Supermoderní F-35 Lightning II má problém... pneumatiky
F-35 Lightning II je vrcholem vojenské techniky – nadzvukový, „neviditelný", prošpikovaný nejmodernější elektronikou a zbraňovými systémy. Při konstrukci stíhačky za desítky miliónů dolarů však konstruktéři zapomněli na jednu věc – kvalitní pneumatiky.
Foto: Pneumatiky stíhačky F-35B výjdou zatraceně draho. / Wikipedia
Generálporučík amerického letectva Christopher Bogdan, manažer programu F-35 za americké ministerstvo obrany, minulý týden poznamenal, že některé součástí stíhačky F-35 se extrémně rychle ničí. Jako příklad uvedl pláště pojezdových kol.
Problém se však netýká všech strojů, ale „pouze" verze pro námořní pěchotu - F-35B Lightning II. Mariňácka stíhačka startuje z velmi krátké vzletové dráhy a po návratu kolmě přistává. Především krátký start klade velké nároky na odolnost pneumatik.
„Musíme vylepšit odolnost pneumatiky na verzi F-35B. Přijali jsme konkrétní opatření k vyřešení tohoto problému," říká mluvčí Pentagonu Joe DellaVedova.
Pneumatiky pro stíhačky F-35B nejsou žádným levným špásem. Pneumatiky vyrábí britská společnost Dunlop Aircraft Tyres Ltd. A každá přijde na 1500 dolarů (téměř 30 000 Kč).
Na počátku testování každý letoun F-35B Lightning II musel přezout kola po deseti až jedenácti přistání - přezutí přišlo na 3 x 30 000 Kč. Při dalším testováním, které zahrnovalo „vyšší mix běžných vzletů a přistání" se pak opotřebování pneumatik ještě zhoršilo.
Firma Lockheed Martin a Dunlop mají podle DellaVedové dodat pneumatiky s novou směsí do konce letošního roku. Všechny náklady za „re-design" mají nést obě jmenované firmy.
Tiskový mluvčí firmy Dunlop John Butters sice odmítl, že jejich produkt selhal, ale přiznal „určité problémy s výkonem". „F-35B působí v jedinečném a náročném pracovním prostředí, které jsou zcela odlišné od ostatních variant letadel," uvedl Butters v tiskovém prohlášení.
I přes problémy s rychlým opotřebením pneumatik, americké ministerstvo obrany v poslední době k firmě Lockheed Martin smířlivý tón. Přitom ještě minulý rok byla Lockheed Martin pod palbou kritiky Pantagonu, že chce za letouny F-35 od armády „vytřískat každé penny". Také Christopher Bogdan označil ještě minulý rok vztahy mezi Pentagon a Lockheed Martin „za nejhorší, jaké kdy viděl."
Zdroj: DefenseTech
Komentáře