Česká armáda do roku 2023 nakoupí americké vrtulníky Venom a Viper
Ministerstvo obrany nedávno oznámilo, že se dohodlo s vládou USA na odkupu víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a bojových vrtulníků AH-1Z Viper v celkové hodnotě 14,5 miliardy korun. Jedná se o osvědčené americké stroje.
Foto: Do roku 2023 by oba stroje měly sloužit v AČR | marines.mil
Česká armáda již dlouhou řadu let používá vrtulníky ruské výroby. Jedná se o 3 dopravní vrtulníky Mi-8, 20 víceúčelových strojů Mi-17 (z toho 15 strojů je modernizovaná verze Mi-171Š), a 16 bitevních Mi-24/35. A tyto stroje začínají stárnout. Konkrétně Mi-17 je 34 let starý model. Ministerstvo obrany tak nevyhnutelně muselo začít hledat adekvátní náhradu.
Nové stroje ministerstvo hledalo více než 3 roky. Letos na konci června obdrželo dvě nabídky od vlády USA, ze kterých si ministerstvo mohlo vybrat. Američané v prvním návrhu nabídli 12 víceúčelových vrtulníků UH-60M Black Hawk za celkovou částku 13,2 miliardy korun. Druhá nabídka tvořila 8 kusů víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a 4 bojové stroje AH-1Z Viper za 14,5 miliardy korun. Před obdržením těchto nabídek zvažovalo ministerstvo obrany nakoupit 12 čistě víceúčelových strojů.
Foto: UH-1Y Venom zvaný „Yankee“ | marines.mil
Nakonec ovšem nabídka předčila očekávání a ministerstvo tak sáhlo po variantě osmi víceúčelových vrtulníků a čtyř bojových vrtulníků. A určitě se jedná o dobrou volbu, neboť kombinace bojových a víceúčelových „vrtáků“ je tou lepší variantou. V ceně je navíc zahrnuta kromě samotných strojů i jejich výzbroj, munice, náhradní díly a zaškolení personálu.
O vhodnosti nabídek rozhodovala komise složená ze zástupců ministerstva a armády. Ministr obrany Lubomír Metnar očekává, že smlouva bude podepsána do konce tohoto roku. Nutno podotknout, že nákup 12 amerických vrtulníků není konečnou fází. Ministerstvo plánuje, že do budoucna koupí dalších 8 bojových vrtulníků AH-1Z Viper a 4 víceúčelové UH-1Y Venom. Finální složení tedy bude 12 víceúčelových a 12 bojových strojů ve službách AČR. Kdy k druhému nákupu dojde zatím není známo.
Foto: AH-1Z Viper zvaný „Zulu“ | marines.mil
Další nespornou výhodou těchto amerických vrtulníků je jejich vzájemná kompatibilita. Oba stroje od společnosti Bell jsou totiž z 85% konstrukčně shodné. To je obrovská výhoda, neboť tato kompatibilita ulehčuje nákup, logistiku a montáž náhradních dílů. Konstrukční shoda také usnadňuje zaškolování nového personálu, protože oba stroje jsou si velmi podobné.
Bell Helicopter, výrobce obou strojů, navíc vytvořil pro českou armádu ukázku, jak by vrtulníky mohly v našich službách vypadat. Jedná se skutečně jen o návrh, ale podívejte se sami, že oba vrtulníky by takto vypadaly skvěle.
Komentáře
Tonda
01. 09. 2019, 18:38Nebudu posuzovat kvalitu ani cenu, vrtulníky nejsou moje parketa, ale nákupem těch či oněch zahraničních strojů, se stáváme závislými na státech které je vyrábějí.
Jelikož vojenská technika pokročila natolik, že žádný chudší stát není schopen produkovat vlastní kompletní vojenskou techniku a je tudíž nucen ji nakupovat, ztrácí tato vojenská technika pro tyto státy svůj původní význam.
Státy jako je ČR tak nejsou schopny bránit svojí suverenitu bez účasti třetí strany, tedy nějakého spojence nebo dodavatele který zajišťuje vojenskou techniku, udržuje ji v provozu, dodává munici atd.
Takové státy se pak stávají vazaly supervelmocí, nezáleží pak na tom jestli je to USA, Rusko nebo Čína, jsme prostě pod pantoflem.
Osobně bych dal přednost paušálnímu poplatku za ochranu místo nakupování v podstatě pronajaté techniky, a ušetřené peníze bych investoval do pěchotní výstroje a výzbroje nebo do civilních protiatomových krytů.
Dal bych to i do zdravotnictví, protože si myslím, že v naší situaci postrádá veškerá vojenská technika smysl, ale to se tady neodvážím navrhnout.
Naše armáda není armáda, jsou to jenom podpůrné jednotky a lehká technika, nemáme pořádné letectvo ani dělostřelectvo, které by bylo použitelné jako vojenská síla pod vlastním velením, jsou to jenom dílky z velkého NATO puzzle.
Nebylo by tedy efektivnější všechno převést pod správu a velení jednoho státu např. USA?
Na co kupovat vrtulníky které jsou dobré leda tak do Afghanistánu? Radši připlatím na výzbroj američanům ať si tam pošlou svoje vrtulníky a svoje piloty.
Nám žádný konflikt nehrozí a jestli ano, tak maximálně na civilní úrovni, terorismus nebo třeba i občanská válka, pořád je to pravděpodobnější než to, že budeme bránit svoji zemi před Ruskem pár předraženejma vrtulníkama a BVPčkama.
Stejně poslední linii obrany tvoří pěchota a jak se prokázalo na blízkém a středním východě, pastevec s protiletadlovou střelou je mnohdy účinější než municí napěchovaná helikoptéra, a taky je mnohem levnější....
Kdyby to tenhle stát myslel s obranou vážně, tak vybaví pěchotu tím nejlepším dostupným, založí armádu hlavně na speciálních jednotkách a nejlepším možném výcviku po vzoru Izraele.
To co předvádí naše ministerstvo obrany je podle mě přinejmenším plýtváním veřejných peněz.
David
01. 09. 2019, 13:27Celý obchod je pouze politický, technicky jsou nabízené stroje předražené repasované staré křápy.
Pavel
30. 08. 2019, 16:14Omny - jj rozumim. Na druhou stranu - kdo nas nechce vyuzit? Vsichni se v tomto ohledu chovaji podobne. Kazdy chce vyuzit jine pro svuj profit. Jde logicky o zisk. Kazdemu. Aero si ale nevzali sami, nekdo z CR jim ho musel naservirovat.
A spojenci to stale jsou. Nejlepsi moznost ze spatnych. Od II. WW u nas rukou americkyho vojaka nikdo neumrel. Narozdil od rusaka. Bez USA by ani nevznikla nase republika. Rus byl dokonce proti vzniku CSR.
Aja
30. 08. 2019, 16:01Argumentace, že byly ve Vietnamu je asi stejně relevantní , jako že Thunderbolt lítal za druhé světový. To, že stroje mají stejný jméno, nebo označení nic neznamená. Prototyp Viperu vzlétl ani ne před 20 lety a první sériové stroje byly dodány tuhle dekádu. To ale nemění nic na tom, že se bojově osvědčily díky hromadnému nasazování na blízkém východě.
Pavel
30. 08. 2019, 14:19A me se to docela libi. Nove stroje jsou potreba a radeji od spijencu, nez to co mame ted.
Sulli
30. 08. 2019, 13:09@Omny
Co je to za nesmysl? Krom namornictva, ktere je pouziva ve velkem, predchuci techto vrtulniku slouzili uz ve Vietnamu, kde je napriklad pouzivala 101st Airborne..