Úroveň radiace na Marshallových ostrovech je vyšší než v Černobylu. Lákadlem pro potápěče je letadlová loď Saratoga
Marshallovy ostrovy jsou řetězcem ostrovů v Tichém oceánu, které leží mezi Havají a Filipínami. Nacházejí se v nich také atoly Bikini a Enewetok, jejichž názvy vám možná něco říkají. Na těchto ostrovech Spojené státy ve 40. a 50. letech 20. století testovaly atomové zbraně. Přestože od ukončení testování uplynulo již více než sedmdesát let, jsou ostrovy stále radioaktivnější než Černobyl a Fukušima, místa dvou nejhorších havárií jaderných reaktorů.
Když vědci testovali půdu na těchto místech na přítomnost plutonia-239 a plutonia-240, na některých místech byly naměřeny hodnoty až desetkrát vyšší než v půdě v uzavřené zóně Černobylu. Překvapivé pro výzkumníky bylo, že nenašli žádné pokyny vlád ani mezinárodních organizací, které by uváděly, jaká je vlastně přípustná úroveň plutonia. USA testovaly radioaktivní zbraně na Marshallových ostrovech po svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki během druhé světové války. V té době byly ostrovy distriktem Trus Territory of the Pacific Islands. USA tento distrikt spravovaly z pověření Organizace spojených národů.
Foto: Test Baker během operace Crossroads 25. července 1946 | Wikimedia Commons / Public domain
První dva testy byly provedeny na atolu Bikini v roce 1946 v rámci tzv. operace Crossroads (Křižovatky). Operace Crossroads je krycí označení pro sérii zkušebních testů jaderných zbraní, které v létě 1946 provedly Spojené státy americké na atolu Bikini. Byly to první poválečné jaderné testy. Jejich cílem bylo zjistit účinnost použití jaderných zbraní proti válečným lodím, další technice a zvířatům. V prostoru výbuchu bylo soustředěno pět bitevních lodí, čtyři křižníky, dvě letadlové lodě, 12 torpédoborců, osm ponorek, obchodní a výsadkové lodě. Použity byly jak starší americké válečné lodě, tak lodě předané USA jako kořist po jejich vítězství v druhé světové válce.
Během operace Crossroads byly provedeny celkem dva jaderné testy. Obě použité pumy měly sílu okolo 23 kilotun TNT. Při testu Able, uskutečněném dne 1. července 1946, vybuchla puma shozená z bombardéru. K výbuchu došlo 158 metrů nad zemí. Druhým v pořadí byl test Baker 25. července 1946 – výbuch pumy umístěné na dně atolu v hloubce 27,5 metru. Test Charlie, plánovaný na rok 1947, byl nakonec zrušen, protože se námořnictvu nepodařilo dekontaminovat při předchozích testech ozářené lodě. Výbuchy Able a Baker představovaly v pořadí čtvrtý a pátý jaderný výbuch v historii – po testu Trinity a atomovém bombardování Hirošimy a Nagasaki.
Během následujících dvanácti let USA na atolech Bikini a Enewetok otestovaly celkem 67 zbraní. Mezi tyto testy patřil i test s krycím názvem Ivy Mike v roce 1951 – první test vodíkové bomby v dějinách. K největšímu testu vodíkové bomby pak došlo v roce 1954 při testu Castle. Bomba Bravo byla více než tisíckrát silnější než Little Boy, který byl svržen na Hirošimu.
Radioaktivní škody způsobené testy se však neomezily pouze na Bikini a Enewetok. Spadem z testů byly zamořeny také atoly Rongelap a Utirik, které jsou rovněž součástí Marshallových ostrovů a lidé na těchto ostrovech onemocněli z vysoké úrovně radiace.
V roce 2016 zjistila studie záření gama na třech severních atolech Marshallových ostrovů – Bikini, Enewetok a Rongelap – zvýšenou úroveň radiace. Zároveň bylo zjištěno, že na Bikini je dokonce úroveň vyšší, než se dříve uvádělo. Tým se pak na místo vrátil, aby provedl další testy a výsledky těchto studií byly zveřejněny v časopise PNAS. Studie byly zaměřeny na atoly Bikini, Enewetok, Rongelap a Utirik v severní části ostrovů. Vědci zjistili úroveň záření gama, která byla výrazně vyšší než na jižním Marshallově ostrově, který vědci použili jako kontrolní.
