Budoucnost Ukrajiny po nástupu Donalda Trumpa
Nedávné americké prezidentské volby a vítězství Donalda Trumpa vyvolaly celou řadu mezinárodně-politických a bezpečnostních otázek, týkajících se i Evropy. Jednou z nich je pak otázka Ukrajiny. Všichni si asi vzpomeneme na známý výrok, že po svém zvolení Trump tento konflikt vyřeší za 24 hodin. Nový americký prezident sice může rusko-ukrajinský konflikt výrazně ovlivnit, avšak lze pochybovat, že jej může v krátkém čase zcela ukončit.
Foto: Konflikt na Ukrajině trvá již téměř 3 roky | Shutterstock
USA a Ukrajina
Předně je nutno podotknout, že USA jsou pro Ukrajinu významným, a do jisté míry tradičním partnerem, což je dáno i historicko-politickými důvody. USA byly jednou z garantujících stran budapešťského memoranda, které Ukrajině zaručovalo její práva, její samostatnost a územní integritu. USA také od osamostatnění Ukrajině významně pomáhají, a to především ekonomicky, kdy této zemi věnovaly na rozvoj státních institucí či na odstranění ekologických škod miliardy dolarů.
Vypuknutí války na východě Ukrajiny v roce 2014 a především otevřená agrese ze strany putinovského Ruska v roce 2022 pak tuto pomoc ještě zesílily. USA navýšily svou hospodářskou pomoc Ukrajině, jejíž nedostatečně silnou ekonomiku válka dál oslabila. Důležitá je ale i americká vojenská pomoc, kdy USA darovaly Ukrajině obrovské množství zbraňových systémů a munice. A to jak ze zásob americké armády, tak i prostřednictvím vojenského prodeje, který byl plně financován z amerického státního rozpočtu. Celkový rozsah této americké pomoci přitom činí desítky miliard dolarů; tedy víc než státní rozpočet leckteré země.
Nelze se proto divit, že i otázce Ukrajiny se D. Trump během předvolební kampaně věnoval, a že chce svou pomoc Ukrajině omezit. Tyto peníze totiž USA do jisté míry chybí. I USA mají své ekonomické problémy, ekonomika USA dlouhodobě trpí vysokým deficitem státního rozpočtu a rostoucím státním dluhem. Především ale USA tyto prostředky potřebují i jinde. Vždyť i další američtí spojenci požadují pomoc, např. Izrael, který v současnosti bojuje svou válku s teroristickým hnutím Hammás a Íránem. Stejně tak USA potřebují finanční prostředky pro posílení svých vojenských schopností v Pacifickém oceánu, kde se čím dál častěji střetávají s ambiciózní Čínou, ale také nevyzpytatelnou KLDR.
I to je důvod, proč D. Trump chce omezit americkou pomoc Ukrajině, a dané prostředky investovat do jiných oblastí. Lze ale pochybovat, zda by toto zastavení či třeba jen výrazné omezení americké pomoci mohlo vést k ukončení ukrajinského konfliktu. Právě tím přitom Trump argumentuje – podle této poněkud zvrácené logiky pokud USA zastaví svou pomoc Ukrajině, Ukrajina svou válku prohraje, dojde k uzavření nějakého kompromisního míru (nikdo ale nedokázal představit, jak by ten mír měl vypadat), a tím dojde k ukončení války. A je třeba podotknout, že v tomto názoru není D. Trump není nijak osamělý, a že má i v Evropě, potažmo také v České republice celou řadu názorových souputníků, kteří by chtěli jít stejnou nebo podobnou cestou.
Cesta územních ústupků – cesta do pekel
Problém je, že D. Trump se zjevně nezabývá otázkou, zda by k něčemu takovému Ukrajina přistoupila, zda by byla ochotna jít cestou uzavření mírové smlouvy s Ruskem. Zda je něco takového vůbec reálné, a zda je to také dlouhodobě udržitelné. Ukrajina totiž má s takovou politikou smutné zkušenosti. Je zde naprosto jasná historická zkušenost Budapešťského memoranda, jehož cílem bylo definování mezinárodně-politického postavení Ukrajiny po rozpadu a především stanovení jejích bezpečnostních garancí. Rusko coby jedna ze smluvních stran této mezinárodní dohody se v ní zavázalo k respektování Ukrajiny; Rusko také deklarovalo, že uznává územní celistvost Ukrajiny. A nic z toho nezabránilo ruské anexi Krymu, vyvolání prorusky motivovaného (a ruskou armádou řízeného) separatismu východních území Ukrajiny a konečně i přímému vpádu ruské armády na území Ukrajiny.
S uzavíráním takovýchto zdánlivě rozumných kompromisních smluv, s cestou územních ústupků má smutnou zkušenost i Evropa, potažmo Česká republika. Také Evropa a někdejší Československo šly cestou územních ústupků, kdy Československo odstoupilo hitlerovskému Německu území Sudet (což byla situace analogická východnímu území Ukrajiny). Tato smířlivá politika ale vedla jen k tomu, že Německo brzy začalo požadovat území celého Československa. A Evropa brzy došla k závěru, že takovému zlu nelze donekonečna ustupovat – a šla cestou otevřeného vojenského střetu s nacistickým Německem.
Je také možná škodou, že si D. Trump a jemu podobní nedokážou položit otázku, zda by i oni sami byli ochotni jít cestou územních ústupků, zda by byli ochotni aplikovat tento přístup sami na sobě. Zda by D. Trump byl ochoten dát Ukrajincům coby kompenzaci za jejich územní ústupky třeba stát Iowa. Stejně tak si D. Trump bohužel nedokáže sám sobě položit ani otázku, zda by USA byly ochotny jít nějakou kompromisní cestou územních ústupků, pokud by Rusko začalo požadovat území Aljašky, které kdysi carské Rusko postoupilo USA. Je to možná poněkud absurdní (ovšem nikoliv nereálná) představa. Ale právě to nám ukazuje, jak absurdní a nesmyslné je nutit Ukrajinu, aby šla právě takovouto cestou. Je tedy pochopitelné, proč se Ukrajina takovéto cestě územních ústupků tolik brání.
