Jestřáb a robotický krkavec v boji na život a na smrt
Bezpilotní letadla se v budoucnu musí vypořádat s nečekaným konkurentem! Při testování nové bezpilotní ornitoptéry Raven Robo (Robo krkavec) došlo k nečekanému a záludnému útoku. Robotického krkavce napadl jestřáb!
Foto: Boj na život a na smrt / Maryland Robotics Center
Ornitoptéra je letadlo s kývavými nosnými plochami. Návrháři ornitoptér se inspirují ptáky, netopýry nebo hmyzem. Křídlo ornitoptéry je rozděleno na dvě poloviny a je připevněno ke statickému nosníku. Křídla se pohybují společně nahoru a dolů, čímž vytvářejí vztlak a dopředný tah.
Právě podobnost se živočišnou říší je předností (a jak vidno i prokletím) ornitoptéry Robo Raven. Pro americkou armádu stroj vyrábí Centrum pro robotiku na univerzitě v Marylandu. Cílem vědců je vytvořit létající stroj, nerozeznatelný od velkých ptáků.
Foto: Raven Robo / Maryland Robotics Center
Dokonalé robotické kopie ptáků pak můžou velmi snadno uniknout očím protivníka a dostat se nerušeně nad zájmové území. Na vzdálenost několik stovek metrů je skoro nemožné, aby někdo poznal rozdíl mezi robotickým a skutečným ptákem.
Podle Johna Gerdesa, armádního inženýra z výzkumného centra americké armády Vehicle Technology Directorate, je podoba Raven Robo natolik realistická, že stroj při letu často doprovázejí racci nebo vrány. Draví ptáci, jako jsou jestřábi a orli pak dokonce na ornitoptéru útočí.
Typický útok jestřábů na ornitoptéru vypadá tak, že pták zaútočí shora za použití drápů a pak uletí. Pokud drápy protrhnou tenkou fólii křídel, osud robotického ptáka je zpečetěn.
Video: Nyní se budete na každého ptáka dívat s nedůvěrou / YouTube
Podle Gardese je však Raven Robo v současné době natolik dobře naprogramován, že se dokáže podobným útokům vyhýbat. Každé křídlo ornitoptéry je nezávisle ovládatelné ve všech směrech, což umožňuje provádět prudké manévry (back-flip, rolování) nebo změny výšky.
Raven Robo měří na délku přes půl metru při metrovém rozpětí křídel. Kostra (podobně jako ptačí) je vyrobena z dutých uhlíkových vláken, plastu a pěnové hmoty. Křídla jsou pak pokryta tenkou fólii z polyethylentereftalátu, neboli z PETek J.
Kdy uvidíme robotické ptáky na obloze, není jisté. V prvé řadě musí roboptáci vybojovat bitvu se skutečnými ptáky z říše zvířat.
Zdroj: Gizmodo
Komentáře