Tupolev se připravuje na stavbu prototypů nového strategického bombardéru PAK DA
Podle různých ruských internetových zdrojů vrcholí u společnosti Tupolev přípravy na zahájení stavby prototypů nového strategického bombardéru - perspektivního leteckého komplexu dálkového letectva - PAK DA. Do leteckého závodu v Kazani, kde budou prototypy stavěny už údajně dorazily první části potřebné projektové dokumentace. Stavba má být zahájena během několika příštích měsíců.
Letouny PAK DA, které nesou též kódová označení "Poslannik" nebo Izd.80 mají v první řadě nahradit ikonické, ale zastaralé stroje řady Tu-95 a následně další bombardéry ruského vojenského letectva.
Foto: Čínská fantazie na téma PAK DA |China Defense Blog / FU
Hodně se spekuluje nad konfigurací nového ruského bombardéru. Nejčastěji je zmiňována koncepce létajícího křídla, tedy stroje bez ocasních ploch, který by se měl aspoň částečně podobat americkému B-2 a vycházet z projektu Tu-190 z devadesátých let. V poslední době se však objevují i informace vycházející z podrobnějších rozborů slov a vyjádření Dmitrije Rogozina a dalších vysokých ruských představitelů, které naznačují, že PAK DA bude vycházet z bombardéru Tu-160, bude mít však podstatně širší trup na jehož konci budou těsně vedle sebe umístěny čtyři proudové motory bez přídavného spalování a po jejich stranách dvě do stran odkloněné svislé ocasní plochy.
Foto: Simulace nového strategického bombardéru PAK DA | printscreen z YouTube
Křídlo letounu bude podobné jako má Tu-160, bude vycházet z centroplánu, nebude však vybaveno systémem změny geometrie. PAK DA má být letounem podzvukovým, ale rychlejším než je Tu-95. Ve vnitřních oddílech letounu by mělo být dost prostoru pro větší množství zbraní a paliva než mají stávající letouny. Na opravdovou podobu PAK DA si budeme asi ještě muset nějakou dobu počkat.
Sériová výroba modernizovaných strategických bombardérů raketonosičů TU-160M2 je plánována mezi lety 2020-2021. Ministerstvo obrany RF plánuje nakoupit zhruba 50 takových strojů.
Video: Simulace nového strategického bombardéru PAK DA / YouTube
První let prvního prototypu PAK DA byl původně naplánován na rok 2026. Tento termín byl však asi posunut až za rok 2027.
Sériová výroba má být zahájena v roce 2028-2029. Původně měl být vývoj ukončen do roku 2019, avšak termín byl prodloužen kvůli vývoji bombardéru Tu-160M2.
Zdroj: Militarybox, CC BY-SA, Wikipedia, sputniknews.com, YouTube
Komentáře
Ne Ja
13. 05. 2020, 16:03Karel má naprostou pravdu.
ficus
31. 01. 2019, 13:59Dobře Fero Hrabal! Lépe to snad napsat nejde. Všelijací Mírové a Kájové to nikdá nepochopí. Putlerovic huliči mají jen hubu plnou keců, a byli nejdál vedle ve vsi...
karel
28. 01. 2019, 16:25Blbečci,sověti ty amarický debílky utlučou čepicema,kdyby chtěli.
Ti američtí zmrdi se neznůžou na to aby se sami vysrali.
Rusové válku nikdy nezačali,ale vždy ji ukončili.debilové smradlaví.Ať žije komunismus láčkovci co to nechápou.
karel
28. 01. 2019, 16:23Blbečci,sověti ty amarický debílky utlučou čepicema,kdyby chtěli.
Ti američtí zmrdi se neznůžou na to aby se sami vysrali.
Rusové válku nikdy nezačali,ale vždy ji ukončili.debilové smradlaví.Ať žije komunismus láčkovci co to nechápou.
Miro
28. 01. 2019, 12:12Proč do toho srovnávání taháte všichni ŮSA? To co dokáží vyrobit v Rusku je pro nás nemožné. U nás se nevyrábí nákladní automobily, bagry obráběcí stroje, modernizované letadla L.410 začali také vyrábět Rusové, kdyby nebyla Německá Škoda, tak by jsme jezdily ještě ve Favoritu.Američané nám položily Tatru a nebýt dvou Čechů tak se tu už nevyrobil ani jeden nákladák. Na severu Čech je mnoho továren .kde se vyrábí tak jako ya socialismu. Za 13..14000 čistého. Lidé žijí od výplaty k výplatě v domech s opadanou omítkou.Nedokážeme vyrobit radary pro armádu.,ANI STÍHAČKU JAKO šVÉDOVÉ.Vjetšinou jen subdodávky pro automobily.Tak se moc nepovyšujme nad Rusko.
annunaki
28. 01. 2019, 09:08Nikdo z Vas tady nevi nic o dnesnim Rusku,jste studnicni zaby,co vypraveji o mori..
jan
27. 01. 2019, 21:00Pro naši zeměkouli by bylo lepší kdyby došla ropa a ti zelení šašci by přestali blbnout.
V rusku se dožijí muži v průměu 66 let a asi tam bude podstatně horší zdavotnictví než u nás,
ale gumy si musí hrát na kovboje.
Všechny hodit do jednoho pytle američany rusáky a číňany a hodit je do mariánskýho příkopu.