Předně je otázkou, jak velkého území Ukrajiny by se ony územní ústupky měly týkat. Nejedná se ani tak o otázku strategicky významného Krymu, ale především regionů na východě Ukrajiny. Vždyť Rusko zde již obsadilo území mnohem větší, než je území obývané ruskou menšinou, území separatistické Doněcké a Luhaňské republiky. Lze přitom pochybovat o tom, že by Rusko bylo ochotno se jím obsazeného území vzdát, když místo toho se vehementně snaží postupovat dál na západ.
I z této ruské politiky, z ruské vojenské taktiky postupovat dál bez ohledu na ztráty a na lidské životy je přitom patrné, že Rusku nejde jen o území na východě Ukrajiny, ale o celou Ukrajinu. Rusko chce Ukrajinu opět dobýt, a obnovit tak hranice z dob Sovětského svazu. V neposlední řadě Rusko usiluje o přírodní bohatství Ukrajiny, o její úrodnou půdu.
Právě to si Ukrajinci dobře uvědomují. Především těm prozíravějším je jasné, že nové dobytí Ukrajiny Ruskem by znamenalo zotročení, faktickou likvidaci ukrajinského národa. Ukrajinci ostatně mohou dobře vidět, jak se Ukrajincům žije na území obývaném Ruskem, kde běžně dochází k znásilňování, únosům dětí atd. I proto se již na území obsazeném Rusy se začíná projevovat partyzánská válka. To nám také napovídá, co by nastalo po hypotetickém uzavření smíru mezi Ruskem a Ukrajinou.
Teoreticky je možné, že by Rusko a Ukrajina uzavřely nějaký kompromisní mír. Ukrajina by se vzdala Krymu a území na východě Ukrajiny. A to jak separatistické Doněcké a Luhaňské republiky, tak i dalších oblastí obsazených ruskou armádou. Tyto oblasti by se plně začlenily do území Ruské federace. Otázkou je ovšem statut Kurské oblasti, tj. území Ruské federace, které je ale nyní pod kontrolou ukrajinské armády.
Výměnou za tyto územní ústupky by Ukrajina získala mír. Rusko by přestalo útočit na Ukrajinu, ruská vojska by se stáhla na ruské území. Zbytková Ukrajina by se pak teoreticky mohla stát součástí západních struktur, a to jak Evropské unie, tak především NATO, které by pro ni byly bezpečnostní garancí.
Lze ale pochybovat, zda by něco takového mohlo fungovat. Předně – je otázkou, zda lze Rusku věřit; po zkušenostech s jeho politikou, s jeho pošlapáním Budapešťského memoranda či Minských dohod (které jako první začali porušovat proruští separatisté, zjevně na příkaz Moskvy). Spíš je pravděpodobné, že by Rusko jen využilo uzavření míru ke krátkému oddechu, k posílení svých ozbrojených sil, a brzy by opět na Ukrajinu zaútočilo.
Stejně tak je pochybné, zda by tento smír mohl fungovat i na ukrajinské straně. Je totiž pravděpodobné, že by velká část ukrajinské společnosti uzavření míru s Ruskem za cenu ztrát vlastního území nikdy nepřijala. Ve vedení ukrajinského státu, ve vysokých funkcích ukrajinské politiky a stejně tak i ukrajinské armády jsou totiž lidé, kteří jsou ve vztahu k Rusku mnohem radikálnější než je ukrajinský prezident Zelenskyj či současná ukrajinská vláda. Za takové situace je pravděpodobné, že by na Ukrajině došlo ke státnímu převratu. Prezident a ukrajinská vláda by byli odstraněni, a místo toho by přišla nějaká nová, radikálnější vláda. Ta by obnovila boje, s jasným cílem znovu získat ztracená území na východě Ukrajiny.
Důležité je, že tento postoj, tj. znovu získat všechna území obsazená agresorem, zastává nejen velká část ukrajinských politických a vojenských špiček, ale také převážná část ukrajinského národa. Nemalé procento Ukrajinců je dnes již unaveno vlekoucí se válkou. Ale i ti, kteří se cítí unaveni, mnohdy nejsou ochotni připustit jakékoliv územní ústupky. Většina ukrajinské společnosti vnímá obsazení části své vlasti Ruskem jako obrovskou křivdu. Tito lidé by byli ochotni i nadále bojovat, a to i bez ohledu na vládu. Je navíc třeba mít na mysli, že Ukrajinci mají často na území obsazených Ruskem své blízké. Mají tedy za co bojovat.
Je proto pravděpodobné, že brzy by došlo k vytvoření různých soukromých armád, které by ve válce pokračovaly, byť v poněkud jiné podobě. Lze také předpokládat, že tyto jednotky by získaly podporu od oné radikální části ukrajinské generality. Stejně tak je pravděpodobné, že by se tento boj propojil s hnutím odporu, které již dnes vzniká ve východních územích Ukrajiny obsazených Ruskem. Výsledkem tohoto stavu by byla pokračující válka na Ukrajině, která by prorůstala v otevřený konflikt s Ruskem. Tedy žádný mír, žádné ukončení války, a to i přes hypotetické oficiální uzavření smíru mezi Ukrajinou a Ruskem.
I proto současné politické vedení Ukrajiny včetně samotného prezidenta Zelenského jedná tak, jak jedná. Ukrajinská vláda vidí, že má značnou veřejnou podporu, a to právě v otázce boje s Ruskem. Ukrajinská vláda se chová jako každá správná politická reprezentace, kdy dělá to, co po ní požadují občané země. Ukrajinské politické vedení se navíc obává dominového efektu; toho, že by Rusko mohlo požadovat další a další území. Stejně tak má vláda v Kyjevě obavy z toho, že by se od Ukrajiny mohly odtrhnout některé regiony, s jasným cílem pokračovat dál v boji s Ruskem a znovu získat ztracená území. Výsledkem by byl naprostý rozvrat Ukrajiny. Je přitom zřejmé, jak negativní dopad by to mělo na situaci v regionu, ale i v celé Evropě. I proto ukrajinské politické vedení nehodlá jít cenou zdánlivě výhodného smíru, územních ústupků – a místo toho pokračuje dál ve svém boji s cílem osvobodit celou Ukrajinu.
