Zbraně pro ruská perspektivní obrněná vozidla
Ruské ministerstvo obrany během roku 2018 dospělo k definování dalšího vývoje v oblasti vyzbrojování obrněných vozidel - především bojových vozidel pěchoty a jim podobných. V současné době jsou ruská obrněná vozidla zpravidla vyzbrojena 30mm kanóny nebo kombinací kanónů 30mm a 100mm. Lokální války a ozbrojené konflikty v posledních letech však ukázaly, že stávající zbraně již nejsou vždy dostatečně účinné v boji s obrněnými nebo rychle pohybujícími se cíly.
Byla proto provedena studie proveditelnosti vyzbrojení vozidel rychlopalnými kanóny vějších ráží. Konkrétně jde o kanóny ráže 57 mm, což naznačuje, že vývoj perspektivních kanónů ráže 37 a 45 mm je pravděpodobně mrtvý, nebo jejich výroba narazila na nepřekonatelné překážky (pokud nejde o speciálně vytvořené dezinformace, tak kanón ráže 45 mm a jeho teleskopická munice prokazatelně existuje). Podle některých ruských zdrojů není momentálně v Rusku žádný výrobce, který by byl schopen začít dodávat hlavně pro takové kanóny.
Foto: Modul Bajkal s kanónem BM-57 na vozidle T-15 / foto: Nickel nitride / CC0
Kanón ráže 57 mm je považován za silný a velmi všestranný. Dokáže, s vyjímkou předních partií, prostřelit i MBT a je schopen s minimální spotřebou munice ničit na velkou vzdálenost dnes stále populárnější drony a lehká rychlá vozidla zajišťující průzkum a přepravu speciálních týmů.
Ruská bojová vozidla pěchoty i obrněné transportéry mohou tedy být, a v dohledné době budou, vybaveny novými bezosádkovými dálkově ovládanými bojovými moduly AU-220M Bajkal, Kinžal a Epocha II vyzbrojené buď klasickými 57mm rychlopalnými kanóny BM-57 nebo 57mm kanóny nízké balistiky LŠO-57. Tyto kanóny jsou přesnější a mají výrazně větší úderný efekt než dnes používané 30mm zbraně 2A42.
Před deseti lety byla představa vyzbrojení BVP kanóny ráže 57 mm na hranici sci-fi a dnes se pomalu začíná stávat realitou a nutností k zajištění převahy.
Foto: Model modulu Epocha II s kanónem LŠO-57 a střelami Bulat na BMP-3M | autor: V. Kuzmin / CC BY-NC-ND / se svolením autora
Nové kanóny na bojových vozidlech mají být pochopitelně také doplněny inovovanými nebo novými řízenými střelami, a to různých výkonostních kategoríí. Tomuto záměru odpovídá vývoj a testování komplexu malých řízených raketových střel Bulat u společnosti Rostech. První veřejně dostupné informace o střelách Bulat pocházejí z roku 2017, kdy byly prezentovány na modelech zbraňových modulů Epocha II.
Zdroj: Militarybox, CC BY-SA, Army Recognition
Komentáře
Wannys
03. 01. 2019, 15:36Meli Meliorannis
Protože Armata projekt je zamraženej skrz nedostatek financí.
Čehuúnské kokotisko
02. 01. 2019, 22:11Strycek - ty jsi ale kokotisko havlistické....heheheéé.
Wannys
02. 01. 2019, 17:38Ráže kanónů nám zase rostou....NATO standart pravděpodobně k 130mm a 40mm, Rusko 152(?) a 57...
Jsem trošku skeptický o financování ze strany Ruska, přece jenom ty prachy z jejich strany jsou zlomkem toho, co do zbrojení cpe USA, natožtak potom celé NATO...uvidíme