doplnil Vernar s tím, že se dá předpokládat, že byly určené spíše velitelům.
Původní ORLÍKY pro československou armádu měly luminiscenční prvky, aby byly viditelné v noci. Tehdy se nepoužívaly klasické reflexní nátěry jako v současnosti. Hodinky byly pokryty radioaktivním materiálem, který se nanášel ve speciálních laboratořích, aby měl požadovanou svítivost. „Při různých testech, např. při kontrole dozimetry, by tyto hodinky mohly ještě i někdy pískat,“ prozradil obchodní ředitel návod, jak zjistit, zda máte doma pravé ORLÍKY. Jinak samozřejmě všechny hodinky byly vybaveny certifikátem, který je spolu s originálními hodinkami k vidění v původním balení na výstavě ve firmě ELTON hodinářská.
Foto: Původní certifikát a hodinky ORLÍK z roku 1965 | Jan Zilvar / ARMYWEB
Hodinky ORLÍK procházely velice náročným testováním. Například se zmrazily na mínus 40 stupňů a následně se hodily do vařící vody, kde se vařily po dobu 20 minut. Házely se z několika metrů na beton apod. Všechny tyto náročné zkoušky musely hodinky ORLÍK zvládnout. Zajímavý je také další osud hodinek, kdy se po sérii 300 kusů orlíky přestaly (ještě v období socialismu) vyrábět. „Výroba byla ukončená, protože ty hodinky byly výrobně velmi drahé. Problém byl i v tom, že byly vyrobeny z nerezu a ten byl nakupován ze západních zemí a byl ho nedostatek, a tak se celý koloběh vojenských hodinek ORLÍK na čas uzavřel. Později ještě vznikl model Elton Sport, který na Orlíky navazoval, ale už zdaleka nedosahoval takových kvalit.
Po roce 1989 se firma k výrobě hodinek ORLÍK vrátila, a to v podobě zvětšeného modelu původních hodinek, které byly poprvé vyrobeny v roce 2008. „Hodinky Orlík jsme postavili tak, aby to bylo pro běžného uživatele,“ říká obchodní ředitel Vernar s tím, že se vzdali ambice vyrábět pro Armádu České republiky. Vojáci využívají pro svou službu spíše chytré hodinky a klasické strojky dnes slouží spíše k reprezentaci při různých slavnostních příležitostech. „I když samozřejmě dneska říkáme, že vlivem chytrých technologií a v souvislosti se situací na Ukrajině, dnes když má voják chytré hodinky na ruce, tak je zjistitelný a zaměřitelný, což je špatně. A tak je možné, že se některé složky armády mohou vrátit zpátky k čistě mechanickým hodinkám,“ uvažuje ředitel Vernar.
Foto: Speciální edice ORLÍK | Jan Zilvar / ARMYWEB
Ambasadorem a propagátorem značky PRIM ORLÍK je prezident České republiky Petr Pavel. Ten nosí dva typy orlíků, a to model GENERÁL, který si pořídil při jedné z dřívějších návštěv a model HRDOST, který dostal při návštěvě manufaktury v loňském roce.
Hodinky ORLÍK jsou pro ELTON hodinářská ikonou i inspirací k vývojovým posunům v konstrukci hodinek. „Je to jeden z modelů, který je tahounem naší kolekce, ať je to mimo limitovanou edici nebo je to v limitovaných edicích, které vyrábíme, jako je třeba model ARMA, nebo nově ORLÍK 2024. Zde jsme snoubili sportovní verzi se společensko-elegantním stylem, po kterém naši zákazníci volali,“ řekl na závěr obchodní ředitel společnosti ELTON hodinářská Aleš Vernar.
Komentáře