Důležité je, že v tomto svém boji za svobodu a nezávislost s Ukrajina získala i celou řadu podporovatelů. USA totiž nejsou jedinými partnery Ukrajiny, jedinými poskytovateli pomoci Ukrajině. Je zde celá řada evropských států, především na východě Evropy, které se cítí být ohroženy úplně stejně jako Ukrajina. Tyto státy a jejich politické reprezentace si dobře uvědomují, že Putinovy ambice nekončí na Ukrajině, a že pokud by Ukrajina padla, pak by byly na řadě. To, že i jim hrozí válka, napadení Ruskem. A proto tyto státy vehementně podporují Ukrajinu, a to jak ekonomicky, tak i dodávkami zbraní.
Především jde o pobaltské státy. Pobaltské státy mají s ruskou okupací svou vlastní smutnou zkušenost. A rozhodně se nechtějí vracet zpět po kuratelu Ruska. Pobaltské státy jsou ovšem poměrně malé, s malou populací a slabší ekonomikou. Přesto by bylo chybou tyto státy podceňovat. Po svém osamostatnění a hlavně po vstupu do EU totiž pobaltské státy zaznamenaly značný rozvoj, vzrostla jejich ekonomika, pobaltské státy si dokázaly vytvořit i kvalitní ozbrojené síly. Co je však asi nejvíc imponující, je jasný postoj pobaltských států vůči Rusku, a jejich ochota pomáhat Ukrajině. Pobaltské státy proto i přes svou slabší ekonomiku poskytly Ukrajině obrovskou pomoc, a to především v podobě dodávek různých zbraňových systémů. A v této pomoci hodlají pobaltské státy i nadále pokračovat.
Obdobnou politiku jako pobaltské státy zastává i Polsko. Také Polsko má s ruskou politikou smutné zkušenosti, Polsko si je též dobře vědomo různých hanlivých a výhrůžných výroků ruských představitelů vůči Polsku. I proto Polsko bere nebezpečí ze strany Ruska velmi vážně.
Výhodou Polska (oproti pobaltským státům) je přitom to, že jde o stát poměrně velký, s početnou populací, a dnes již výkonnou ekonomikou. Polsko navíc obdobně jako pobaltské státy neváhá posilovat své ozbrojené síly a věnuje na ně význačné procento státních výdajů, takže polské ozbrojené síly dnes patří mezi nejsilnější v Evropě. Co je důležité, Polsko výrazně pomáhá Ukrajině. A to jak ekonomicky, tak i vojensky, pomocí při výcviku ukrajinských vojáků, ale hlavně dodávkami vojenské výzbroje. Polské dodávky zbraní jsou přitom impozantní, a zahrnují celou řadu zbraňových systémů. A jelikož má polská armáda velké množství zbraňových systémů a zároveň v mnoha kategoriích plánuje přezbrojení na moderní západní typy, má z čeho pomáhat. Výroky polských představitelů navíc naznačují, že Polsko chce v této pomoci Ukrajině i nadále pokračovat.
Výrazným poskytovatelem pomoci Ukrajině je i severské Finsko, čerstvý člen NATO. Také Finsko má s ruskou agresí své smutné historické zkušenosti, a některé výroky ruských představitelů naznačují, že tato finská historická zkušenost je dodnes živá. I proto Finsko výrazně posiluje své ozbrojené síly. A ze stejných důvodů Finsko podporuje Ukrajinu. Velkou výhodou Finska je přitom to, že má sice poměrně malou populaci, ale zato výkonnou ekonomiku, vysoký HDP na obyvatele. Finsko má tedy dostatečné finanční zdroje. Důležité je, že finská armáda disponuje velkým množstvím výzbroje, z části sice zastaralé, ale zato výborně se hodící pro ukrajinský konflikt. Právě jimi může Ukrajině výrazně pomoci.
Podobnou pozici jako Finsko zaujalo i Švédsko. Také Švédsko si plně uvědomuje nebezpečnost dnešní situace, a proto opustilo svou tradiční neutrální pozici, a stalo se členem NATO. Ze stejných důvodů se Švédsko stalo významným poskytovatelem pomoci Ukrajině, a to jak finanční, tak i vojenské. Bohaté a silné Švédsko přitom chce svou pomoc ještě navýšit.
Samozřejmě, otázku pomoci Ukrajině komplikují Maďarsko a Slovensko. Oba tyto státy zastávají silně proruské postoje, a rozhodně nehodlají pomáhat Ukrajině. Tyto státy komplikují pomoc Ukrajině na půdě EU, nijak ale nemohou ovlivnit politiku jednotlivých dalších členských států.
Ukrajině pomáhají i další evropské země. Nejasný je postoj České republiky, která je nyní silným podporovatelem Ukrajiny, ale po příštích volbách se může situace změnit. Složitá je situace balkánských zemí, především Rumunska a Bulharska, které jsou odpůrci ruské politiky, ale slabá ekonomika jim brání realizovat nějakou výraznější pomoc Ukrajině. Na druhou stranu Ukrajině pomáhají i západní státy, které jsou v relativně komfortní situaci, protože jsou vzdáleny od ukrajinského bojiště. Státy jako Holandsko či Belgie Ukrajině pomáhají, a to ani ne tak vlastními dodávkami zbraňových systémů, ale financováním zbrojních dodávek od středoevropských států.
Především Litva, Lotyšsko, Estonsko, Polsko, Finsko a Švédsko tak představují jakousi neformální protiruskou koalici, která má vůči Rusku jasný a vyhraněný názor. Tyto státy si uvědomují, že jsou ruskou politikou ohroženy, a proto tolik pomáhají Ukrajině. Politická situace v těchto zemích přitom naznačuje, že tyto státy budou v této pomoci i nadále pokračovat – a to i bez ohledu na USA a na to, jestli USA pod vedením D. Trumpa omezí svou pomoc Ukrajině.