Zvláště špatné byly úrovně radiace na ostrovech Bikini a Naen. Bylo zjištěno, že se jedná o vyšší hodnoty než je maximální limit ozáření, na kterém se USA a Republika Marshallovy ostrovy dohodly v 90. letech 20. století. Spolu s ostrovy Runi a Enjebi v atolu Enewetok byly na těchto ostrovech zjištěny vyšší hodnoty radioaktivního plutonia v půdě, než jaké byly zjištěny v Černobylu a Fukušimě.
Ivana Nikolic-Hughesová, ředitelka projektu K1 v Centru jaderných studií, uvedla, že vědci byli překvapeni úrovní vnějšího záření gama na ostrově Naen. Tento ostrov se nachází na vnějším okraji atolu Rongelap a v době testu Bravo byl osídlen. Obyvatelé byli v době testování z ostrova vystěhováni, následně byli vráceni zpět a pak opět vystěhováni.
Další studie výzkumné skupiny využila profesionální potápěče k odběru 130 vzorků z kráteru po bombě Bravo na atolu Bikini. Zde byly izotopy jako plutonium-239 a 240, americium-241 a vizmut-207 mnohem vyšší než na ostatních Marshallových ostrovech. Vědci měli o testování kráteru zájem, protože se domnívají, že se jedná o první krok ke zjištění, jak testování jaderných zbraní ovlivnilo oceán.
Třetí studie pak testovala více než 200 kusů ovoce ze zmíněných ostrovů. Zjistila, že mnoho plodů obsahovalo vyšší množství cesia-137, které by několik zemí a mezinárodních organizací již považovalo za nebezpečné. Výzkumníci doufají, že získané údaje mohou být využity k poučení obyvatel Marshallových ostrovů o tamním nebezpečí a k jejich informování o tom, zda je bezpečné na těchto ostrovech žít nebo na nich sbírat potraviny.
Sportovní potápěči, kteří navštěvují Bikini, aby se potápěli ke vrakům lodí, tak musí jíst pouze dovážené potraviny. Místní vláda se v roce 2008 rozhodla ukončit provoz sportovního potápění v laguně Bikini a potápěčská sezóna v roce 2009 byla zrušena kvůli nákladům na pohonné hmoty, nespolehlivé letecké dopravě a úbytku prostředků ve fondu obyvatel ostrova Bikini, který provoz dotoval. Po úspěšném zkušebním provozu v říjnu 2010 místní vláda udělila od roku 2011 licenci jedinému poskytovateli potápěčských výprav na flotilu potopených lodí na atolu Bikini. Hlavním lákadlem pro potápěče je letadlová loď Saratoga.
Zdroj: warhistoryonline
Komentáře
Vaclav.Flek
10. 06. 2022, 21:45pro Im Bier steckt Wahrheit
Dnes jsem mi poslal celkem neuctivou a neprilis chytrou zpravu, ale nez jsem stacil zareagovat, tak zmizela, zrejme jste ji sam smazal (?). Vyuzivam teto prilezitosti, abych vam sdelil, ze pokud budete pri kontaktu se mnou komolit nebo zkreslovat jmeno, nez pod kterym se prihlasuji do diskuse, nebudu na vase prispevky reagovat.
Vaclav.Flek
10. 06. 2022, 21:40pro Slavoslav
Dekuji za upresneni vaseho vypoctu. Ja mam k dispozici jina cisla, ale to bude asi tim, ze ruzne zdroje zohlednuji ruzne etapy atomovych tesu na Marshallovych ostrovech. Testovani nuklearnich bomb probihalo v dlouhem casovem useku, na ruznych mistech souostrovi, a take s ruznymi typy bomb, coz asi vysvetluje, proc ruzne zdroje operuji s ruznymi vysledky celkovych tonazi. Wikipedii vnimam pouze jako pomocny zdroj, mnohokrat jsem v ni nasel chyby. Vim, ze redakce vojensko-historickych casopisu, do kterych obcas prispivam, jiz pred lety odmitla uvadet wikipedii jako zdroj, s cimz jsem nemel problem.
Tim nechci rici, ze nemate pravdu, jenom se domnivam, ze uplna pravda je dost obtizne dohledatelna, i kdyz alespon radove nebudeme v zasadnim rozporu. Myslim, ze na to muzeme nasi debatu ukoncit.