Nejlíp kdyby náhodou spadlo několik dobře mířených asteroidů tak akorát na zničení těchto zemí.
Beztak na celým světě to rozpoutaly nejvíc právě tyto země.Dodaly zbraně a nebo se vměšují do
různých rozporů.
tak
27. 01. 2019, 18:14No a furt musí zbrojit, aby to nic jak tady popisujete museli znova a znova museli bránit.
frh
27. 01. 2019, 17:11Z těch tanků, bombardérů a raket se tedy ruský národ potěší…
Ještě by mohl s. Putler nastínit, kdy hodlá namísto závodů ve zbrojení vybudovat aspoň ve všech milionových městech RF metro a vyasfaltovat ulice, postavit železnici do Jakutska a Magadanu, plánovanou už 80 let, dát konečně do šrotu rezaté parníky a čs. tramvaje z Husákovy éry, zbudovat kanalizaci, čističky odpadních vod či spalovny odpadu a zrušit dřevěnice a latríny aspoň v okresních městech nad 50 000 obyvatel, uvést na letecké linky konečně nějaké letadlo ruské výroby, zavést normální internet aspoň do všech krajských měst. Počátkem 21. století polovina Rusů žije v chruščovkách bez výtahu, roubenkách a komunálkách na úrovni našich "vyloučených lokalit", každá čtvrtá ruská rodina (téměř 35 mil. lidí) obývá dřevěnici bez toalety, každá třetí domácnost (47 mil. občanů) nemá doma teplou vodu, 29 mil. lidí nemá dokonce ani přípojku studené vody. Přes 3 000 ruských škol nemá "zateplené toalety", přeloženo do normální řeči to znamená, že děti i učitelé jsou odkázáni na latríny na dvoře (konkrétně v Zabajkalském kraji má "toalety" na ulici přes 300 škol). Zatímco se Kreml ohání jen raketami, bombami, tanky a ponorkami.
---------------------
..... není divu, že se řadový občan − kodrcající se v obstarožních korejských autobusech, vysloužilých československých tramvajích, sovětských železničních vagonech či rezatých trolejbusech, v lepším případě ve voze Niva-Chevrolet anebo Volze s americkým motorem − nadýmá pýchou nad nejmodernějšími ukázkami vojenské techniky, jako je nový ruský tank T-14 Armata či raketový systém S-400, nemá-li po ruce jediný výdobytek ruské vědy a techniky, jímž by se mohl pyšnit.
Sibiřským gruntovkám zatím kralují čínské náklaďáky a ojeté japonské offroady, autobusy tu jezdí převážně korejské, těžké tahače americké či švédské. Stavební stroje pochází vesměs od firem Komatsu a Caterpillar, přístavní jeřáby jsou německé, ledoborce z finských loděnic. Plovoucí vodní bagry (dragy) na kolymských a jakutských zlatých polích pamatují vznik RVHP, a zatímco ruské námořnictvo se pyšní novými jadernými ponorkami třídy Borej, civilní loďstvo připomíná z větší části sbírku technického muzea. Mnohé nákladní i pasažérské lodi (s výrobními štítky Made in DDR, PLR či Czechoslovakia) pochází totiž ještě z rané poválečné produkce rostockých, gdaňských či komárenských socialistických loděnic.
O počítačovém software, samotných počítačích a další elektronice ani nemluvě.
Ostatně i flotila Aeroflotu a dalších ruských leteckých společností se skládá takřka výlučně z evropských Airbusů a amerických Boeingů. Na lokálních linkách pak zajišťují dodnes dopravu desítky stařičkých československých Turboletů L-410, resp. otlučené vrtulníky z doby Varšavské smlouvy.
Tudíž může srdce patriota zaplesat aspoň nad úspěchy útočných vrtulníků Mi-28N a stíhaček SU-35 v Sýrii anebo spuštěním sériové výroby úžasné stíhačky páté generace Suchoj T-50 („ze které se Amíci poserou!“), jež ovšem reálně potěší jen obyvatele Komsomolsku na Amuru, kde se tyto a další bitevní letouny vyrábějí.
A jestliže ruský kosmický výzkum zachází na úbytě, nadále odkázán na pronájem stařičkého kazašského Bajkonuru, jelikož zprovoznění nového kosmodromu Vostočnyj pro pilotované lety se neustále odkládá (kvůli technickým problémům, nedostatku financí i stávkám dělníků), propagandistická média utěší a naplní občana hrdostí aspoň opakovanou prezentací úžasných raketových systémů, jako jsou protivzdušné systémy Tor-M a Pancir, mezikontinentální balistické rakety RS-24 / Topol M, RS-26 Rubež či Jars nebo hypersonická raketa Cirkon.
Aby Rusko začalo dohánět rozvinutý svět, musela by jeho ekonomika začít růst minimálně kolem 6% ročně, tedy desetinásobně oproti dnešnímu růstu.
k názornému objasnění doporučuji třeba moje alba
"Nové Rusko": https://www.facebook.com/fero.hrabal/media_set?set=a.364397880266965.88412.100000902690635&type=3
nebo
"RUSKÁ OPRIČNICKÁ DEMOKRATURA V PRAXI":
http://ferohrabal.blogspot.sk/2017/05/rusky-antimajdan-navrat-opricniny.html
Lapis
27. 01. 2019, 17:03To je plýtvání, když mají ta rakety 25x rychlejší než putin.