Vše tedy ukazuje, že D. Trumpovi se nepodaří realizovat jeho zjevný plán ukončit válku na Ukrajině na úkor Ukrajiny, že se mu nepodaří donutit Ukrajinu k územním ústupkům pohrůžkou ukončení či omezení americké vojenské a ekonomické pomoci. Existují totiž i další státy, které jsou ochotné Ukrajině pomáhat. Jednotlivé tyto státy jsou sice menší než USA, společně ale vytvářejí obrovskou sílu. A s vědomím této síly v zádech, o kterou se může opřít, bude mít Ukrajina i nadále dostatek vůle bojovat proti Rusku.
Donald Trump tak do jisté míry donutil Evropu k tomu, aby znovu nalezla svou sílu, aby našla svou politickou vůli vzdorovat nebezpečným autoritativním systémům. Je to paradoxně něco přesně opačného než to, co si D. Trump přál, protože jeho ambicí bylo spíš oslabit Evropu. Nicméně pro Evropu je to jenom dobře.
Zdroj: Reuters, European Council on Foreign Relations
Komentáře
1991
09. 12. 2024, 16:12pan Šebesta svými nepravdivými nesmysly vycucanými z prstu, zbytečně blokuje diskuzi.
Marty
07. 12. 2024, 19:18jinak, sem slyšel jak si velectěný pan Asad pochvaluje spolehlivé spojence kteří mu vždy pomužou:rofl:
Czertik
08. 12. 2024, 02:34nemysly si, neni nahoda ze v syrii se valka po letech klidu opet rozhorela.
a tak nejak se obavam, ze nejvetsi zisk z toho bude mit isis.
Marty
09. 12. 2024, 06:21Czertik / Pepík Knedlík
no jednak tam nebyla léta klidu, jen byly akce oboustraně slabší, klid tam nebyl bohužel, samozřejmě vzestup ISIS je riziko ale pro ty byly vládní jendotky nejmenší protiník, těm v cestě nejvíce stáli rusáci, Amíci, Kurdové, ale v podsatě většina povstaleckých skupin, dost často i Al-Kaida, paradoxně tyhle prasata sou i na ní moc silný kafe... tak že myslím že pro IS se nic zásadního nemění, a aby o tom nepochybovali, hned včera je Amíci na to upozornili celkem důrzně, ale k vlastnímu Asadovu pádu se mi nejvíce líbí ten kontrast jak člověk často slýchá o zrádném západě a že to by Rus nikdy neudělal, fíha, to byla ale rychlost!
Pepík Knedlík
09. 12. 2024, 06:57Marty
Souhlas, ale nastane další exodus? Asi jo.
Pepík Knedlík
08. 12. 2024, 20:17Marty
Mam z pádu Asada smíšené pocity. Opakuje se Lybie. Mam pocit jestli isis islamisti budou velkým problémem. Velký podil na vsem vraždění má Turecko.
Marty
10. 12. 2024, 06:56Pepík Knedlík
osobně Asadův konec jen vítám, rozdíl oproti Lybii je v tom že on stejně neovládal většinu země (Kadáfí celou) a stejně se tam bojovalo ne jen proti němu ale i mezi sebou to celá řada proudů, tak že se nic zásadního nemění, jen ubylo na krvavém hřišti o jednoho řezníka, a to je podle mě dobře, ta migrace je riziko ale zároveň sou první náznaky že by mohl být i obrácený efekt, ikdyž asi jen mírný ale i to dobře, většina Syřanů v Turecku a Evropě totiž utekla před Asadem, a jsou již první hlasy že by se chtěli vrátit, to bude nejvíc teď asi záležet na povstalcích jak moc budou ochotni se vzájemě začít tolerovat pokud chtějí budovat stát, to je dost nejisté, nezbývá než doufat, nejvíc ohroženi sou jako již tradičně Kurdové, až s ejim divím že se nepokusí odejít do Izraele, jsou taky většinově středolevicoví až levicoví jako většina Izraele a Izraelským židům muslimové nevadí, s celou řadou jich žijí v jedné zemi v míru i spolu bojují bok po boku v IDF...
Turecko je tradiční zmetek, co muže to rozvrtá a neštítí se ničeho, je dobrého mít jako spojence jen proto aby ste snížili šanci že zautočí vaším směrem, ale věřit mu nejde, myslím že pujde opět po ropě na obohacení se a bude hledat a likvidovat Kurdy, k čemuž využije i část povstalců a tka muže zemi hned od počátku destabilizovat, ale je to o jejich nastavení priorit, protože právě v Turecku je nejvvětší část migrantů a stojí je obrovské peníze, je i v jejich zájmu aby byl v té zemi konečně mír a ti lidé odešli pryč z Turecka
Czertik
07. 12. 2024, 17:30nemuzu si pomoci, ale zaver autora o tom, ze donald trump si preje oslabeni evropy je zcela chybny.
co rikal donnie kdyz se poprve stal prezidentem ?
pokud evropa chce aby ji americane chranily, tak bud nam za to budou platit, nebo at si vybuduji sami vetsi armadu.
jinymy slovy nevidel duvod proc by 300 milionu americanu melo platit obranu 500 milionu evropan proti 120 milionum rusu.
a co rikala evropa ? rvala o tom, jak donnie ohrozuje jednotu nato, jak je nebezpecne atd. a nikdo z nich nerekl co bylo nejen donniemu jasne - ze evropa na to, jak je pocetna a bohata ma velmi slabou armadu.
a evropa neudelala naprosto nic na to, aby se snazila situaci armady zlepsit.
jenze pak prisla invaze ve 22 a evropa se najednou sokovane rozhlizi - coze ? nase vyrobni kapacity zbrani sou smesne ? pocty amrady a techniky male ? proc nam to nikdo nikdy nerekl, my jsme to ani nemohli tusit.
co na tom, ze prsne to rikal donald o vice nez 4 roky drive.
a ze donaldova poitika je co nejvize omezit pomoci ukrajine, bez ohledu na to jaky to bude mit na evropu dopad ?
na to jde rict jen to - dobre evrope tak, presne to si prala a po zasluze to dostane.
evropa mela dost casu a ma dost penez na to, aby mohla prevzit hlavni zatez vyzbrojovani ukrajiny od usa, jenze z ruznych duvodu na to NECHCE davat dostatecne mnozstvi penez.