Slavoslav
10. 06. 2022, 05:33Vaclav Flek
podla wikipedie tam bol odpaleny ekvivalent 78,527 Mt, Little Boy mal 15 kt. To vychadza 5235 dni, priblizne 14 rokov kazdodenneho odpalenia ekvivalentu Little Boy
Vaclav.Flek
09. 06. 2022, 21:37pro OBOR
Neverim vasemu tvrzeni : "Když se rozloží ceklový počet kilotun odpálených na Bikinách na ekvivalent Hirošimské atomovky, vychází to na jednu otomovku odpálenou každý den po dobu dvanácti let..."
Pokud je mi znamo, celkovy ekvivalent vsech tristivych bomb, shozenych zapadnimi Spojenci v prubehu bombardovaci ofenzivy na Nemecko v letech 1941-45 cinil asi 115 hirosimskych bomb. Pokud bychom k tomu pripocetli i sumarni efekt zapalnych bomb, bylo by to jeste o asi 55 hirosimskych bomb vice. Cili by to pri jedne hirosimske bombe denne vydalo asi na 170 dnu bombardovani, tedy mene, nez pul roku. Vidite ten nepomer ? Ja vasemu udaji nemohu verit.
Muzete mi, prosim, sdelit, z jakych podkladu jste vychazel ?
Vaclav.Flek
09. 06. 2022, 21:27pro nobody
K vasemu dotazu : " trochu rozviest, co mam chapat pod "nesplnili ocakavania" vs. "uzasne"? :
Dekuji za reakci, na kterou neni uplne jednoducha odpoved. Pri testu kazde nove zbrane se hodnoceni jejich ucinku bude lisit jednotlivymi posuzovateli. Pokud napriklad protiletadlova strela zasahne cil s pravdepodobnosti 35 %, bude se nekomu zdat fantasticke, jinemu zase nedostatecne. Ve druhe polovine padesatych let byl svet zcela pod dojmem provedenych atomovych explozi v Hirosime a Nagasaki, a moznosti nuklearnich zbrani se zdaly nekonecne, ovsem jiz brzy melo prijit strizlivejsi hodnoceni. Planovaci celeho atomoveho testovani na Mashalovych ostrovech puvodne pocitali s tim, ze se vetsina plavidel po zasahu potopi, a byli prekvapeni, ze se vetsina lodi udrzela nad vodou, coz se v nasi normalizacni literature na toto tema hodne zduraznovalo. Na druhou stranu nuklearni vybuch zpusobil krome rozsahleho zamoreni povrchu plavidel i vyrazeni rady pristroju, takze namorni bojove uskupeni bylo v dane chvili neschopne plnit dale bojovy ukol, byt jeho vyrazeni nemuselo trvat dlouho.
Neumim bezezbytku vysvetli trelativne maly efekt nuklearnich zbrani proti namornim cilum. Jednim z moznych duvodu je jiny prubeh tlakove vlny. Zatimco se v Hirosime, a predevsim v Nagasaki, nekolikrat odrazila od okolniho terenu a vratila do epicentra, coz nasobilo jeji destruktivni ucinky, na mori by se podobny efekt neprojevil, tlakova vlna by se nemela od ceho odrazit a rychle by se rozptylila
K zamysleni : v korejske valce zadal MacArthur o nasazeni atomovych bomb proti cinskym pozemnim jednotkam a predevsim tylum, prezident Truman to vsak odmitl. Je pravdepodobne, ze krome mezinarodne-politickych a humanitarnich souvislosti hrala vyznamnou roli take okolnost, ze vzhledem k decentralizaci cinskych sil by ani opakovane atomove bombardovani nezpusobilo jejich vyrazeni. Jinymi slovy by Cinska lidove osvobozenecka armada mohla pokracovat v ofenzive a Mao by zesilil svou argumentaci o tom, ze jaderne zbrane jsou pouze "papirovy tygr".
Napadaji mne jeste jine argumenty, treba z diskuse o sovetskych torpedech s jadernou hlavici, umistenych na ctyrech ponorkach, ktere se snazily prorazit blokadu Kuby v roce 1962, ale to bych nechal na jinou diskusi.
Vaclav.Flek
09. 06. 2022, 20:31pro Venca :
"...to bude asi tim, ze clanek je o USA a jejich pokusech a ne o sovetskych strelnicich..."
