Pozvánka do Brna a do Manstonu
Chcete-li si připomenout, kudy utíkali budoucí letci do zahraničí, kudy se vraceli, jaké měli úspěchy, kteří z nich se nesměli vrátit a hlavně to, že letos v létě je tomu 75. let od doby, kdy začaly vznikat československé perutě v RAF, vyražte do Moravského zemského muzea v Brně, popřípadě do Spitfire and Hurricane Memorial Museum v Manstonu.
Foto: Z vernisáže v Moravském zemském muzeu
Brno a Manston jsou další lokace, kde je prezentována mezinárodní putovní výstava k vzniku československých perutí v RAF.
Foto: Z vernisáže v Moravském zemském muzeu
V Brně ji najdete ve foyer Dietrichsteinského paláce, Zelný trh 6, v Manstonu na místě bývalého letiště československých letců, ze kterého se vraceli do osvobozeného Československa. Spitfire and Hurricane Memorial Museum najdete v Ramsgate, na Manston Road.
Obsahem výstavy je historie československých letců v RAF, počínaje 30. lety 20. století, kdy začínali svůj výcvik jako letci či vojáci přes jejich útěky do zahraničí, perzekuce rodinných příslušníků, boje v Polsku, Francii, na Středním Východě a ve Velké Británii, až po návrat do osvobozeného Československa, poválečné perzekuce a dnešní znovupřipomínání. Díky spolupráci s několika příbuznými našich letců, Otou Hrubým, Martinem Vránou, Ivetou Irvingovou, Ondřejen Krejcarem a dalšími, lze na výstavě najít některé doposud nezveřejněné dokumenty.
Brno bylo pro tuto výstavu vybráno jako někdejší sídlo 313. československé stíhací perutě, respektive jednotky, která z ní byla založena a jeden z prvních a největších partnerů výstavy, Manston jako poslední sídlo našich perutí.
V Brně můžete výstavu vidět út 9-15, st-pá 9-17, so a ne 13-18 hodin a to do 13. 9. V Manstonu je výstava přístupná každý den od 10.00 do 17.00., a to do 10. 9.
Zatímco někdejší letiště 313. československé stíhací perutě v Brně již neexistuje, v Manstonu najdete stále ještě kontrolní věž, nedaleko kryt, obojí pár metrů od muzea. Na dohled je i letiště jako takové. Je otázka, jak dlouho. Letiště jako takové je nějaký čas zavřené a nyní se, opět, řeší jeho osud. Měly tam být byty. Na druhou stranu je Defence Fire Training and Development Centre, tedy hasičské výcvikové a výzkumné středisko. Prakticky hned za plotem ještě stojí bývalé domy mužstva – nepřístupné nejen proto, že jsou ve vojenském prostoru, ale i kvůli azbestu. To bylo bohužel vše, co jsem při vernisáži manstonské části výstavy mohl vidět.
Vernisáž výstavy v Manstonu se konala odpoledne 10. 8. za účasti dvou válečných veteránů RAF, pilotů DC-3 a lancasteru, velitele místní posádky, nechyběl ani Tom Doležal, syn Oldřicha Doležala, příslušníka 311. československé bombardovací peruti.
Vernisáž v Brně se uskutečnila o dva dny později a nechyběl na ní brigádní generál Emil Boček, mechanik a pozdější stíhací pilot RAF, Jaroslav Popelka, Tomáš Jambor a mnozí další zajímaví hosté a kamarádi.
Foto: Generální ředitel Moravského zemského muzea PhDr. Mgr. Martin Reissner, PhD.
Konání výstavy významným způsobem finančně podpořil Jihomoravský kraj. Za finanční podporu dále děkuji Ministerstvu kultury ČR, Olomouckému kraji, Plzeňskému kraji, Pardubickému kraji, Jihočeskému kraji, Řízení letového provozu ČR, firmě Mátl & Bula, společností CLS Avionic Systems, obci Lidice a projektu Stephena Steada a Vladimíra Urbánka „Spitfire nad Prahou". Jedná se o limitovanou sérii kresby Vladimíra Urbánka, zachycující spitfire prolétávající nad Prahou u příležitosti odhalení památníku okřídlený lev.
Výstava se koná pod záštitou ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, ministra obrany Martina Stropnického, hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery, hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila, hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly, kardinála Dominika Duky OP (syna zbrojíře 311. bombardovací peruti Františka Duky) a velitele Vzdušných sil Armády České republiky brigádního generála Libora Štefánika.
Filip Procházka
KVH 276th Sqdn. (reenacted) RAF, o.s.
Komentáře