situace s hitlerem se opakuje. lidi kteri evropu varovaly byly osocovani, aby pak evropa splakala nad vydelkem. holt evropo, kdy ti si konecne zapamatujes ze bezpecnost neco stoji ?
a ze donald na evropu ve sve politice takrikajic kasle ? a proc by nemel ? podivejte se co dela evropa. usa i za bidena povazuji za sveho uhlavniho nepritele cinu (a ne rusko). a evropa ?
ta prispiva vojensky k odstaseni ciny absolutni nulou. a ekonomicky ? evropa se snazi svoji upadajici ekonomiku zpusobebou zelenym nabozenstvim zachranovat ne tak, ze by uravily svuj nazor na zelene nabozenstvi, ale tim, ze se snazi co nejvice spolupracovat s cinou , aby na jejim hospodarskem rustu taky neco vydelala a zalepila diry v upadajici ekonomice.
jinymy slovy, evropa silne podporuje uhlavniho nepritele usa. cili je jen logicke ze usa ukazuji a budou ukazovat zajmum evropy prostrednicek.
Marty
07. 12. 2024, 19:17a co sleduje tím že vyhrožuje razantním omezením obchodu s EU?
Czertik
08. 12. 2024, 02:36zlepseni ekonomiky usa ? male cla sou pro tebe vyhodne kdyz mas malou nezamestnanost a velky export.
a neboj se, i eu zvazuje ze zavade cla, nejen vuci cine.
MiraH
07. 12. 2024, 15:41věc je jednoduchá celá zbytková UA je už roky "na kapačkách", bez externí finanční i materiální podpory by bylo dávno nejen po válce ale zřejmě i po jednotném státu jako takovém. Autor správně připomíná že tam jsou radikálové, jenže ani ten největší radikál se neobejde bez zásobovaného a hlavně motivovaného vojska. Takže by jako po druhé světové přešli na partyzánštinu. Jenže to by Rusko muselo chtít okupovat celou UA - a v tom je problém, na to nemají kapacitu, obzvlášť ne takovou co SSSR musel vyvinout aby roky honil povstalce ještě snad deset let po válce. Pokud je Trump nedotlačí k vhodnému kompromisu tak Rusové dojdou k Dněpru, zajistí si perimetr a boje budou pokračovat s minimální intenzitou, z ukr. strany hlavně vytrvalé posílání dronů a dělostřelecké přepady, vše záleží jak moc bude EU chtít dotovat jejich válkychtivé radikály. Pro USA se to i tak může jevit cynicky jako určitý typ výhry, pořád i nízká intenzita bojů bude vázat část ruských sil a zdrojů. Ovšem je tu druhá strana mince, ruská armáda tak bude permanentně získávat zkušenosti a bude nebezpečnější.
Czertik
08. 12. 2024, 02:40ja bych se zas tak moc ruskou armadu nepreconoval.
na ukrajine uz valci pomalu 3 roky a co se naucila ? temer nic. stale taktika "nas mnogo".
a ta byla tak uspesna, ze za rusko uz musi valcit i severokorejci.
Šebesta
06. 12. 2024, 11:45Po přečtení článku se nestačím divit. Autor si zde pohráva nikoli s fakty ale s tím jak by se to hodilo jemu potažmo třeba současné a dodám dočasné české vládě. Mimochodem už jsem slyšel názory co vydrží déle zda válka na Ukrajině nebo současná vláda ? Tedy jinak, skončí válka na Ukrajině do našich voleb na podzim 2025 ? Pokud neskončí bude to podle mne velké volební téma a vzhledem k tomuu jakou pozici zastáva současná vláda a jakou většina obyvatel, pro Fialův kabinet to budou další body dolů. Nyní zpět k válce a Trumpovi. Donald Trump to podle mne řekl v nadsázce,že válku ukončí do 24 hodin. Je opravdu s podivem jak se nad jeho výrokem mnozí i naši politici pozastavují. Jinak bych autorovi připomněl že srovnává nesrovnatelné. Situace Československa v roce 1938 a dnešní Ukrajiny je zcela něco jiného. Stejně jako Mnichov, tam nás západní země zaprodaly a bylo to O NÁS BEZ NÁS. Tady by něco podobného určitě nehrozilo západ stojí na pozicích Ukrajiny a navíc jednání se nepochybně bude Ukrajina účastnit.To co autor píše že by se Ukrajina vzdala Krymu a území na východě dobytých Ruskem výměnou za za to že zbytek Ukrajiny by vstoupil DO NATO je celkem rozumný názor pro ukončení války. Osobně nechápu proč si autor myslí,že by to nefungovalo když Ukrajina bude v NATO ? Tedy NATO bude garantem její suverenity. Pokud na to Rusko přistoupí může to být zaklad pro mírová jednaní a dodám,že se k tomu přiklání i někteří západní politici dokonce v podobném duchu hovořil i náš president. Jinak autor zcela opominul fakt že mnoho Ukrajinců už bojovat prokazatelně nechce a doslová se skrývá a mnozí jsou doslova odchytávání na ulici. Faktem, je že by Ukrajina ztratila jistou část území ale ono to tak často v životě bývá, vždy je něco za něco. Pokud pan Kohl se domnívá že se má dál válčit a dál podporovat Ukrajinu místo toho se pokusit o mír tak by měl uvést i rizika,která to znamená. Eskalace a riziko jaderné či celosvětové války a časem nepochybně i nechuť obyvatel NATO i EU válku podporovat dál do nekonečna. Dále by měl uvést časový horizont jak dlouho by se podle něho mělo válčit s ohledem na to,že se Ukrajině zatím moc nedaří !
