Znojemské Němčičky si připomněly padlou posádku RAF
Téměř sedmdesát let po havárii bombardéru wellington 150. perutě RAF si památku jeho posádky připomněli nejen obyvatelé Němčiček u Znojma, v jejichž katastru se zřítil, ale i další lidé.
Foto: Památku padlých letců uctil i přidělenec obrany Velké Británie v České republice plk. Andrew Shepherd (autor: Antonín Bláha)
Hlavním bodem celodenního vzpomínkového programu byl odpolední pietní akt u památníku nedaleko místa pádu tohoto letadla. U něj si padlé letce spolu se stovkami obyvatel a zástupci obce Němčičky připomněli přidělenec obrany velvyslanectví Velké Británie v Praze plk. Andrew Shepherd, za Ministerstvo obrany ČR plk. gšt. Vladan Ševčík, ředitel Krajského vojenského velitelství Brno plk. Luděk Lacina, tajemník Československé obce legionářské Filip Procházka a další významní hosté.
Foto: Jen část účastníků pietního aktu (autor: Antonín Bláha)
Již dopoledne si mohli příchozí prohlédnout dobový tábor československých pozemních jednotek ve Velké Británii postavený klubem vojenské historie Pětačtyřicítka Brno a v obecním sále výstavu vybavení RAF prezentovanou KVH 276th Sqdn. (reenacted) RAF, Pětačtyřicítka Brno a Czech Spitfire Club. K vidění byly i modely Klubu plastikových modelářů Znojmo a pozůstatky zříceného wellingtonu, které vyzvedli členové motoklubu Znojemský vokurci.
Foto: Pohled na tábor KVH Pětačtyřicítka Brno (autor: Antonín Bláha)
Foto: Část výstavy vybavení RAF (autor Filip Procházka)
Foto: Část trosek wellingtonu, které vyzvedli členové klubu Znojemský vokurci (autor Filip Procházka)
Jsem rád, že kolem naší výstavy prošly desítky, ne-li více než stovka návštěvníků a ještě více mne těší jejich zájem o vystavené exponáty i jejich dotazy. Od tohoto dne příchozí také lépe naleznou památník posádce, a to díky nově nainstalované naučné stezce, které je k němu dovede z němčičské návsi.
Foto: Čest padlým vzdal i tajemník Československé obce legionářské a autor tohoto článku (autor: Antonín Bláha)
Ta má sedm zastavení, která jsou věnována letecké válce v Evropě a 150. peruti RAF, protiletecké obraně Říše a Protektorátu, haváriím spojeneckých letadel ve znojemském okrese, protiletecké ochraně obyvatel Protektorátu, československým letcům v RAF, Richardu Husmanovi, autorovi knihy Nebeští jezdci, a osudu posádky havarovaného wellingtonu. Tedy příslušníkům 150. perutě RAF, jejichž wellington LP204 JN-L odstartoval 21. července z italské Reginy k náletu na Fanta Werke v Pardubicích, rafinérii minerálních olejů, a který byl sestřelen 22. července 1944 krátce po půlnoci cestou k cíli nočním stíhačem Oblt. Hansem Krausem. Z pětičlenné posádky letounu se podařilo identifikovat a najít pouze ostatky pilota Fredericka E. Palmera, Davida R. Jonese a Edmunda L. Owena. Navigátor, příslušník RCAF, Kenneth B. Lyon a Thomas Neilan zůstávají nezvěstní.
Foto: Památník padlým letecké havárie (autor Filip Procházka)
Díky účasti na podobné akci máme unikátní možnost setkávat se s pamětníky připomínaných událostí a nebylo tomu jinak ani v Němčičkách. I díky tomu jsem měl možnost se dozvědět, čtenáři se slabším žaludkem prominou, že jedni z nich při příchodu na místo havárie cítili spálené maso, jiní se zase zmiňovali o nalezených botách, z nichž nálezce vypreparoval pozůstatky nohou a tyto boty nějaký čas nosil. Zazněly i vzpomínky upřesňující místo, kde jeden z obyvatel Němčiček pohřbil pozůstatky jednoho z letců, a tak třeba časem další rodina bude znát místo posledního odpočinku svého příbuzného.
Toto všechno by se nemohlo uskutečnit bez práce a podpory mnoha lidí a organizací. Můj velký dík patří představitelům obce Němčičky, starostovi Jaromíru Fouskovi a místostarostovi Antonínu Tomáškovi, hlavnímu organizátorovi Vítězslavu Vítkovi, Michalovi Saletovi a celé jeho rodině. Popisovaný vzpomínkový akt by nebyl takový bez podpory Nadace ČEZ a dalších sponzorů. Čest být ceremoniářem jsem získal i díky Rosťovi Adamovi.
Foto: Zástupci obce Němčičky, starosta Jaromír Fousek a místostarosta Antonín Tomášek (autor: Antonín Bláha)
Pro mne, jako pravidelného účastníka podobných pietních aktů v malých i větších obcích a leteckých dnů byla vzpomínka připravená místními jednou z nejlepších akcí, které jsem kdy zažil. Kéž by bylo více takových.
Více fotografií naleznete na webu www.obecnemcicky.cz a již brzy i na www.276.cz
Více historických informací naleznete v knize Jana Mahra Vzpomínky na neznámé letce. Nálet, jehož byl letoun součástí, připomíná Východočeské muzeum v Pardubicích v rámci výstavy Bomby nad Pardubicemi, která se koná do 12. 10. 2014.
Komentáře