Polsko-japonská válka z donucení trvala šestnáct let – bez bitvy a s intenzívní spoluprací
Přestože bylo Japonsko v rámci Osy Berlín-Řím-Tokio během 2. světové války spojencem nacistického Německa a fašistické Itálie, v roce 1939 nepodpořilo nacistickou invazi do Polska. Ve skutečnosti Japonské císařství na začátku 2. světové války aktivně podporovalo polskou exilovou vládu, a to až do roku 1941, kdy tato vláda zaslala Japonsku vyhlášení války, která pak trvala dlouhých šestnáct let. Přirozeně bez jediné bitvy, naopak, za pokračující spolupráce. Zvláštní vztah Japonska a Polska stojí tedy za pozornost. Společným jmenovatelem jejich zahraniční politiky byl, přes geografickou vzdálenost, konflikt se Sovětským svazem.
Spolupráce mezi Japonci a Poláky se datuje od rusko-japonské války na počátku dvacátého století. Během tohoto konfliktu polští aktivisté za nezávislost spolupracovali s japonskou rozvědkou a poskytovali jí informace o pohybu ruských vojsk. Přestože Polsko ještě nebylo uznáno jako samostatná země, japonský spisovatel Nitobe Inazō je ve své knize Bušidó: Duše Japonska z roku 1904 označil za "samurajský národ".
Foto: Japonští důstojníci přebírají polské vyznamenání Virtuti Militari, 1928 | Wikimedia Commons / Public domain
Po první světové válce Japonsko oficiálně uznalo Polsko jako nezávislý stát, což znamenalo počátek mezinárodních vztahů mezi oběma zeměmi. Současně Japonsko podpořilo snahu Polska vstoupit do Společnosti národů jako nezávislý stát.
Od roku 1923 polská armáda předávala japonské armádě své zkušenosti s kryptografií a vyslala za tím účelem své důstojníky do Japonska, aby zde Japonce učili šifrovacím dovednostem. Japonská armáda se v té době již více než rok snažila rozluštit sovětské rádiové signály. S pomocí Poláků byly tyto signály nakonec prolomeny během několika týdnů.
Přestože na začátku 2. světové války stáli Japonci a Poláci na opačných stranách konfliktu, jejich vztahy byly i nadále pevné. Japonci byli ve zřejmé diplomatické opozici proti německé invazi do Polska, která byla zahájena 1. září 1939. Pokračující diplomatické a vojenské vztahy mezi Polskem a Japonskem na začátku 2. světové války byly silně ovlivněny zejména nedůvěrou k Němcům po uzavření tajného paktu se Sovětským svazem - paktu Ribbentrop-Molotov.
Po vypuknutí druhé světové války byla dokonce na japonském velvyslanectví v Berlíně vytvořena polská špionážní síť a polští agenti a diplomaté cestovali na japonské pasy.
Tento vztah se však dramaticky změnil po japonském útoku na Pearl Harbor 7. prosince 1941. Bezprostředně po těchto útocích vyhlásilo Spojené království spolu se svými dominii a spojeneckými exilovými vládami Japonsku válku. Mezi tyto vlády patřily Belgie, Nizozemsko, Francouzský výbor národního osvobození a nakonec i Polsko.
Dne 11. prosince 1941 polská exilová vláda neochotně vyhlásila Japonsku válku. Japonská vláda však vyhlášení války Polsku zdvořile odmítla, čímž se toto vyhlášení stalo právně neplatným. Japonský premiér Hideki Tódžó prohlásil: "Polskou výzvu nepřijímáme. Poláci, bojující za svou svobodu, nám vyhlásili válku pouze pod nátlakem Velké Británie."
Navzdory tomuto válečnému stavu, který existoval na papíře, pokračovala spolupráce mezi Polskem a Japonskem po celý zbytek války. Poláci nadále poskytovali Japoncům zpravodajské informace o SSSR a Německu výměnou za pasy, které jim poskytovali Japonci.
Tento válečný stav trval 16 let, dokud nebyl formálně zrušen v roce 1957, kdy byla podepsána dohoda o obnovení normálních vztahů mezi Polskou lidovou republikou a Japonskem.
Zdroj: warhistoryonline
Komentáře
Czert
25. 01. 2022, 13:20Vincit
To ze ses nevzdelany tupec vime, nemusis to dokazovat.
Jen si precti vyjadreni madaru a polaku v dobe kdy bojovali cesi na karpatske ukrajinel.
Ani slovensku nechteli dovolit existenci.
Czert
25. 01. 2022, 13:18Krome 3 zminovanych- polaci, cechoslovaci, jihislovane-, sou i jini slovane?
Proto sem psal ze pro slovanskou pospolitost maji cesi historicke duvody.
Samozrejme ze je to iluze, stejne jako jednota eu, kde si kazdy hraje sam za sebe a silnejsi slape po slabsim.
