Vykopaný německý bunkr vydal nálezy v naprosto perfektním stavu
Důkazem toho, že se i po více jak 70 letech dájí nalézt druhoválečné artefakty v naprosto bezvadném stavu, je například tento odkrytý německý bunkr. Lidé se často mylně domnívají, že po těch letech musí být válečná výstroj nebo munice poškozena zubem času, ale pokud byly předměty ponechány v ideálních půdních podmínkách bez přístupu vzduchu, jejich konzervace je téměř bezchybná.
Foto: Odhalování německé obranné pozice z 2. světové války
Takto se stalo i v případě odhalení tohoto německého obranného postavení, kde předměty "odpočívaly" v jílovité půdě, která uchovala stav nalezených předmětů, jako by je tam vojáci nechali před týdnem.
Foto: Stav nalezených předmětů byl díky ideálním půdním podmínkám neskutečný
Odhalení bunkru se podařilo ruské skupině nadšenců, která se již léta primárně věnuje hledání padlých vojáků Rudé armády a jejich následné identifikaci. Pokud se podaří dohledat pozůstalé po padlém vojákovi, odevzdají ostatky jeho rodině, která zajistí řádný pohřeb padlého vojáka. V případě nálezu ostatků německých vojáků jsou kontaktovány patřičné úřady, které se zabývají identifikací německých padlých vojáků.
Foto: Celý bunkr se musel manuálně vyčistit od jílovitého bahna a vody
Pozice německého postavení se nalézala v západní části Ruska. Přesná pozice není kvůli případným nájezdům "lovců pokladů" nikdy sdělena. Aby se členové skupiny dostali až na dno bunkru, kde se nalézaly válečné artefakty, museli manuálně, tedy bez pomoci těžké techniky, vykopat zeminu o rozměrech 6 x 4 metry do hloubky cca 2 metrů.
Výsledek práce však stál za to, a po čase začaly po více jak 70 letech spatřovat světlo světa předměty v naprosto luxusním stavu. Jednalo se o munici, výstroj nebo osobní předměty vojáků německého Wehrmachtu.
Na odkryté pozici se našla například munice v podobě nábojů do pušky Mauser K98 nebo tyčový granát vz.24. Našly se také německé kožené sumky v bezvadném stavu.
Foto: Německé kožené trojsumky na náboje pro pušku Mauser K98
Velmi zajímavý nález byla signifikovaná německá polní lopatka. Dřevěná rukojeť nejevila absolutně žádné známky rozkladu, takže byla krásně vidět vygravírovaná počáteční písmena jména majitele lopatky.
Foto: Detail dřevené rukojeti německé polní lopatky obsahovala podpis svého majitele
Jak je z fotografií patrné, i dnes se mohou nalézt předměty v dokonalém stavu, které desítky let odpočívaly v zemi. Já sám chodím do přírody hledat pomocí detektoru kovů pozůstatky po 2. světové válce a již jsem se bezpočetněkrát přesvědčil o tom, že velmi záleží na tom, kde byly předměty uloženy/poztráceny. Je samozřejmě ohromný rozdíl mezi stavem nálezů v lesích, na dnech rybníků nebo na polích.
Foto: Německý útočný granát ST.HGR. 24 - opět ve velmi dobrém stavu
Pokud se chcete podívat, jak probíhal celý proces odhalení tohoto německého postavení včetně nálezů všech zajímavých artefaktů, podívejte se na následující video.
Komentáře
lerka
01. 10. 2018, 19:04Na špatnou otázku nelze dát dobrou odpověď...tak že jsem také nepochopil?
Brut
30. 09. 2018, 13:33Ty nalezove stavy jsou fakt uzasne. Cekal bych, ze alespon to drevo pujde di kytek a ono ne.
lexx
30. 09. 2018, 12:44"v naprosto perfektním stavu" ? redaktoři, trochu přeháníte nezdá se vám ?