Poslední německý voják se vzdal v Arktidě, Němci na něj zapomněli...
Posledním německým vojákem, který se oficiálně vzdal po druhé světové válce, byl Wilhelm Dege. Stalo se to v Arktidě, když už bylo měsíce po válce.
Německo vyslalo v roce 1944 do Arktidy přesněji na Špicberky (norsky Svalbard) v Severním ledovém oceánu dvanáctičlennou výpravu, která měla vybudovat na pobřeží meteorologickou stanici a hlásit do Říše povětrnostní údaje.
Foto: Meteorologická stanice, kterou obývala posádka Wilhelma Degeho
V jejím čele byl Wilhelm Dege. Operace se jmenovala Haudegen a byla překvapivě úspěšná. Němci se dokázali skrývat před britskými hlídkami a celý rok hlásit meteorologická data do Berlína. Jediným vážným problémem byli lední medvědi, se kterými se často museli vypořádávat svými puškami.
Foto: Jediným vážným problémem byli lední medvědi...
Jenže válka končila a poslední rozkaz z dubna 1945 z Německa zněl: zničit veškeré vybavení včetně vysílačky. Skupina Haudegen tak zůstala bez možnosti komunikace ve svém táboře a jediným dopravním prostředkem byla malá veslice, se kterou neměli šanci někam doplout.
Foto: Meteorologická činnost Wilhelma Degeho
Výprava zůstala uvězněna na pustém ledovém pobřeží až do 3. září. Tehdy k táboru připlula norská loď Blasel. Její kapitán Liev Albertsen se s několika námořníky vylodil na břeh a Dege se s ním přivítal. Pozval ho dovnitř na šnaps a sušenky. Vše probíhalo v družné atmosféře a Norové na základně přespali.
Foto: Momentka ze života na základně
Ráno byl ale Albertsen velmi nervózní. Denge se ho zeptal, co se děje. "Moji nadřízení chtějí, abych vás požádal, abyste se mi oficiálně vzdal. Jenže já nevím, jak se takové věci dělají," odpověděl mu Albertsen sklesle. Dege vyndal z pouzdra pistoli a položil ji na stůl. "Tímto se vám oficiálně vzdávám," řekl s úsměvem.
Foto: Momentka ze života na základně
Nor se ještě nesměle zeptal, zda si pistoli může nechat. Pak ještě Denge sepsal jakýsi dokument, v němž stálo, že se celá německá posádka vzdala kapitánu Albertsenovi. Byli to poslední němečtí vojáci, kteří se vzdali po druhé světové válce.
Foto: Základna se dochovala dodnes
Zdroj: extrastory.cz
Komentáře