Vzpomínky 17 letého Helmutha Altnera na boje v Berlíně roku 1945
Bitva o Berlín byla jednou ze závěrečných ofenziv na evropských bojištích druhé světové války. Sovětské jednotky v průběhu dubna 1945 postupně obklíčily a dobyly Berlín, hlavní město nacistické Třetí říše. Rudá armáda měla při dobývání města asi 80 291 padlých a pohřešovaných, 274 184 raněných. Přišla o téměř 2 000 tanků a samohybných děl a o 500 letadel. Polská armáda měla 2 825 mrtvých a 6 067 raněných. Němci měli v důsledku bojů okolo 100 000 padlých a nezvěstných a dalších 480 000 zajatých, navíc v dobývaném Berlíně zahynulo velké množství civilního obyvatelstva. Celkový počet nelze přesně stanovit, protože v Berlíně našly útočiště desetitísíce uprchlíků před frontou, především z východních částí Německa. Níže uvádíme autentickou vzpomínku na bitvu o Berlín tehdy 17 letého německého vojáka Helmutha Altnera.
Foto: Bitva o Berlín byla jednou ze závěrečných ofenziv na evropských bojištích druhé světové války. | pictureshistory.blogspot.com
"Přijíždíme do Špandavy přes most a míříme na západ. Jsme velice unavení a jelikož jsou boky korby otevřené, každá zatáčka a nerovnost nás všechny rozkýve a nemáme daleko k vypadnutí. Auto zastaví téměř bez našeho povšimnutí. Popadneme svou výstroj a znovu stojíme na ulici, auto se otáčí a odjíždí, až hluk motoru zcela utichne. Nad ulicemi vládne mír a jsou slyšet jen dunivé ozvěny našich kroků. Pochodujeme spícími ulicemi a zastavíme se u protileteckého krytu na odpočinek, ale po minutě znovu vstáváme a jdeme dál. Podporučík říká, že se blížíme k Hakenfelde.
Zákopy jsou úzké a protitankové překážky ještě nejsou hotové, nalevo od nás hoří velká pila, která ozařuje celou ulici. Uslyšíme burácení leteckého motoru a vrháme se k zemi a slyšíme hvízdot bomb dopadajících na pilu. Ulice je osvětlena od hořlavých bomb jako ve dne a tiskneme se k zemi, jako by nás měla ochránit. Mé srdce divoce tluče a modlím se, aby to už všechno skončilo.
Foto: Zoufalá německá obrana Berlína stála zbytečně mnoho životů, včetně dětských | pictureshistory.blogspot.com
Uklidňujeme se, když zvuk motoru mizí v dálce spolu s letadlem. Očistíme si písek z uniforem a pochodujeme dále. nalevo od nás je bytový blok a napravo veliká budova se spoustou oken odráží odlesky plamenů. Hakenfeldskou továrnu na letecké komponenty odděluje od ulice vysoká stěna. Najednou se hluk leteckých motorů vrací a jsou přímo nad námi. Přitiskneme se ke zdi, jako už tolikrát a čekáme. Výbuchy jsou všude kolem nás a o přilby nám bubnují odletující kousky trosek. Najednou se rozsvítí světlo na chodbě protějšího domu, ale zase zhasne, když tím směrem zakřičíme. Ulice tak ozařuje pouze záře z ohně.
Konečně je ticho. Běžíme do budovy naproti a po schodech dolů do sklepa, kde se ve svitu svíčky v rohu krčí náš podporučík. Jakmile začaly padat bomby, okamžitě se sem běžel schovat. Posedáme si a snažíme se usnout, mezitím venku opět začne bombardování.
Schody ozáří pronikavé světlo, zatímco rádio hraje potichu německé pochody. Do sklepa vchází muž.
"Boj o město se zinetnzivnil. Vlakové nádraží Kopenick bylo ztraceno, ale protiútokem jsme ho znovu obsadili a nepřítel se stáhnul. Sovětští vojáci prorazili na Prenzlauer Allee a tlačí se ze severní části Berlína."
Hlas z rádia utichne a začne hrát ‘Deutschland, Deutschland über alles!’ Jak Goebels říká, nejtemnější hodina je ta před úsvitem.
Foto: Berlín pomáhali bránit i mladší než 17 letí kluci | pictureshistory.blogspot.com
Svíčka dohořela. Dvířka do sklepa jsou uzavřena a místností se z rohu ozývá chrápání a někdo tu i mluví ze spaní. Stočím se do kuličky a snažím se usnout, ale nejde to, mé myšlenky mi to nedovolí. Podívám se na hodinky a je pozdě. Starý den skončil a máme tu nový, zatímco tu ležím na podlaze. Co přinese? To nevím."
Helmuth Altner válku přežil a napsal několik knih, do Češtiny byla přeložena kniha "Já, Berlínský voják." Která byla přeložena i do jiných jazyků, stejně jako kniha "Totentanz Berlin", která však do češtiny přeložena nebyla.
Komentáře
Petr C.
19. 05. 2020, 08:26To nejsou v pravém slova smyslu vzpomínky na boje, ale na schovávání se před letadly během náletu.
Jan
03. 05. 2020, 15:37Promiňte s tím vysídlením za Ural to jste zjistil kde?
WaldHauer
30. 04. 2020, 23:09Lenka : víte, jak se pozná, že skončila 2. světová ? Češi připravují Pražské povstání.....
Dlouhan
30. 04. 2020, 19:26eM: Souhlas , do more nahnat a utopit vcetne deti a nemluvnat , dneska by sme se v Evrope meli krasne , zacinajici 4 rise , je dusledkem nedusledku Rude armady .
Zero Foxtrot
15. 03. 2023, 01:06desne me bavi jak velky ztraty mela spinava ruda armada. trvalo to ale ta zavsivena rusacka luza po letech z Evropy odtahla. uz se nikdy nesmi vratit zpatky.
Lukess
30. 04. 2020, 14:50Ten klučina měl dostat medaili za odvahu a oddanost
Vladimír
30. 04. 2020, 13:20Plně s Lenkou souhlasím. Nyní jiný příběh. Po osvobození Šumperka ( bohaté město, spousta alkoholu, pivovar...) šla část jednotek Rudé armády okolo Bludovského kopce na kterém měl Hitlerjugen vybudované kulometné hnízdo. Rusům bylo vše jedno, nacamraní šli a na kulomet co do nich pral kašlali. Partyzáni co jim šli naproti z Písařova to uviděli oběhli kulomet a hodili do okopu granáty. Pak zjistili, že tam byly vlastně děti.... Válka je svinstvo...
Lenka
30. 04. 2020, 10:25Očekávala bych vzpomínky 17 letého kluka z Prahy