Marty
06. 12. 2024, 12:02Šebesta
tak když jiní zaprodali nás, to vás pálí, ale sám by ste druhé zaprodal? no, každý máme zjevně jiné hodnoty...
obávám se že v té době válka opravdu eště nebude ukončena, bohužel, tudíž rozumím že pro spoustu lidí to bude významné téma, ale nemusíte se obávat, ve volbách na 95% vyhraje koblihářský koncern ANO a následně sestaví vládu se: SOCANY, Komunisty, a dost možná i s nacionalisty kteří mají také rádoby sociální program... k tomu přiberou pár bláznů, nějakého toho kriminálníčka a budou mít velice spolehlivou většinu, můžete být naprosto v klidu si myslím
Šebesta
06. 12. 2024, 13:18Marty. Máme určitě jiné představy válka na Ukrajině není tak zcela naše válka to je to můj názor kdyby západ chtěl mohlo se jí předejít nebo se o to aspoň pokusit. Nejsem vůbec proti podpoře Ukrajiny humanitárně a dokonce i zbraněmi ale všeho do času. Je zjevné že to nefunguje a Ukrajinci ustupují , nechtějí bojovat, jsou statisíce mrtvých včetně civilistů a stojí to jen další miliardy eur,které my platíme. Pak se logický musím zeptat jak dlouho má ta podpora trvat , když to evidentně nefunguje ? Ještě rok,dva, tří deset ? Nebo čekáte na zázrak ?
Marty
06. 12. 2024, 13:37Šebesta
Hitler prohrál za 3 týdny snad? i tehdy to trvalo řadu let, bohužel, tak to bývá v moderních válkách čím dál častější (ale i ve středověku vydržela např. Francie se bránit 100 let a nakonec své území uhájila!)
Šebesta
06. 12. 2024, 15:14Vy chcete opravdu srovnávat 2.světovou válku nebo dokonce války ve středověku s dneškem ? V době jaderných zbraní které jsou schopné zničit svět za pár okamžiků nebo minut ? Za další valčí se už 3 roky a Ukrajinci prokazatalně nechtějí bojovat.Na seznamkách tento týden psali : Hromadné dezerce Ukrajinců z armády ! Pochopte že už i někteří válečnici z řad NATO se pomalu přklání k tomu,že válka asi nemá vojenské řešení. Ukrajinci ustupují a nekonečné válčení není řešení. Jsou to jen další tisíce mrtvých i z řad civilu a další miliardy eur na zbraně. Pokud i přesto všechno se domnívate že to má smysl, je to váš pohled na věc, ale těší mne že aspoň u nás v Česku jste v menšině.
Šebesta
06. 12. 2024, 15:17Apropos Hitler rozpoutal válku proti celé Evropě to samé udělal Putin ? Mimochodem to Amíci válčili v Iráku 8 let a zabili 70.000 civilu a 40.000 vojáků. To chcete ?
Slavoslav
06. 12. 2024, 15:20aptipos stetka, kedy odpovies?
Marty
06. 12. 2024, 19:21Šebesta
ahá, tahle válka je zcela převratná, takovájakátu nikdy nebyla protožéééé, proč vlastně?
1) atomovky už tady docela dobu sou a i jejich držitelé se jich učastnili a od té doby co je má více než jeden stát se již nikdy nepoužili, ani dnes se nepoužívají, za celé tři roky ani jedna, tak proč jimi strašíte?která z červených linií musí být překročena? všechny staré byly dávno a ty nově namalované hned po nich a nic, zjevně rus nechce přestat existovat, stejně jako všichni ostatní, proto je nikdo nepoužívá, protože je má "kde kdo"
2) kde ste vzal jistotu že tato válka bude vyřešena rychleji než kterákoliv předtím? jak dlouhé byly války v Afghánistánu? jak dlouho to trvalo v bývalé Jugoslávii? etc etc, nevšiml sme si že by se dnes konflikty řešili ryhcleji než dříve, ale ten kdo se vzdá takse musí vydat na milost vítězi a naprosto rozumím tomu že po tom Ukrajinci netouží, ano, množí se dezerce, tak jako v každém konfliktu, ne Ukrajinská taktika není dokonalá, ale kdyby to národ vzdal, asi už by na frontě nikdo nebyl?
3)co mi chcete řct tím přirovnáním k Iráku? oproti Ukrajině jsou to malé ztráty (ale ano, smaozřejmě sami o sobě jsou strašlivé!) nebo tím chcete říct že pokud se Ukrajina nevzdá, udělá Rusko z nás druhý Irák?
Marty
06. 12. 2024, 19:22Šebesta
Apropos Putin sám říká které země budou následovat, i Hitler nejdřív porazil Polsko než šel dál...
Šebesta
07. 12. 2024, 09:01Marty. Začnu od konce co chci říct Irákem ? Dvě věci že naše vlády a exekutiva je odporně falešná a má dva metry. Jeden na Rusko druhý na Ameriku. Mimochodem jsem dříve narozený takže pamatuji že, to už je taková naše hnusná vlastnost vždy být papežtější než papež. Za totáče jsme byli největší bijci USA teď pro změnu Ruska.No a Američané dělali v Iráku to co Rusové na Ukrajině,vpadli tam bez mandátu OSN dokoncce proti vůli některých členů NATO. Důvod si Busch mladší vycucal z prstu a i Amici zabíjeli civily a vojáky jež se chtěli vzdát. Pokud tu někdo chce něco tvrdit o Amících,že jsou snad lepší než Rusové tak rád bych upozornil na Vietnam (Milai) a to jak používali NAPALM kde to šlo. Dodnes s tím jsou ve Vietnamu místy problémy. Nepamatují,že by v době irácké agrese naši politici nabádali k vyloučení USA a VB z LOH a ZOH apod. Vy ano ? No a o ukončení války má usilovat každý normální politik zvláště když jí platíme. Pokud si myslíte,že nikoli opět je to vaše věc. Opakuji už asi po sté tato válka nemá vojenské řešení . Vy a vám podobní žijete ve falešných iluzích a nechcete si přiznat,že každá velmoc usiluje o to být hegemon a hlídá si svá teritoria.Rusko v okolí svých hranic USA po celém světě. Prostředky jež používají bývají často unfair a vyčítat to jen jedné straně je další unfair. Rozhodně nehájím Rusko jen tvrdím,že prostředky války jsou stejné.
Šebesta
07. 12. 2024, 09:14Marty.Apropos Putin toho řekl víc, je ale zvláštní,že si berete do úst jen to co se co se vám hodí. Putin třeba taky řekl nejměně 2x že rok 1968 byla od Rusů (SSSR) chyba.