Cechu se za ru zastavali hlavne rusove a jihislovane, polaci si hrali na svem pisecku.
Ale zatimco cesi maji jen svoji verzi o praotci cechovi, polska verze k jejich prafotrovi lechovi pridala jeho bratra cecha. A cesi tu verzi znaji.
Mark
24. 01. 2022, 16:33Richard Šebesta
K Vaším příkladům špatných vztahů mezi slovanskými národy jde zmínit i ty Srbsko-Bulharské, kdy třeba v roce 1885 vedli mezi sebou válku a pak zase ve 2. Balkánské válce Bulhaři bojovali proti všem co bojovali v té první, tj. i proti Srbům.
Nějaké velké bratrské slovanství je úplný nesmysl. Tyto národy
nejednou mezi sebou vedli války a určitě to bylo i v kmenové soustavě někde v lesích na periférií Evropy.
Richard Šebesta
24. 01. 2022, 15:30Czert Nechápu co tím básnik myslí. Vy jen potvrzujete mou verzi. Ano polsko-české vztahy v R-U nebyly dobré. Vždyt to je to co píšu,že Poláci neměli dobré vztahy se slovanskými národy. Ještě k té slovanské vzájemnosti že opravdu neexistuje potvrzjí nejen Rusko-polské a česko-polské vztahy ale taky vztahy mezi národy Jugoslávie zejména Srbové vesrsus Chorvaté nebo i Srbové versus Slovinci či Chorvaté ale i vztahy mezi Bosnou a Srbskem a Chorvatskem.
Veritas vincit
24. 01. 2022, 13:48Czert
-To jak si polaci a madari notovali, slo krasne videt v 38, kdy si planovali slovensko rozdelit mezi sebe.-
Ty tvé údajné plány na rozdělení Slovenska mezi Polsko a Maďarsko asi nemáš, viď. :-)
Czert
24. 01. 2022, 13:19Sebesta
Tak ony naklonosti sou danehistorickymy zkusenostmi.
Kdo ze se to zastaval cechu kdyz se v ramci ru snazilo o zrovnopravneni?
Napoveda, polaci to nebyly.
To jak si polaci a madari notovali, slo krasne videt v 38, kdy si planovali slovensko rozdelit mezi sebe.
Veritas vincit
24. 01. 2022, 09:50Equinoxe
S 2/3 podílem Keltů a Germánů v populaci ČR má JFP pravdu.
Equinoxe
23. 01. 2022, 16:50JFP, ty jsi vážně génius. Vysoká škola života, co? Ale že ten život dokáže být tak těžký a krutý. No, nějak to doklepeš
JFP
23. 01. 2022, 16:27Ono tomu není zase tolik divu, když Poláci jsou defacto jedním z mála slovanských národů, Rusáci od Uralu na západ jsou spíš potomci severských nájezdníků a dobyvatelů, což jim samozřejmě zůstalo, a na východ jsou mixnutí s Asiaty. No a Čecháčkové jsou ze 2/3 Keltové a Němci...
Josef
23. 01. 2022, 11:26.... Poláci nadále poskytovali Japoncům zpravodajské informace o SSSR a Německu výměnou za pasy, které jim poskytovali Japonci......
Tak tomuhle tvrzení autora článku nevěřím. Že by Britové nečinně přihlíželi téhle podivné hře ?
Richard Šebesta
23. 01. 2022, 11:14To je velmi zajímavá historie polsko-japonských vztahů. Společný nepřítel (SSSR) může spojit i tak zdánlivě rozdílné země vzdálené od sebe tisíce kilometrů. Znova to potvrzuje onu velmi naivní představu našich národních buditelů v 19.století o slovanské vzájemnosti. Polsko-ruské vztahy od dávné minulosti do dnešních dnů dokazují,že žádná slovanská vzájemnost neexistuje. Naopak kdo se trochu zajímá o dějiny Polska tak ví,že Rusko vždy patřilo k úhlavním nepřátelům Poláků jak v minulosti tak i v současnosti. Samotní Poláci naopak měli vždy dobré vztahy s neslovanskými zeměmi jako Maďarsko (Uhry) maďarsko-polská náklonnost je rovněž velmi známá a prověřená desítky možná i stovky let.Dále Francie ta rovněž patřila k polským přátelům a je známo ,že už i v době napoleonských válek kdy Francouzi opanovali i střední Evropu měli Poláci jistá privilegia. Anglo-polské vztahy lze rovněž označit za dobré i když i ony prošly jistými peripetiemi zejména po 1.9.1939.Nyní nově aspoň pro většinu z nás polsko-japonské vztahy dokazují onu pravdu. Poslední věc k tématu když to převedeme na česko-polské vztahy i ty potvrzují dlouhodobě to co jsem psal,že Poláci měli vždy lepší vztahy s neslovanskými národy. Česko-polské vztahy to rovněž dokazují.