Polsko posiluje své dělostřelectvo až o 776 raketometů HIMARS a Homar-K
Polsko podniklo rozhodné kroky k posílení svých dělostřeleckých schopností nahrazením zastaralých raketometů BM-21 Grad sovětské výroby moderními systémy ze Spojených států a Jižní Koreje. Polská armáda obdrží až 486 amerických raketometů HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systems) z USA a 290 systémů Homar-K, jihokorejských raketometů Chunmoo namontovaných na nákladních automobilech Jelcz 8x8 domácí výroby.
Foto: M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) | Markus Rauchenberger / U.S. Army
M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) je univerzální, vysoce mobilní dělostřelecký systém vyvinutý společností Lockheed Martin, namontovaný na pětitunovém nákladním automobilu FMTV (Family of Medium Tactical Vehicle). Systém je vybaven odpalovacím zařízením, které může nést buď šest raket GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System), nebo jednu raketu ATACMS (Army Tactical Missile System). Rakety GMLRS mají dolet přibližně 70 až 80 kilometrů a jsou známé svými schopnostmi přesného navádění, zatímco rakety ATACMS dolet výrazně prodlužují a umožňují údery na cíle vzdálené až 300 kilometrů.
Tato mobilita a flexibilita činí z raket HIMARS vysoce účinný nástroj v moderní válce, který je schopen taktiky „shoot-and-scoot“ („vystřel a zmiz“) – vystřelit a rychle se přemístit, aby se vyhnul protiútoku. Schopnost systému poskytovat palebnou sílu na krátkou i dlouhou vzdálenost zajišťuje, že může zasáhnout nepřátelské pozice, infrastrukturu a prostředky s velkou přesností a minimalizovat vedlejší škody.
Homar-K je pak polská upravená verze raketového systému K239 Chunmoo Multiple Launch Rocket System (MLRS), který vyvinula jihokorejská společnost Hanwha Defense a který je namontován na polském nákladním vozidle Jelcz 8x8. V rámci modernizačních snah Polska je Homar-K navržen tak, aby nahradil starší systémy sovětské éry, jako je BM-21 Grad, a nabízí výrazně vyšší palebnou sílu, mobilitu a přesnost.
Odpalovací zařízení může být konfigurováno se dvěma kontejnery, z nichž každý pojme šest řízených raket ráže 239 mm, což umožňuje systému odpálit až 12 raket v jedné salvě s dosahem 80 kilometrů. Kromě toho lze Homar-K nakonfigurovat tak, aby nesl dvě taktické balistické rakety dlouhého doletu, které jsou schopny zasáhnout cíle na vzdálenost přes 290 kilometrů. Díky své univerzálnosti při manipulaci s raketami a střelami je Homar-K velmi dobře přizpůsobitelný různým operačním potřebám.
Systém Homar-K je namontován na nákladním automobilu Jelcz 8x8, a těží tak z vynikající mobility v terénu, a současně polské armádě usnadní logistiku provozu a údržbu. Tato konstrukce rovněž umožňuje taktiku „shoot-and-scoot“, čímž minimalizuje rizika odvetné palby nepřítele. Systém je vybaven moderním systémem řízení palby pro přesné zaměřování a může být integrován do sítí velení a řízení NATO pro bezproblémové společné operace. Vysoká mobilita tohoto vyspělého salvového raketometu vzbuzuje v Polsku důvěru ve schopnost rychle reagovat na hrozby, což zajišťuje větší odstrašení a operační účinnost.
Tento krok je součástí širšího úsilí Polska o posílení národní obrany v podmínkách rostoucího regionálního napětí. BM-21 sovětské konstrukce, ačkoli kdysi účinný, a na Ukrajině stále oběma stranami hojně nasazovaný, se stal v moderních válečných podmínkách zastaralým. Nové systémy HIMARS a Homar-K poskytují Polsku mnohem větší dosah, přesnost a univerzálnost.
Raketometný systém HIMARS, všeobecně uznávaný pro své úspěchy na bojišti, umožní Polsku zasahovat cíle s přesností na větší vzdálenosti. Tato přesnost zajistí polské armádě přesný zásah cílů, což zvýší bezpečnost země. Mezitím systém Homar-K, založený na jihokorejské platformě K239 Chunmoo, kombinuje pokročilou technologii raketového dělostřelectva se spolehlivým nákladním vozidlem Jelcz, což zajišťuje vysokou mobilitu a přizpůsobivost různým terénním podmínkám.
Představitelé polského Ministerstva národní obrany zdůraznili, že pořízení těchto nejmodernějších systémů výrazně zlepší odstrašující schopnosti země a zajistí, že Polsko zůstane v čele obranných iniciativ NATO ve východní Evropě. Vyřazením BM-21 a zavedením systémů HIMARS a Homar-K Polsko modernizuje svůj arzenál a zajišťuje, že jeho armáda bude lépe připravena na výzvy války 21. století.
Celkový počet amerických systémů HIMARS, které Polsko skutečně pořídí, ale není definitivně potvrzený. Maciej Miłosz v listu Rzeczpospolita napsal: „Přestože jsme před rokem podepsali rámcovou smlouvu na 486 dělostřeleckých kompletů HIMARS, jednání o detailech začala až dnes. Není šance, že bychom jich tolik nakoupili. Soupravy Himars jsou dělostřelectvo dalekého dosahu, které při použití správných nábojů může zasáhnout nepřátelské pozemní cíle na vzdálenost až 300 km. Ukrajinští obránci, kteří od Američanů obdrželi mimo jiné více než 40 těchto kompletů, zjišťují, jak jsou tyto zbraně účinné. To má na bojišti velký dopad, naposledy například při jejich vpádu do Kurské oblasti, kdy právě s touto technikou ztížili Rusům rychlou odpověď.
