V Normandii byl nalezen nacistický poklad z 2. světové války
Když vlastník jednoho domu v severozápadní Normandii žertem pronesl před dělníky, kteří přišli provádět úpravy na jeho pozemku, že když najdou při výkopových pracech poklad, musí mu to říci, nemohl tušit, jak prorocká slova právě řekl.
Foto: Dělníci netušili, že brzy najdou při výkopových pracech poklad
Tři dělníci skutečně poklad objevili - 16 zlatých cihel a 600 zlatých amerických dvacetidolarových mincí z let 1924 až 1927. Každá cihla vážila kilogram, mince po 33 gramech. Hodnota pokladu byla odhadnuta na zhruba 900 tisíc eur (25 miliónů korun) ve zlatě.
Foto: Na pozemku se našlo 16 zlatých cihel
Dělníci nález ale zatajili a prodali místnímu sběrateli mincí. A začali si užívat peněz - nakupovali auta a motorky, investovali do svých domů a životních pojistek.
Osudným se jim staly dva šeky na mimořádně vysoké sumy, kterými jeden z mužů hodlal převést peníze na svůj účet - banka okamžitě upozornili policii.
Dělníci byli obviněni z krádeže a čeká je soud, kde se potkají i se zmíněným sběratelem, který se má zodpovídat z překupnictví kradeného zboží.
Foto: Také se našlo 600 zlatých amerických dvacetidolarových mincí z let 1924 až 1927
Pozemek, na kterém byl poklad objeven, leží v oblasti, kde koncem II. světové války uskutečnila spojenecká vojska ofenzivu na území ovládaném nacistickým Německem, a tak poklad zde zřejmě ve spěchu při ústupu ukryli vojáci německé armády.
Foto: Ukrývání cenností bylo u Němců ke konci války celkem běžné. Například komora v solném dole u města Merkers byla napěchovaná tisícovkami pytlů s penězi, zlatými pruty, mincemi a dalšími cennostmi, které se tu nacisté pokoušeli schovat.
Foto: Na poklad v solném dole se přišel osobně podívat i generál Dwight D. Eisenhower, který byl během druhé světové války vrchním velitelem spojeneckých expedičních sil v Evropě
Komentáře