Slavoslav
06. 12. 2024, 12:29ahoj stetka
iste len nedopatrením si prehliadol, ze si uz rok neodpovedal na otázku
https://www.armyweb.cz/clanek/posadka-ruske-letadlove-lodi-byla-vyslana-na-frontu-na-ukrajinu
Šebesta
06. 12. 2024, 13:21Slavoslav.Ty jsi opravdu ubožák tak eště raz jak říká Fico, bavím se jen s normálnima lidma tebou se nebavím chapeš to natovská štětko ? Při tvé inteligenci o tom dost pochybuji.
Slavoslav
06. 12. 2024, 13:30chapem, bojis sa odpovedat a pritom je to taka jednoducha otazka
Roman
07. 12. 2024, 01:39, bavím se jen s normálnima lidma
------------------------------------------------------
Opravdu ??? Tak to evidentně netrpíš samomluvou , co ?
Šebesta
07. 12. 2024, 09:03Roman.Tebe mezi normální nepovažuji. Kecy o ničem miluji.
Slavoslav
07. 12. 2024, 10:46stetka
ved to vsetci vieme. mas tu len keci o nicom a ked mas odpovedat na konkrétne otazky tak zdrhas z diskusie ako rusak zo syrie
Azor
06. 12. 2024, 17:12Šebesta.
" Mimochodem už jsem slyšel názory co vydrží déle zda válka na Ukrajině nebo současná vláda ? Tedy jinak, skončí válka na Ukrajině do našich voleb na podzim 2025 ?"
Ohledně voleb(kdekoliv na západě a ne jen tam,viz Venezuela,Gruzie)a teď i Rumunsko.
Viz.
Postup -
Rumunský ústavní soud v pondělí potvrdil výsledek prvního kola prezidentských voleb a země se tak může připravovat na kolo druhé, které se uskuteční 8. prosince.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rumunsky-soud-potvrdil-vysledek-prvniho-kola-prezidentskych-voleb-ve-kterem_2412021954_epo
USA nezvykle drsně varovaly Rumunsko před odvrácením od Západu
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-usa-varuji-rumunsko-pred-odvracenim-od-zapadu-40499923#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart
Jarrek Pavelec
Před 35 minutami
Tak je to správňácké, musí se provést nezbytné opatření já se ptám co jsou ty nezbytná opatření, asi to znamená nepustit nevhodného kandidáta k volbám. Zajímavé je, že rozhodnutí US padlo až po vyhrožování Amerikou.
Petr Ellhenicky
Před 18 minutami
Američané řekli. že pokud se Rumuni nebudou na ně orientovat, že s nimi přestanou kamarádit. Včera zde byl článek, že první kolo rumunských voleb bylo v pořádku a ejhle, nebylo. To je překvapení.
Rumunský ústavní soud zrušil prezidentské volby. Celý proces musí začít od nuly
https://www.seznamzpravy.cz/diskuze/zahranicni-rumunsky-ustavni-soud-zrusil-prezidentske-volby-a-naridil-jejich-opakovani-265950
Marek Baloun
Před 4 minutami
To je jako referendum o Lisabonské smlouvě. Nedopadlo to? Není problém, zopakujeme to:neutral_face:
Azor
06. 12. 2024, 18:42Šebesta.
"Tady by něco podobného určitě nehrozilo západ stojí na pozicích Ukrajiny a navíc jednání se nepochybně bude Ukrajina účastnit.To co autor píše že by se Ukrajina vzdala Krymu a území na východě dobytých Ruskem výměnou za za to že zbytek Ukrajiny by vstoupil DO NATO je celkem rozumný názor pro ukončení války. Osobně nechápu proč si autor myslí,že by to nefungovalo když Ukrajina bude v NATO ? Tedy NATO bude garantem její suverenity. Pokud na to Rusko přistoupí může to být zaklad pro mírová jednaní a dodám,že se k tomu přiklání i někteří západní politici dokonce v podobném duchu hovořil i náš president."
Bylo by vhodné si toho přečíst víc.
A vědět tak toto,na jakém to základě to vidí Rusko. -
"V červnu zahájil ruský prezident Vladimir Putin iniciativy pro mírové řešení konfliktu na Ukrajině: Moskva okamžitě zastaví palbu a vyhlásí svou připravenost k jednání po stažení ukrajinských jednotek z území nových oblastí Ruska . Kromě toho, dodal ruský vůdce, Kyjev musí deklarovat, že se zříká úmyslů vstoupit do NATO, musí provést demilitarizaci a denacifikaci a také přijmout neutrální, nezúčastněný a bezjaderný status. Putin v této souvislosti zmínil i zrušení sankcí proti Ruské federaci."
A tak uvidíme,jak že dopadne Trump,až výjde se svou iniciativou.Zatím mlčí.Mír na základě síly?
Ten Orešnik jim něco napověděl.Proto taky zatím ticho po pěšině.
A ohledně těch křečí Martyho(co vám vyčítá) "tak když jiní zaprodali nás, to vás pálí, ale sám by ste druhé zaprodal?"
Tak by si měl přečíst už i na hlavním proudu u nás,jak že to někdo vidí i tady s tou Ukrajinou.
Viz - https://www.denik.cz/komentare/ukrajina-nemuze-rusko-porazit-zazrak-bude-kdyz-jako-stat-prezije.html?seznam-hp=1&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1397100&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Pepík Knedlík
06. 12. 2024, 09:53Ať žije Donald se svojí rodinou. Výběr ministrů je skvělý např. Kennedy a jsem rád, že Elon bude našeptávačem
Zdeněk
06. 12. 2024, 09:20Donald Trump je nadevší pochybnost narcistická osobnost s psychopatickými rysy, která se obdivuje způsobu vlády mnohých diktátorů, ovšem zajímalo by mě, jak mnozí ruSSfans dospěli k názoru, že takový člověk je ochoten se podřídit Putinovi?
Dovolil bych si upozornit, že jeho souputník Vance již všechny své protiukrajinské výroky smazal a žádné další od voleb neučinil, Donald do klíčových silových pozic jmenuje spíše proukrajinské, ale rozhodně protiruské "jestřáby" a především, v ruských military kruzích rozhodně nepanuje nadšení.
