Dokumentární film Armadillo - drsná realita války v Afghánistánu pohledem dánských vojáků
Dneší filmový tip bude připomenutím málo známého dokumentu o nasazení dánských vojáků v Afghánistánu, konkrétně v provincii Helmand. Ano, jedná se o stejnou provincii, ve které v minulosti působila i naše speciální jednotka SOG.
Foto: Zraněný voják po dávce mofria a všeříkající výraz
V únoru 2009 přijíždí na základnu Armadillo v jihoafghánské provincii Helmand skupina dánských vojáků v doprovodu dokumentaristy Januse Metze. Ten zde společně s kameramanem Larsem Skreem celých šest měsíců sleduje, jak probíhá život mladých vojáků necelý kilometr od tálibánských pozic. Výsledkem jejich práce je strhující a navýsost autentické válečné drama, které bylo na letošním festivalu v Cannes po zásluze odměněno hlavní cenou v Týdnu kritiky.
Foto: Screenshot z dokumentu ukazuje prudké boje s nepřítelem
V Dánsku vzbudil snímek bouřlivé reakce ohledně kontroverzního chování některých vojáků během přestřelky s bojovníky Tálibánu. Při natáčení této napínavé, brilantně sestříhané a vizuálně vytříbené sondy do psychiky mladých mužů uprostřed nesmyslné války, jejímiž oběťmi jsou především místní vesničané, tvůrci nejednou riskovali svůj život. Ještě znepokojivější než scény, kdy střely tálibánců sviští kolem jejich kamery, jsou však záběry mladých vojáků, snažících se každý po svém vyrovnat se situací, při níž jde o holý život.
Video: Armadillo - oficiální trailer k filmu / YouTube
Dánská armáda a její ozbrojené složky
Po skončení studené války byla v roce 1992 snížene mobilizační síla OS o 15% na současných 60 000. Stalo se tak převážně snížením početního stavu vojáků v záloze. Další snižování stavů o 4000 příslušníků se uskutečnilo prostřednictvím reorganizace Jutské divize, přejmenované na Dánskou divizi. Z 2. zealandské brigády vznikla Dánská mezinárodní brigáda (DIB) rychlé reakce. Na rozdíl od některých jiných členů NATO, kteří se v poslední době rozhodli přejít na plně profesionální OS, počítá Dánsko nadále se zachováním všeobecné branné povinnosti.
Poslání dánských ozbrojených sil:
- obrana státu a prostoru NATO,
- mírové a humanitární operace pod záštitou OSN a OBSE,
- předcházení válečným konfliktům a krizový management.
- Zahraniční mise: mírové operace (bývalá Jugoslávie, Albánie), vojenští pozorovatelé OSN (Tádžikistán, Gruzie, Pákistán, Kuvajt, Irák); Dánsko pomohlo pobaltským republikám vybudovat baltský mírový prapor (BALTBAT) pro společné operace v rámci atlantického projektu Partnerství pro mír (PfP).
Rozdělení jednotlivých ozbrojených složek Dánska
- pozemní vojsko 19 000 příslušníků
- vojenské letectvo 7 900
- válečné námořnictvo 6 000
Branná povinnost: 4-12 měsíců (některé funkce až 24 měsíců)
Výdaje na obranu: 2,978 mld. USD (1996), tj. 1, 7% HDP
Video: Prezentace dánských ozbrojených sil / YouTube
Komentáře
Tomáš
12. 08. 2021, 11:31Internacinalita rozmístění vojsk NATO v Afganistanu se stala neucinnou a drahou záležitosti. Někteří naši vojenští činitele prohlašovali, že naše účast vAfg. je novy výcvikový prvek v přestavbě naší armády. S tim lze do určité míry souhlasit, ale patří k tomu i zrychlene vyklízení, tedy ústup do předem připravených stanovist v Česku. Kde jaký politik tam jel na výlet v obdobi Vánoc, ale i herci a zpevacky. Bylo to taková přesunuta hlídka jakým v minulosti byla PS. Američané měli zasáhnout v Afg. policejní akci s rozšířenou pravomoci, takto se z kontinentu vojáků stali vetřelci a to byl začátek konce. Nyní se nesmí proflaknou to co se v Afg. proinvestovalo do její armády a dohodnout se s Talibanem na rozdělení moci. Možná, že by medvědi službu poskytl prez. Zeman, který mluví o zbabělosti, když to USA zabalily v Afganistanu. Měl byto projednat s prez. Číny p. SI při své návštěvě. Naše účast je historii, ale armáda získala a proměnila se z lidové na intervencni a to není tak málo, má to své pro i proti.
kuba
10. 03. 2019, 17:40:wave::wave::wave: