Jak funguje laserová ochrana proti dronům
Že jsou drony zásadním prvkem moderních vojenských operací dnes už ví téměř každý. Malé, relativně levné bezpilotní stroje jsou schopny bezpečně plnit mise, které by byly dříve nemyslitelné. Jak se zvětšují operační schopností dronů a dalších bezpilotních letounů, zvyšují se také schopnosti obranných systémů, které mají tyto bezpilotní prostředky likvidovat. Pojďme se na jeden z nich podívat podrobněji.
Foto: Jak se zvětšují operační schopností dronů a dalších bezpilotních letounů, zvyšují se také schopnosti obranných systémů, které mají tyto bezpilotní prostředky likvidovat. | YouTube
V minulosti se v souvislosti s ochrannou proti donům ve velkém mluvilo o laserových systémech. Ty jsou pro podobné potřeby ideální, neboť dokáží velmi rychle reagovat na pohyb cíle a zároveň postrádají nevýhodu letícího projektilu, neboť paprsek laseru putuje rychlostí světla a při zaměření cíle tak může působit okamžitě. Na YouTube se minulý týden objevilo velmi zajímavé video z dílny izraelské společnosti Rafael Advanced Defense Systems, která na něm předvádí svůj prototyp ochranného deštníku proti dronům.
Video: Jak funguje laserová ochrana proti dronům / YouTube
Tzv. Drone Dome se skládá z několika elementů a je škálovatelný v případě potřeby pokrytí většího prostoru. Na videu je jasně vidět, jak celý systém funguje jak z hlediska vyhledávání a zaměření dronů, tak i z hlediska jejich likvidace. Velmi výkonný laserový paprsek dokáže z provozu vyřadit jak kamerový systém dronu (čímž ho efektivně oslepí), tak je schopný jej po nějaké době poškodit i strukturálně, což dron v praxi zničí.
Vše se odehrává relativně rychle, systém by si měl poradit i s několika (pohyblivými) cíli. Nasazení v praxi je u podobných systémů ještě relativně daleko, během posledních několika let jsme však mohli být svědky velkých pokroků v rozvoji těchto technologií. 2 roky staré video ze statických testů té samé společnosti můžete vidět níže.
Video: Drone Dome v akci / YouTube
Komentáře