Smutný příběh statečného vojáka Wehrmachtu romského původu
Tento příběh zrůdnosti nacistického režimu, jehož obětí se stal statečný voják Wehrmachtu, jenž měl romský původ, by neměl zůstat zapomenut. Smutný hrdina příběhu se jmenoval Oswald Winter, a i když se s celou rodinou považoval za říšského Němce, původem to byl německý Rom.
Rodina Winterů byla dobře situovaná, patřila ke střední třídě a cítila se vlastenecky založená. V roce 1939 byl Oswald, jako ostatní mladí Němci, povolán do Říšské pracovní služby a odtud v roce 1940 byl přeřazen do Wehrmachtu. Oswald se stal příslušníkem 190. pěchotního pluku, který patřil do 6. armády. 6. armáda se později nechvalně proslaví u Stalingradu. Tažení do Francie se už Oswald zúčastnit nestihl, ale válce proti Rusku se už nevyhnul. Tam zažil ukrutnou ruskou zimu, přežil několik těžkých bojů, dostal několik vyznamenání, včetně Medaile za východní frontu, které vojáci říkali Řád zmrzlého masa. V bitvě o Stalingrad trefila Oswalda ruská střela do levé plíce a ten tak skončil v nemocnici. Když se mu zranění zahojilo, dostal rekonvalescenční volno a mohl se podívat za svou rodinou do Vratislavi. Doma překvapeně zjistil, že byt jeho rodiny je zcela prázdný. Od sousedů se následně dozvěděl, že jeho matku a sestry odvezlo gestapo.
Foto: Oswald Winter, byl Rom původem z Vratislavi, v roce 1942 vyznamenaný Železným křížem | neznámý autor / Wikimedia Commons / Public domain
Němci v té době už začínali uplatňovat své rasové zákony týkající se německých cikánů a postupně deportovali své Romy do Osvětimi. A tam také zamířila Oswaldova rodina. Mladý muž byl celou dobu na frontě a neměl o poměrech doma nejmenší ponětí. Byl tím vším samozřejmě velmi překvapen a ničemu nerozuměl. On ani jeho rodina se za Romy nikdy nepovažovali a Oswald si myslel, že došlo k omylu. Nakonec se rozhodl, že se obrátí na své nadřízené a poprosil je, aby mu pomohli. Důstojníci jeho jednotky i jeho ošetřující lékař pak skutečně napsali dopisy, velitel jeho roty poslal dopis dokonce samotnému Heinrichovi Himmlerovi. Všichni snažili dosvědčit, že Oswald Winter je dobrý Němec a statečný voják. A stal se zázrak. Oswald byl na rozkaz Himmlera předvolán do hlavní kanceláře římské bezpečnosti v Berlíně, kde ho přijal sám Kaltenbrunner. Oswald mu v jeho kanceláři vypověděl, že na východní frontě bojuje skoro od začátku války a jeho starší bratr tam už zemřel. Jeho další dva bratři bojují za Německo také, jeden slouží jako střelec flaku v Mnichově, druhý bojuje jako tankista na východní frontě. Poprosil tak Kaltenbrunnera, ať pomůže jeho rodině, protože jsou to všichni dobří Němci. Kaltenbrunner ho pozorně vyslechl a omluvil se mu, že určitě došlo k chybě v administrativě a slíbil mu, že jeho matku a sestry propustí. Pak si zapsal jména obou bratrů a čísla jednotek, kde sloužili, aby si vše mohl ověřit. Oswald byl velmi naivní a Kaltenbrunnerovi uvěřil, svojí návštěvou však poslal jednoho ze svých bratrů na smrt, a pro svou matku a sestry již tehdy stejně nemohl nic udělat.
Foto: V bitvě o Stalingrad trefila Oswalda ruská střela do levé plíce a ten tak skončil v nemocnici. (ilustrační foto) | neznámý autor / Wikimedia Commons / Public domain
Jeho matka a nejstarší sestra byla již zavražděna v Osvětimi. Mladší sestra byla sterilizována a dokázala přežít až do konce války. Oba jeho bratři byli na příkaz Kaltenbrunnera propuštěni z armády a předáni gestapu. Ten, který sloužil u protiletadlové obrany byl přímo z Mnichova odvezen do Osvětimi, kde ho okamžitě zplynovali. Bratr tankista měl víc štěstí a jeho kamarádi z jednotky mu tehdy pomohli se před gestapem ukrýt. Mezitím se nic netušící Oswald vrátil do nemocnice, kde byl dříve ošetřován ze zranění plic, aby dostal od svého lékaře doklad, se kterým se chtěl vrátit ke své jednotce v Rusku. Lékař ho však varoval, že tam pro něj byli dva příslušníci gestapa, kteří ho chtěli odvést. Lékař jim naštěstí řekl, že je Oswald pro převoz pořád příliš slabý, ať přijdou za pár dní a gestapáci souhlasili. Lékař pak Oswaldovi vystavil vojenské potvrzení o propuštění a Oswald okamžitě zmizel.
Nejdříve utekl do Polska, kde se nějaký čas skrýval a potom odešel do Československa, kde ho zaměstnali ve Škodových závodech. Gestapo ho nedostihlo a on tam dožil válku.
Zdroj: schule-bw.de
Komentáře
Adam88
16. 02. 2024, 23:46Zazvonil zvonec. A pohádky je konec. A kdo mu jako vystavill falešné doklad Aby se dostal do Čech do Škodovky ?
Monarchista
19. 12. 2023, 20:53Tento příběh je dostatečně známý. Jen s podivem( nejsem cynik) Voják v německé uniformě byl vždy jen nepřítel, nacista atd. V Německé armádě sloužili i Židé a míšenci. Poláci i další národnosti. Dnes se hodil mladý Rom. Kdo to bude příště?