Vasi namitce rozumim, byl jsem si tohoto argumentu vedom, uz kdyz jsem prispevek psal. Domnivam se nicmene, ze zminka o tom, co se stalo na jihouralskem polygonu u mesta Tockoje v clanku byt mela. Na rozdil od americkych testu na prakticky liduprazdnych atolech zde byl prakticky vyzkousen presun desitek tisic lidi pres zamoreny prostor, pri kterem byli ucastnici s desivou chladnokrevnosti vystaveni zareni, ktere je drive nebo pozdeji usmrtilo (casto neprimo pres infekcni komplikace), pripadne zpusobilo tezke deformity dokonce u jejich potomku. To se mi zdalo byt mnohem zasadnejsi provineni, ve srovnani se kterym bledne i pretvavajici zvysena radiace v oblasti Marshallovych ostrovu. Proto se domnivam, ze to v zajmu objektivity zmineno byt melo, tedy ovsem pokud redakce nepripravuje podobne kriticky clanek o sovetskych jadernych testech, v tom pripade byste mel pravdu. Obavam se ovsem, ze k tomu nedojde, podobne informace jsou v soucasnem putinovskem Rusku prisne utajovany, ci dokonce popirany.
nobody
09. 06. 2022, 18:23OBOR
no a keby sa to prepocitalo na Davy Crocketta, vychadzalo by to este lepsie.
Na kolko Car Bomb by to dalo? Mali by sme aspon par ohnostrojov?
OBOR
09. 06. 2022, 15:44Když se rozloží ceklový počet kilotun odpálených na Bikinách na ekvivalent Hirošimské atomovky, vychází to na jednu otomovku odpálenou každý den po dobu dvanácti let..
Slavoslav
09. 06. 2022, 14:18nobody
nesplnili ocakavania je zrejme myslene v zmysle poskodenia lodi. Potopilo sa ich len par aj to zvacsa malicke torpedoborce, alebo transportne lode. S tym, ze na nich neprebiehali zachrane prace posadky ktore by ich mozna udrzalo na hladine.
Pripadne by dostali pod kontrolu poziar ktory vypukol na Saratoge. Celkovo sa vzdusny vybuch JZ ukazal ako pomerne malo ucinny proti plavajucej flotile kde nebude naukladana lod vedla lode, ale budu od seba na stovky metrov ci cele km
Czert
09. 06. 2022, 13:08Musim souhlasit s m23, je velky rozdil kdyz hazes atomky na svojem nebo jen vypujcenem.
nobody
09. 06. 2022, 09:59Vaclav.Flek
bolo by mozno trochu rozviest, co mam chapat pod "nesplnili ocakavania" vs. "uzasne"?
Ked niekde nastaviam ozajstne lode a odpalim nuklearne naloze v ocakavatelnych podobach zasahu, tak by som mal dostat realne vysledky - realnejsie by uz bolo len ostrelovanie lodi plavajucich na plny kotol s kompletnou posadkou v bojovom rezime.
Takze kde by bol problem - nefungovali pristroje, nebolo mozne urobit riadnu prehliadku plavidiel a stanovit mieru poskodenia ... ?
Vdaka vopred
Venca
09. 06. 2022, 08:56V.f..... to bude asi tim, ze clanek je o USA a jejich pokusech a ne o sovetskych strelnicich...ted je zrovna na netflixu dokument......jak krasne nasledky to nechalo na mistnich lidech... deformace plodu, rakovina stytne zlazy a jine, zamorene prostredi a lidi jako pokusny kralici a z mistnich chudaci... Tichomorsky slam
Slavoslav
09. 06. 2022, 08:52okrem sovietskej neucty k zivotom vlastnych vojakov je tu este aj Test 184 zamerany na testovanie EMP kde si sposobili poziar vlastnej elektrarne a boh vie ake ine skody, kedze vysledky su doteraz utajovane.
Zdeněk
08. 06. 2022, 23:35Stáhni si dvoudílný dokument "Začalo to v Los Alamos
( Trinity and Beyond)" ten je vynikající, dobrý je taky "Atomovi filmaři"
Vaclav.Flek
08. 06. 2022, 23:22Zajimavy clanek, presto podle mne ponekud nedotazeny.
Za prve tam chybi informace o osudu valecnych lodi, pouzitych jako cile. Sam v tom nemam prilis jasno, v komunisticke ere se vysledky testu na mori u atolu Bikini bagatelizovaly (udajne nesplnily ocekavani), na druhou stranu jsem se v literature setkal s tvrzenim, ze byly uzasne. Zde se tomu autor vyhnul, budiz, je to jeho pravo.
Za druhe, a to povazuji za zavaznejsi, se autor zcela vyhnul alespon zmince o sovetskych atomovych strelnicich, a predevsim tragickemu cviceni na Tockem polygonu v oblasti jizniho Uralu. Zde prosly 14. zari 1954 s minimalni protiradiacni ochranou dva sovetske armadni sbory zonou po atomovem vybuchu o sile 40 kt (dvaapulkrat hirosimska bomba), a to kratce po explozi. Zasazeno bylo asi 40 000 ze 45 000 zucastnenych vojaku (presna cisla putinovske Rusko dodnes utajuje). Mladi muzi po odchodu z armady zacali rychle chatrat, vypadaly jim vlasy a uvolnovaly se zuby, o neco pozdeji se objevily nehojici vredy. Pritom v mistech prichodu vojenskych navratilcu dramaticky vzrostl pocet deformovanych novorozencu. Nakonec vojensti navratilci umirali na infekcni projevy spojene s postizenim kostni drene a naslednym poklesem imunity (zejmena zanety plic), ti, kteri podobne komplikace prezili, pak zabijela nektera z forem leukemie. Vsechno to byly ruzne projevy stejneho, tedy radiacniho, poskozeni.
Jenom dodam, ze cviceni velel tehdejsi namestek ministra obrany SSSR, marsal Georgij Zukov...
Zdeněk
08. 06. 2022, 13:22Shodneme se, že se nedohodneme :v:
Slavoslav
08. 06. 2022, 13:18no ja to zas vidim ako rozdiel medzi tym ked experimentujes s vybusninami vo svojom byte vs vo zverenom ktory nevlastnis a to len preto, ze si vychcanec a nechces znicit ten svoj ked nepokracovali v testovani v Novom Mexiku
Zdeněk
08. 06. 2022, 13:13No já v tom vidím rozdíl jako zkopat vlastní manželku nebo cizí, ale budiž...
Slavoslav
08. 06. 2022, 13:00Zdenek
ehm, stale tam vidim rozdiel, ze to robili na vlastnom uzemi co je Martinkova pointa i ked nepochybujem, ze Rusi co sa tyka nasledkov na obyvatelstvo v okoli strelnice na ich domacom uzemi zvysoka kaslali. Staci si precitat o ich jadernych mestach co neboli ani na mapach, aby clovek vedel, ze nemaju skrupule
Zdeněk
08. 06. 2022, 12:51Jaderné testy byly svinstvo v každém případě, ale nevyčítám druhým, co dělám sám a spíš hůř. Najdi si někde vzpomínky pamětníků, co se dělo v těch městech po pokusech, když se sem tam změnil vítr.
Slavoslav
08. 06. 2022, 12:45Zdenek
tu sa Martinka zastanem. ZSSR testoval na svojom uzemi ktore ani nahodou neratali, ze niekedy bude samostatnym Kazachstanom. USA testovali na uzemi ktore im nepatrilo, ale mali ho v sprave a poskodili vyrazne miestny ekosystem
Zdeněk
08. 06. 2022, 12:28Semipalatinský jaderný polygon nebo Semej synak poligony je bývalá oblast zkoušek jaderných bomb u měst Semej a Kurčatov, jižně od řeky Irtyš v Kazachstánu. Tento vojenský obvod je první a největší oblast svého druhu na území bývalého Sovětského svazu.
Že ho neměli třeba u Moskvy, co troubo23
Martin23
08. 06. 2022, 11:49USA tento distrikt spravovaly z pověření Organizace spojených národů.
++++++++++++
Tak to spravovali Američánci fakt odpovědně. Hlavně, že jsou hodně daleko od území USA.
Nebo to od OSN dostali přímo jako střelnici?
Slavoslav
08. 06. 2022, 08:23zaujimave na tych testoch bola odolnost lodi proti vzdusnemu atomovemu vybuchu (ani kontaminacia nebola velka) co je v peknom kontraste k tomu, ako sa niekto ohana JZ, ze budu buchat xy km od LL napriklad a tie pojdu ku dnu spolui s celym zvazom.
A este bolo zaujimave, ze cielovu lod minula zhadzovana bomba o 400 m za idealnych podmienok. Co pekne ilustruje preco sa kvoli zniceniu fabriky bombardovali cele mesta. Vtedajsi stav techniky nebol schopny zabezpecit presny zhod