Tímto typem výzbroje disponují také polské ozbrojené síly. V současné době máme 20 kompletů Himars. Podepsali jsme však také prováděcí smlouvy na celých 290 modulů víceúčelových raketometů K239, zjednodušeně řečeno korejských ekvivalentů amerických HIMARSů. Dodávky již probíhají a celkem za tyto systémy zaplatíme přes 20 miliard zlotých (asi 120 miliard korun, pozn. red.). Stojí za zmínku, že zatímco do zásobníku americké verze této výzbroje se vejde šest raket s doletem kolem 80 km, korejská verze má takové zásobníky dva, což znamená, že raket může být až dvanáct.“
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře
dumdum
13. 09. 2024, 14:27Skvělá zpráva. Čím bojeschopnější bude polská armáda, tím lépe pro nás i pro NATO. Russácká svoloč potom stáhne ocas mezi nohy a Evropa bude bezpečnější.
Radek
12. 09. 2024, 14:30Takže 1. Polsko chce dohnat deficit, proto teď zbrojí mnohem víc.
2. Nekoupí všechnu tu techniku, protože by pro ni neměl lidi a munici, nakoupí tolik, kolik bude potřebovat a uživí. Smlouvy jsou o nákupu až x kusů, reálně koupí polovinu nebo míň.
3. Ještě tak dva roky bude zbrojení na této úrovni, pak se uvidí, jak Rusko dopadne.
4. Česko nakupuje techniku, ale nemá lidi - to je hlavní problém. Potřebujeme profesionály a k nim 1:1 záložáky, kteří by plnili pomocné úkoly a podporu.
Depmsey
11. 09. 2024, 17:24Vyzerána to že Poľsko zjavne koleduje o podobný výprask ako v roku 39.
Pepík Knedlík
11. 09. 2024, 09:56Poldko zachvatila manie zbrojení a možná myšlenka případný valky s Ruskem. Myslenka zcestna, ale ...
Jedno pozitivum valka na východě má. 1.Vyprazdnily se sklady munice a stara technika rezne mimo Unii
2.Obchod s municí a technikou zažívá zlatý časy
3.Zjištění, že NATO nestačí s produkci munice Rusku a jeho "společníkům"
Slavoslav
11. 09. 2024, 10:19Dezole Knedlik nechcem ti to kazit, ale akonahle rusakom a ich spojencom dojdu zasoby starej municie ktorej vytiahnutie zo skladu a vycistenie rataju do svojich produkcnych kapacit tak rusacke kapacity na novovyrobu budu realne ovela nizsie
Martin F.
11. 09. 2024, 07:19Neuvěřitelný počty. Dokáže Polsko ale dlouhodobě financovat svoji armádu? Nejde jen o raketomety, ale o všechno další, co Polsko oznámilo nakoupit. A technická poznámka. V případě horkého konfliktu, bude mít Polsko ty raketomety čím krmit? Pár dní asi jo, ale co pak? Kde budou brát munici pro tolik raketometů? Nestačilo by jich míň, které mohu zásobovat municí?
Slavoslav
11. 09. 2024, 08:24ten raketomet moze pouzivat velmi siroku skalu municie vratane neriadenej podobnej ako pouizva GRAD kde by s cenou a ani domacou vyrobou nemal byt zasadny problem ak chcu nahromadit zasoby na pripadny konflikt.
A Poliaci zjavne nakupuju s tym, ze co je doma to sa v konlikte rata, ten trend mat sice dobre vyzbrojene, ale male armady a na sklade pre pripadne mobilizovane zalohy nic, alebo stary srot je chybny. Lenze politici radsej investuju do personalneho posilnenia armady kde im to prinasa politicke body skrz zamestnanost ako do techniky na sklad
Martin F.
11. 09. 2024, 17:18Jenže všechno na skladu dojde a ten ohromný počet raketometů je schopen za 1 den vychrlit tolik střel, kolik se jich nevyrobí v celé EU + USA ani za několik let. Na UA je vidět, že je problém zásobovat i jen pár kusů HIMARS, natož několik stovek.
Slavoslav
12. 09. 2024, 06:25z nejakého dôvodu si myslím, že zrovna poliaci si to dokážu zrátať
Šebesta
11. 09. 2024, 12:31Poláci se ve svém překotném zbrojení jednou srazí s realitou a to finanční. Budou mít možná nejsilnější armádu v EU ale toho se nenají. Nic se nemá přehánět.
Pepík Knedlík
11. 09. 2024, 13:02Šebesta
Ze by Poláci zbankrotovali kvůli zbrojení je nereálný. Veřejný finance zvládají lépe než Češi a krade se tam méně na státních zakazkach. A pak není zde ekonom, který má podporu ve vladach. Poslední přebytek v rozpoctu mel Klaus.
Poláci maji větší platy a dokonce minimslka je o třetinu vyšší než v Česku.
David
11. 09. 2024, 13:05Polsko chce vojenské výdaje navýšit až na 4,5%. O udržitelnosti silně pochybuji, i zkušenosti studené války ukazují, že při podobně vysokých vojenských výdajích už dochází k deformování ekonomiky. A samozřejmě, hodně z toho je na dluh
Slavoslav
11. 09. 2024, 13:21kolko rokov chcu drzat tak vysoky rozpocet? inak pri tych poctoch by ma fakt zaujimalo ci nakupuju aj na mobilizacne sklady, alebo chcu mat tak nasytene technikou aktivne jednotky, lebo tie cisla su obrovske.