Do kin míří nový druhoválečný snímek zachycující bitvu o Midway
Uběhlo pár desetiletí a máme tu další filmový remake, tentokrát slavné Bitvy o Midway z roku 1976. Původní snímek má na CSFD vynikajících 78 % v hodnocení diváků a sami jsme zvědaví, jak si povede jeho nástupce, který by měl dorazit do českých kin 7. listopadu tohoto roku. Jeho autorem je Roland Emmerich, režisér který má na svém seznamu filmů takové pecky jako Hvězdná brána, Den nezávislosti, Godzilla nebo Patriot.
Bitva u Midway byla jedna z rozhodujících námořních bitev druhé světové války. Proběhla od 3. června do 7. června 1942. Japonským cílem bylo obsadit atol Midway a vylákat americké námořnictvo k „rozhodující bitvě“. Paralelně s obsazením Midwaye měla na severu proběhnout Operace AL.
Díky zpravodajské službě se Američané dozvěděli o místě příštího japonského útoku a do oblasti vyslali jediné tři operační letadlové lodě, které v té době v Tichomoří měli. Ráno 4. června vyslaly japonské letadlové lodě první vlnu letadel k útoku na Midway.
Foto: Isoroku Yamamoto – Vrchní velitel japonského námořnictva a Chester W. Nimitz – Vrchní velitel amerického námořnictva
Japonský svaz letadlových lodí byl zpozorován a po sedmé hodině ranní poprvé napaden torpédovými bombardéry z Midwaye. Útoky pozemních a později i palubních letounů na japonský svaz probíhaly téměř neustále (i když neúspěšně) až do 10:25, kdy zaútočily střemhlavé bombardéry z letadlových lodí USS Yorktown a USS Enterprise. Tři japonské letadlové lodě byly vyřazeny a později potopeny doprovodnými plavidly. Poslední letadlová loď Hirjú poté vyslala celkem dvě útočné vlny, které těžce poškodily Yorktown. Hirjú byla těžce poškozena večer téhož dne dalším americkým náletem a následujícího dne doražena vlastním torpédoborcem. Japonci se rozhodli ustoupit. Dne 6. června přišli ještě Japonci o těžký křižník Mikuma, zatímco jeho sesterská loď Mogami byla těžce poškozena. Téhož dne ještě ponorka I-168 torpédovala poškozený Yorktown a asistující torpédoborec USS Hammann. Torpédoborec se potopil okamžitě a Yorktown šel ke dnu v ranních hodinách 7. června. Spojené státy dosáhly vítězství, které vyrovnalo poměr sil v Tichomoří.
Bitva u Midway ukončila nadvládu Japonců na tichomořském bojišti. Japonci ztratili převahu v počtu letadlových lodí a také velké počty nenahraditelného leteckého personálu. Tyto dva faktory byly přitom po celou válku v Tichém oceánu klíčové.
Příčin japonské porážky by se dala najít celá řada. Nejdůležitější byly následující tři:
- podcenění síly amerického loďstva
- rozptýlení vlastních sil
- nerozhodnost velitele japonských letadlových lodí Naguma; také neopatrnost při přezbrojování letadel. Bomby totiž zůstaly na hangárových palubách namísto v bezpečí muničního skladu.
Video: Oficiální trailer k filmu Bitva o Midway (2019) / YouTube
Video: A samozřejmě pro porovnání zde zveřejňujeme také původní trailer k filmu Bitva o Midway z roku 1976 / YouTube
Po následujících asi 60 let byla bitva u Midway líčením západních historiků a Fučidy, kteří bitvu popisovali převážně z amerického úhlu pohledu a převážně bez znalosti japonských postupů a pramenů, proto byla tato bitva zahalena do legend, polopravd a pohádek. Poslední výzkumy (Lundstrom, Smith, Parshall a Tully) ale ukázaly, že bitva se odehrávala na japonské straně jinak, než jak ji do té doby západní historikové popisovali.
Video: Dokument Bitva o Midway / YouTube
Pokud se chcete o této bitvě dozvědět více podrobností, můžeme doporučit i následující dokument, který pomůže lépe pochopit pozadí těchto historických událostí.
Komentáře
Ondřej
29. 08. 2019, 14:40Beru to jako remake filmu, nikoliv události :-) Každopádně pro mně nej bitva z Pacifiku, mám trochu obavy, jak to dopadne. Film ze sedmdesátek je setříhán z archivních záběrů, takže je v něm spousta chyb, letadlovka má už ocelovou a ne dřevěnou palubu, pilot odstartuje v jednom typu a bojuje v druhém, Vindicatorů byla jediná letka, tady je to pomalu nejčastější letadlo, jsou tu staré záběry z Tora Tora, kde jsou Texany jako japonská letadla se znaky i kamufláží, jakou Japonci nikdy neměli apod. Nicméně film pořád výborný, včetně v některých verzích vyřezaných scén z internace Američanů japonského původu. Jestli tenhle nový zkombinuje počítačově věrná letadla s dobrým scénářem, budu na vrcholu blaha :-)
Sojka
05. 07. 2019, 21:46"Uběhlo pár desetiletí a máme tu další filmový remake...."
Zajímavá otázka. Je vhodné nazývat film popisující historickou událost remeake?
A co se týče konce, Micuo Fučida, velitel útoku na Perl Harbor a přímý účastník (ačkoliv indisponovaný) bitvy u Midway jistě měl ten pravý Americký pohled....