Puberťák vojákem - vzpomínky Lena McLeoda
Když v září 1939 vypukla 2. světová válka, zdál se tehdy mladičkému Lenovi McLeodovi, narozenému 2. června 1926 v Melbourne, tento konflikt strašně vzdálený. Mladí Australané však, tak jako jejich otcové za Velké války, začali brzy Austrálii opouštět a po boku dalších spojenců umírali v pouštích Blízkého východu a severní Afriky v boji proti Němcům.
Foto: Len McLeod. V době pořízení tohoto snímku mu bylo 15 let. | Warhistoryonline
Také Lenovi kamarádi postupně vstupovali do armády. On sám, jak později mnohokrát řekl, chtěl také něčím přispět, a to obzvlášť poté, co válka vypukla i v Tichomoří, padl Singapur a Japonci provedli známý nálet na severoaustralský přístav Darwin. Mladičký McLeod již na nic nečeká a pokusí se celkem čtyřikrát v průběhu 6 měsíců vstoupit do australské armády, a to hned pod třemi falešnými jmény. Ačkoliv mu je teprve 15 let, je urostlé vysoké postavy. Vždy je však rychle odhalen a proto vždy po několika měsících, když se změní odvodní komise, zkusí vstoupit do armády znovu. V jednom případě ho dokonce prozradí jeho matka Ruby, která zjistí, že se její milovaný syn přihlásil do armády a zavolá na velitelství.
Foto: Len se pokusil vstoupit do australské armády čtyřikrát. Nakonec byl úspěšný. V záznamech australské armády figuruje i pod třemi falešnými jmény a logicky i třemi vojenskými čísly. | Warhistoryonline
V září 1942 je situace pro Austrálii mnohem vážnější a Len se opět dostaví před vojenskou komisi, kde zalže o svém věku, když uvede, že je mu 22 let. Lékař tehdy provede jen rychlou zdravotní prohlídku a McLeod se konečně dočká svého vytouženého vstupu do armády. Následuje výcvik v Townsville a zejména pak v Canungry v Queenslandu. Ten je zaměřený na boj v džungli a Len tak již nepochybuje, že jeho prvním působením bude oblast Nové Guineje. Aby ho matka opět neprozradila, ještě před svým odjezdem do Canungry ji namluví, že bude sloužit u domobrany.
Foto: Již jako příslušník amerického námořnictva po skončení války. Snímek byl pořízen ve filipínské Manile. | Warhistoryonline
Po absolvování výcviku se 16letý mladík nalodil na jedno z plavidel směřujících do Port Moresby a již první noc na Nové Guinei se pak "dočká" leteckého bombardování, kdy kolem něj padají japonské bomby. Bojechtivost Lena však stále nepřechází, a ten se druhý den dobrovolně hlásí jako zvěd, který má sledovat japonské pozice. Když se chystá vykročit z řady, starší zkušený voják, se kterým cestoval již z Melbourne, ho zatáhne zpět do řady se slovy: "Vrať se sem ty mladý parchante, ty se k ničemu dobrovolně nepřihlásíš," čímž mu pravděpodobně zachrání život.
Len McLeod se později dobrovolně hlásí k zásobovacím letům předsunutých australských jednotek. Jako člen osádky dopravních Dakot se zúčastňuje nebezpečných akcí, při kterých shazuje (mnohdy doslova nohama) zásoby na padácích z otevřeného trupu letadla. On sám však padákem vybaven není. Poté, co je během jednoho letu sestřeleno letadlo, ve kterém zahynou dva jeho blízcí přátelé, požádá Len o přeložení zpět k pěchotě.
Žádosti je vyhověno a Len se stává příslušníkem 7. pěšího praporu, který je složen z veteránů z Blízkého východu. S nimi se pak zúčastní bojů o Wau a Bunu. Zpočátku mezi ně příliš nezapadne. Později vzpomínal, že byli všichni opálení ze své předchozí služby a pořád mu dávali najevo, že Austrálie je na tom zřejmě špatně, když musí bojovat po boku dítěte. Během tažení na Salamauu, kdy je Lenovi pouhých 16 let, onemocní úplavicí a horečkou dengue. Těžce nemocný se následně sám vydává na 2,5denní pochod zpět do Wau, odkud je letecky evakuován do Port Moresby a následně do Austrálie.
Foto: Len za několik měsíců oslaví úctyhodné 97. narozeniny | Warhistoryonline
Len během své služby v armádě přežil těžké pozemní boje v neprostupných džunglích, zásobovací lety, letecké bombardování včetně leteckého útoku na lodní konvoj i tropické nemoci, avšak téměř osudnou se mu stává rekonvalescence doma, když je během lovu králíků zasažen do kyčle a nohou dalším vojákem, který byl na dovolené. Ačkoliv mu v těle zůstane 37 střepin, Len se brzy uzdravil a později se hlásí do amerického námořnictva, kde slouží až do roku 1945. Podle svých slov stále trpěl nočními můrami ze zvěrstvech, která viděl v čínské Šanghaji poté, co z ní odtáhla japonská vojska.
Po válce se z něj stal velký pacifista. V roce 1967 protestoval proti popravě zločince Ronalda Ryana a později se zúčastnil pochodů proti válce ve Vietnamu. Lenovi McLeodovi je dnes 96 let.
Zdroj: Warhistoryonline
Komentáře
Slavoslav
21. 03. 2023, 08:32fakticka poznamka, ak tie "crepiny" pochadzaju z tej nehody na love tak sa im hovori broky a pravdepodobne to bol zasah jemnym brokom z brokovnice. Crepiny su z granatov ci min