Rusko přepracovalo letecké tryskové motory, které nyní využívá k dezinfikování ulic
Současná situace spojená s nemocí Covid-19 přinutila téměř všechny státy k různým bezpečnostním opatřením. Rusko není výjimkou a dezinfekci ulic pojalo po svém. Pomáhají jim k tomu předělané proudové letecké motory.
Foto: Proudový motor rozprašuje dezinfekci v okruhu několika desítek metrů | screenshot YouTube
Mnoho států z bezpečnostních důvodů zřídilo různé dezinfekční metody. Někde lze potkat rozprašující vůz kropící ulice dezinfekčním roztokem, jinde město najalo personál, který chodí po městě s roztokem na zádech a rozprašovačem v ruce.
Rusko, jak to již bývá zvykem, na to šlo z druhého konce. A řekněme si narovinu, že je to celkem efektivní řešení. Ulice tam totiž kropí vojenská cisterna s dezinfekcí, která je napojena na předělaný tryskový motor ze stíhaček.
Na toto neobvyklé využití proudových motorů přišel Jevgenij Subačev, šéf firmy Spetzagerat, který se nechal podobným nápadem inspirovat v Číně. A jedná se opravdu o efektivní metodu, neboť tryskový motor dokáže vydezinfikovat naprosto vše v okruhu až několika desítek metrů. Minimalizuje se také riziko nákazy obslužného personálu, protože k obsluze je potřeba pouze jeden člověk, který ani nemusí vylézat z vozu.
Foto: Přepracovaný tryskový motor se zdá jako efektivní prostředek pro desinfekci | screenshot YouTube
Rusko disponuje velkým množstvím vyřazené techniky, proto je pro ně výhodné využít staré cisterny a proudové motory z nevyužitých letounů. Subačev tedy nechal předělat tryskové motory k rozprašování tekutiny, v tomto případě tedy dezinfekce. Tou se naplnila cisterna Ural-4320, k přední části se připojil upravený tryskový motor a zcela nové speciální vozidlo může vyrazit do ulic.
Foto: Rusko disponuje velkým množstvím vyřazené techniky, proto je pro ně výhodné využít staré cisterny a proudové motory z nevyužitých letounů. | screenshot YouTube
Nový vynález je zatím využíván pouze ve městě Čeljabinsk, které leží poblíž pohoří Ural v západním Rusku. Mají ovšem o něho zájem i další velká ruská města. Na to, jak takový stroj funguje v praxi, se můžete podívat v níže uvedeném videu.
Video: Rusové přišli na způsob jak využít starou vojenskou techniku v boji s koronavirem / YouTube
Komentáře
Pavel
24. 03. 2022, 18:42Jarda: přesně tak. Kdo chce, najde si na internetu TZ-74
Czert
17. 04. 2021, 01:15Tak motory na vejtraskach sou stara vec, jo slouzili k odklizeni snehu, ale princip byl podobny.
A k te urban legend, ta je pravdiva jen z casti, a to, ze skutecne vejtraska,"letela", Tehdy se sozdruh rozhodl, ze pripust da naplno.... A krome uzasne rychlosti znicil vejtrasku, ktera se rozpafla kvuli rychlosti na jakou nebyla stavena, tachac byl zrusen jako prvni. K zadnemu smrtaku ci vaznemu zraneni nedoslo.
Cateye
10. 05. 2020, 17:21Stará dobrá urban legenda vypráví o tom, jak se vojín základní služby jezdící na V3S s motorem Klimov VK-1 určené k odklízení sněhu z VPD rozhodl zjistit jakou rychlost jeho auto vytáhne s podporou tohoto leteckého motoru. Když pak vyšetřovací komise zkoumala trosky povětšinou hluboko zaražené v ochranném valu za letištěm, našla volant, ve kterém byly zaryté nehty...:)
balů
10. 05. 2020, 17:00Původně na P-V3S nyní v nové době několikanásobně dražšší---------http://www.army.cz/avis/publikace/katalog_chemickeho_vojska/91.pdf
Jarda
10. 05. 2020, 12:28Když jsem sloužil v Liberci bylo to nainstalováno na Tatře 148 a motor z Albatrosu, na odmořování techniky. A před x-lety byl průšvih kdy se s touto technikou čistil před prvoligovým zápasem odklízel sníh v zastavěné oblasti. Málem vypadaly okenní tabulky.
Janda
10. 05. 2020, 09:48Jaký vynález? Tímhle způsobem, akorát bez dezinfekce, se už před 50 lety odfukoval sníh z dráhy na vojenském letišti a zároveň se tak odmrazovalo.