Řekl bych, že je slušná pravděpodobnost, že mnoho jedinců bude dost nepříjemně překvapených, a nebudou stoupenci Ukrajiny, ty Donald může překvapit pouze pozitivně.
Marty
06. 12. 2024, 09:47Zdeněk
to je pravda, od toho kriminálníka nic dobrého čekat nelze, tak že každé překvapení muže být jen dobré, protože zbytek je u něho standart, jo taky s emi líbí jak ho putinovce furt podporovali po hospodách a najednou na něj ze dne na den koukaj zkrz prsty
Azor
06. 12. 2024, 16:59Zdeněk.
Jaké že znaky má taková osoba? - " osobnost s psychopatickými rysy
Manipulace opírající se o vyvolávání obav
Verbální a rétorické manipulace
Sklon dělat ze sebe oběť
Snaha snížit naši sebedůvěru
Výhrůžky a ultimáta
Vyvolávání důvěry
https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/manipulace-formy-nebezpeci-psychologie-jan-urban.A241011_114709_viteze_sov
Sociopat -
Bezohlednost a cílevědomost
Nerozlišují mezi dobrým a špatným
jsou doslova ukázkoví lháři
Jestli jim něco nechybí, tak pocit nadřazenosti.
výčitky svědomí a morálka jim příliš neříkají.
Co myslíte,na koho to může pasovat,nejvíce?
Někdo by si myslel,že politici.
Jinak nezapomínat na to,že Trump A jakýkoliv prezident USA,jsou pouhé loutka(Dne 21. února 2024 se slavný televizní moderátor Glenn Beck v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem podělil o příběh svého setkání s Georgem W. Bushem:„Ptal jsem se ho (Bushe) na politiku a na to, jak se změní s jeho nástupem k moci, Bush mi odpověděl: „Glenne, neboj se, kdokoli sedí u tohoto stolu, bude veden k rozhodování stejnými poradci jako kdokoli jiný. Vědí, že prezident má úplně svázané ruce.“Glenn vzpomíná, že opustil ten pokoj s hrůzou, první věc, kterou si pomyslel, bylo:„Proč pak vůbec potřebujeme volby?“)
v rukách GP.(mimo jiné majiteli peněz)
Viz.
Bývalý britský premiér Benjamin Disraeli v roce 1844 řekl: „Světu vládnou jednotlivci, kteří jsou v zákulisí.“
Anglický premiér Sir William Pitt vyjádřil tuto myšlenku ještě dříve v roce 1770: „Za trůnem je něco většího než samotný král. Síla za trůnem – to jsou peníze.“
"Dejte mi možnost tisknout a ovládat peníze národa a nebude mě zajímat kdo tvoří zákony."
Mayer Anselm Rothschild
A kdo že je většinový vlastník FEDu,který tiskne dolar a půjčuje ho USA,jako státu za úrok?
Ale takovéto (snad důležité věci)se moc neučí.Proč pak asi?Jak že se nejlépe ovláda a manipuluje člověk?Nevědomostí a strachem.Tyto poznatky jsou v KOB - koncepce obecné bezpečnosti.
A tudíž člověk musí vědět něco o tom,kdo,jak, proč a podle jaké koncepce se řídí svět.I to USA který je konstrukčně projektový stát,díky práci GP,který má (dosud)ústředí v Londýnské City(podléhá tato City, jurisdikci V.B?)O o tomto se dá dočíst pouze v KOB.
A mimo jiné, je tam tato poučka.
Každý v míře svého chápání
pracuje pro sebe a své zájmy
a v míře svého nepochopení (neznalosti,nevědomosti)
pro toho,kdo zná a chápe víc.
Chcete-li být samostatní,rozšiřujte si míru svého chápání
Mnohé věci jsou nám nepochopitelné ne proto,že je náš rozum slabý,
Ale proto,že jejich podstata nezapadá do okruhu naších nám známých pojmů.
(A pojmy jako konceptuální moc,globální a nadnárodní řízení,globální politika,se musí stát běžnými pojmy srozumitelnými všem lidem. Jen tehdy,kdy člověk správně chápe procesy řízení ve světě,dokáže ochránit zájmy své i své rodiny.
Je třeba ten okruh rozšiřovat.)
(Kozma Prutkov)
Znalosti znamenají moc. Berte tuto moc do svých rukou.
Abyste mnohé věci pochopili a pracovali pro své zájmy,
musíte mít nezbytné znalosti.
Je nutné do svých znalostí zahrnout i otázky řízení sociálních systémů.
Tato znalost je pouze v Koncepci sociální bezpečnosti a
Dostatečně všeobecné teorii řízení. Znalosti o tom,jak jsou řízeny sociální supersystémy.
A tady se bez samostatné práce při studiu jediného zdroje,
který tyto znalosti poskytuje.
neobejdete.
A nastudovat si je musíte samostatně a ty znalosti si osvojovat.
Protože jinak . . . . . . . . Pokud jste si sami znalosti neosvojili,tak
je nemůžete ani využít,protože to nebudou vaše znalosti
a využívat je bude někdo jiný.
A ten kdo je bude využívat,to bude dělat ve svém zájmu.
Podle těchto
Marty
06. 12. 2024, 07:36dovolil bych si poznamenat že podobný efekt jako v bezpečnosti, mohou jeho (Trumpovi) izolacionalistické kroky jako je zavádění vysokých cel atd... mít i v obchodu, evropa je stále výrazně větším trhem než USA a tak se navzdory počátečnímu propadu stále muže postavit na nohy a zároveň osamostatnit
Czertik
07. 12. 2024, 17:31a jak evrope pomuze to, ze se do ni bude zvysovat cinsky dovoz ?
Marty
11. 12. 2024, 10:50Czertik
to nijak zásadně pomoci nemuže, uškodit ano, ale volný obchod s USA si myslím že je oboustraně výhodný, Trump vyhrožuje tím že jej omezí, no pokud budou cla takto vysoká jako říká, tak téměř znemožní.